کد خبر: ۲۵۹۰۶۶
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۲۳ - ۲۸ اسفند ۱۳۹۴

اتحادیه اروپا با ترکیه به توافق رسید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایرنا نوشت: 'بوسلاو سوبوتکا' نخست وزیر جمهوری چک روز جمعه از موافقت اتحادیه اروپا و ترکیه با توافقنامه توقف سیل گسترده مهاجران به اروپا خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سوبوتکا در پیام توئیتری اعلام کرد: توافقنامه با ترکیه امضا شد. از 20 مارس (اول فروردین 95) همه مهاجران غیرقانونی که از ترکیه وارد یونان شوند، (به ترکیه) بازگردانده می شوند.

به موجب توافق یاد شده، در ازای بازگرداندن هرپناهجویی که از راه غیرقانونی خود را به یونان رسانده است،یک پناهجوی سوری ثبت نام شده در اردوگاه های ترکیه به کشورهای اروپایی اعزام می شود.

همچنین علاوه بر لغو محدودیت در زمینه صدور روادید برای اتباع ترکیه جهت سفر به اروپا، اتحادیه اروپا 6 میلیارد یورو کمک مالی در اختیار آنکارا قرار می دهد و سرعت مذاکرات عضویت ترکیه در این اتحادیه افزایش می یابد.

سران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه به امید یافتن راهکاری که بتواند با کمک ترکیه بحران آوارگان به اروپا را حل کند، در بروکسل گرد هم آمدند. جلوگیری از عبور پناهجویان از ترکیه به یونان، محور اصلی این نشست بود. 
«احمد داوود اغلو» نخست وزیر ترکیه که باید متن این توافق را امضا کند. از ساعات اولیه امروز (جمعه) در مورد متن نهایی توافق با طرف اروپایی بحث و گفت و گو کرده است.

وی گفت که نگرانی اصلی آنکارا، سرنوشت تقریبا 3 میلیون آواره سوری است که در خاک ترکیه مستقر هستند. 
وی در آن واحد به امتیازهای تازه ای چشم دوخت تا ترکیه را به اتحادیه اروپا نزدیکتر کند. 
این توافق برای اتحادیه اروپا نیز موفقیتی به همراه دارد و آن اینکه پرونده ماه ها کش و قوس این اتحادیه با نحوه برخورد با بحران مهاجران بسته می شود.

نظرات بینندگان