کد خبر: ۲۶۰۹۵۴
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۳ - ۱۵ فروردين ۱۳۹۵

روسیه از احتمال دخالت نیروی ثالث در مناقشه قره باغ خبر داد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
«سرگئی ژلزنیاک» معاون دومای روسیه گفت: به احتمال زیاد حوادث قره باغ بر اثر اقدام تحریک آمیز به وقوع پیوسته و در پشت این حوادث، نیروی ثالثی قرار دارد که عامل اصلی بروز مناقشه است.
 ژلزنیاک که از مقام های ارشد حزب حاکم روسیه واحد است، روز یکشنبه در صفحه خود در شبکه 

اجتماعی فیس بوک بدون نام بردن از کشوری افزود: کاملا آشکار است که در تشدید فوری مناقشه قره باغ، نیرویی علاقه مند است که به جنگ افروزی در منطقه خاورمیانه و نیز مناطق قفقاز و آسیای مرکزی می پردازد و موفقیت های تلاش های صلح جویانه و ضدتروریستی روسیه و متحدان ما در سوریه را نقطه ضعف خود می داند.

معاون دومای روسیه خاطرنشان کرد: تشدید مناقشه قره باغ به نفع جمهوری آذربایجان و بویژه ارمنستان نیست. به همین دلیل، به احتمال زیاد نیروی سومی دخالت کرده که اکنون اطلاعات در مورد آن در برخی رسانه ها منتشر شده است.
وی گفت: برای این منظور کافی است یک گروه مسلح چند نفره آشنا به کوههای قره باغ و مواضع طرف های مناقشه به سوی آنها تیراندازی کرده و دو طرف را برای تیراندازی متقابل به سوی یکدیگر تحریک کنند.

ژلزنیاک افزود: به همین دلیل رئیس جمهوری روسیه و وزارت دفاع و امور خارجه روسیه برای متقاعد کردن طرف های ارمنی و آذربایجانی برای توقف درگیری ها تلاش کردند این کشورها وارد بازی خونین دیگران نشوند.
وی ادامه داد: روسیه تمام تلاش های ممکن را برای پایان دادن به مناقشه در قفقاز بکار می گیرد و امیدوارم عقلانیت و حکمت گرایی قفقازی بر برخورد احساسی طرف های مناقشه برتری یابد.

درگیریهای مسلحانه در منطقه قره باغ بامداد روز شنبه آغاز شد و مقام های ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز درگیری های مسلحانه متهم و ادعا می کنند که شماری از نیروهای طرف مقابل را کشته و تسلیحاتی را منهدم کرده اند.

خبرگزاری ارمنستان روز گذشته اعلام کرد، سه تانک و دو پهپاد نظامی ارتش جمهوری آذربایجان در درگیری ها منهدم شده است.

جمهوری آذربایجان نیز اعلام کرد، نیروهای ارمنستانی در 24 ساعت گذشته 127 بار در طول مرز میان دو طرف آتش گشوده اند.

در بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان آمده که طرف ارمنستانی از سلاح سنگین و خمپاره استفاده کرده است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین هم در این رابطه گفت، رئیس جمهوری روسیه طرف های مناقشه قره باغ را دعوت به برقراری فوری آتش بس و خویشتنداری کرده تا از قربانیان جدید در منطقه جلوگیری شود.

وی افزود: رئیس جمهوری روسیه متاسف است که وضعیت قره باغ دوباره به سوی رویارویی مسلحانه سوق یافته است. به تازگی در چارچوب تلاش های سه جانبه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان و تلاش های بین المللی در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل مساله قره باغ اقدامات گسترده ای انجام شده است که می تواند منجر به حل و فصل مناقشه در این منطقه شود.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان سال ها است که بر سر منطقه ارمنی نشین قره باغ که جزیی از جمهوری آذربایجان بوده و اکنون در تصرف ارمنستان قرارداد، با یکدیگر مناقشه دارند.

در سال 1988 نیروهای ارمنستان جنگ خود را برای تصرف منطقه قره باغ در قلمرو جمهوری آذربایجان آغاز کردند و پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، این جنگ تشدید شد. در سال 1994 و پس از آنکه ارتش ارمنستان این منطقه را به همراه بخشی از اراضی جمهوری آذربایجان تصرف کرد، آتش بس اعلام شد.

منطقه قره باغ 11 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان