کد خبر: ۲۵۹۰۷۹
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۰۶ - ۲۹ اسفند ۱۳۹۴
کاندیدای یهودی که منتقد اسرائیل است؛

برنی سندرز: در کنفرانس آیپک شرکت نمی کنم

برنی سندرز یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا در کنفرانسی که توسط آیپک ، لابی طرفدار اسرائیل برگزار می شود، شرکت نخواهد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
برنی سندرز: در کنفرانس آیپک شرکت نمی کنم

فواد شمس؛ سرویس بین الملل «انتخاب»: برنی سندرز یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا در کنفرانسی که توسط آیپک ، لابی طرفدار اسرائیل برگزار می شود، شرکت نخواهد کرد.

وی که با مواضع مترقی خود به پدیده ی مثبت انتخابات آمریکا تبدیل شده است، پیش از این نیز بارها از حقوق فلسطینی ها حمایت کرده و خواستار تشکیل کشور مستقل فلسطینی شده است. 

سندرز که خود از یک خانواده یهودی است همواره منتقد حمایت های دولت آمریکا از اسرائیل بوده است.

یكشنبه كنفرانس دو روزه‌ى آيپك، كميته قدرتمند روابط عمومى اسرائيل امريكا، در واشنگتن برگزار مى‌شود. ترامپ، كيسيك، كروز و كلينتون دیگر کاندیداهای انتخابات آمریکا نه تنها در این برنامه شرکت می کنند که به  سخنرانی  خواهند پرداخت. به طور خاص هیلاری  كلينتون، می خواهد در این کنفرانس میزان دوستى خود با اسرائيل و از طرف دیگر  دشمنى اش  با ايران را نشان دهد.

در این میان، در چند روز گذشته هزاران نفر از حامیان برنی سندرز با امضا طوماری از این کاندیدای سوسیالیست انتخابات آمریکا خواستند که در کنفرانس آیپک شرکت نکند. سرانجام، سندرز به طومارهاى امضاشده حاميانش توجه نشان داد و تصميم گرفت در این كنفرانس شركت نكند،  این امر یک اتفاق مهم و كم سابقه در تاريخ مبارزات رياست‌جمهورى آمریکا محسوب می شود.

سندرز پیش از این نیز مخالفت های خود را با دولت اسرائیل به طور علنی نشان داده است. او يكى از بيست و چند سناتورى بود كه هنگام حضور بدون دعوت نتانیاهو در امريكا برای سخنرانی علیه توافق هسته ای، در كنگره حاضر نشد.

سندرز که یکی از مدافعان توافق هسته ای با ایران بوده است، خواهان كاهش بودجه‌ى نظامى آمریکا، طرفدار عادى‌سازى روابط با تهران و نيز بازتر كردن مرزها به روى مهاجران و پناهندگان است.

نظرات بینندگان