کد خبر: ۲۵۹۰۰۸
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۳ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۴

فشار روی دلار، طلا را صعودی کرد/ هر اونس 1263 دلار

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اقتصادنیوز نوشت: با توجه به تصمیم فدرال‌رزرو مبنی بر کاهش دفعات افزایش نرخ بهره در سال جاری میلادی، دلار به پایین‌ترین سطح 5 ماه اخیر خود رسیده و قیمت طلا در آخرین روز معاملات هفته در بازارهای جهانی اندکی رشد کرده است.

هر اونس طلا در معاملات امروز با رشدی 0.5 درصدی یکهزار و 263 دلار و 20 سنت معامله شد. اونس در حالی در معاملات این هفته رشدی 1.2 درصدی را تجربه کرده است که هفته گذشته 0.9 درصد کاهش قیمت داشته است.

دانیل آنگ تحلیلگر فیلیپ‌فیوچر اعلام کرد: «این موضوع نشانه‌ای از عکس‌العمل بازار به بیانیه کمیته‌ بازار آزاد فدرال (FOMC) است. طلا در حال یافتن سطح حمایتی 1260 دلاری است و تمایلی به عبور از این سطح ندارد که دلیل اصلی آن هم دلار ضعیف بوده است.»

در معاملات روز جمعه، ین به بالاترین سطح 17 ماه اخیر خود در برابر دلار رسید. این در حالی است که هشدار فدرال‌رزرو در مورد دو مرتبه افزایش نرخ در سال جاری موجب تضعیف دلار شده است.

بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را ثابت نگه داشت و نشان داد که سیاست‌های پولی سفت‌وسخت‌تری را در سال جاری اتخاذ خواهد کرد، ولی پیش‌بینی‌های جدید نشان می‌دهد که سیاستگذاران تا پایان سال 2 مرتبه افزایش نرخ بهره دیگر را در نظر دارند که نصف تعداد دفعات پیش‌بینی شده در ماه دسامبر گذشته خواهد بود.

با افزایش نگرانی‌ها در مورد رشد جهانی و بازارهای مالی، انتظارات برای افزایش تدریجی نرخ بهره توسط فدرال‌رزرو در سال جاری کاهش یافته است. افزایش نرخ بهره موجب فشار روی طلا شده، هزینه فرصت این دارایی بدون بهره را افزایش می‌دهد و این در حالی است که دلار را تقویت می‌کند.

در معاملات امروز، هر اونس نقره نیز رشدی 1.3 درصدی را تجربه کرد تا به بالاترین سطح خود از ماه اکتبر برسد. بازار در این هفته نزدیک به 4 درصد رشد داشته تا افت کم عمق هفته گذشته خود را جبران کند.

نظرات بینندگان