arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۰۹۷۹
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۴ - ۱۵ فروردين ۱۳۹۵

ارائه نتایج اولیه آزمون دوره دکتری به صورت کارنامه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : مشاور عالی سازمان سنجش گفت: کارنامه شرکت کنندگان در آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز 95 به صورت کارنامه و از فردا در اختیار آنها قرارمی گیرد.

به گزارش میزان، حسین توکلی تصریح کرد: برای شرکت در آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال 95 حدود  158هزار و 253 داوطلب ثبت نام کرده که از این تعداد 67هزار و 432 نفر زن و 90هزار و 821 نفر مرد بودند.

وی افزود: 61/42 درصد داوطلبان را زنان و 39/57 را مردان تشکیل داده اند.

مشاور عالی سازمان سنجش با اشاره به برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز بر اساس برنامه زمان بندی از پیش تعیین شده خاطر نشان کرد: 7 گروه در 77 رشته امتحانی در آزمون شرکت کرده و شاهد برپایی این آزمون در 54 شهرستان کشور بودیم.

توکلی در خصوص سوالات تخصصی و عمومی در نظر گرفته شده برای داوطلبان دوره دکتری اظهار کرد: داوطلبان هر یک از کد رشته ها علاوه بر پاسخ دادن به سوالات تخصصی دفترچه شماره یک به 30 سوال استعداد تحصیلی و 30 سوال زبان عمومی مندرج در دفترچه شماره دو نیز پاسخ داده اند.

وی در خصوص تعدادشرکت کنندگان در آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز سال 95 اذعان کرد: از 158 هزار و 253 داوطلبی که برای حضور در آزمون ثبت کردند تعداد 127هزار و 724 نفر در جلسه آزمون حضور یافته و مابقی را غایبین تشکیل داده اند.

توکلی ادامه داد: 71/80 درصد داوطلبان در جلسه آزمون حضور یافته و 29/19 درصد از جمعیت اعلام آمادگی کننده در جلسه آزمون غایب بودند.

مشاور عالی سازمان سنجش در خصوص مرحله ارزیابی تخصصی برای دانشجویان پذیرفته شده دوره دکتری نیمه متمرکز گفت: نتایج اولیه آزمون دوره دکتری نیمه متمرکز 95 به صورت کارنامه در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفته و آنها می توانند از فردا دوشنبه 16 فروردین کارنامه های خود را به روی سایت سنجش مشاهده کنند.

وی با اشاره به مدارک مورد نیاز هر داوطلب برای مشاهده کارنامه آزمون دکتری نیمه متمرکز تصریح کرد: هر یک از داوطلبان یا باید شماره پرونده خود را در اختیار داشته و یا از طریق سایر مشخصات که شامل نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه و سال تولد می شود نسبت به مشاهده کارنامه اولیه خود اقدام کنند.

توکلی در پاسخ به این سوال که هر داوطلب با چه نمره ای قادر به حضور در آزمون علمی دانشگاه ها خواهد شد بیان کرد: داوطلبانی که نمره کل و تراز نهایی آنها مثبت (یک و بالاتر) باشد می توانند مطابق ضوابط مندرج در اطلاعیه ای که روز گذشته اعلام شده برای انجام سایر مراحل اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه پس از اعلام نتایج اعلام دکتری نیمه متمرکز سازمان سنجش دیگر مسئولیتی در قبال دانشجویان نخواهد داشت خاطر نشان کرد: پس از اعلام کارنامه ها دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی با دانشجویان در ارتباط بوده و مسئولیت سازمان سنجش در این مرحله به پایان می رسد.

توکلی با اشاره به زمان انتخاب رشته داوطلبان مجاز اظهار کرد: داوطلبان مجاز به انتخاب رشته از روز سه شنبه 17 فروردین تا روز شنبه 21 فروردین 95 می توانند برای انتخاب رشته اقدام کنند.

وی ادامه داد: هر شرکت کننده حداکثر می تواند 50 کد رشته را از میان تمام کدهای اعلامی انتخاب کرده و برای تحصیل در آن رشته ها اقدام کند.

مشاور عالی سازمان سنجش با تاکید بر اینکه حضور نیافتن دانشجویان در دانشگاه ها برای پیگیری مباحث مرتبط با ثبت نام به منزله انصراف آنها خواهد بود گفت: دانشگاه های پذیرنده دانشجویان در پایان هفته اول اردیبهشت نسبت به اعلام حد نصاب خود اقدام کرده و دانشجویان باید نسبت به ثبت نام در دانشگاه ها اقدام کنند.

توکلی با اشاره به آخرین مهلت دانشجویان برای حضور در دانشگاه ها تصریح کرد: عدم مراجعه و اقدام دانشجویان برای حضور در دانشگاه ها سبب به اتمام رسیدن فرصت آنها خواهد شد زیرا امکان آزمون کتبی و مصاحبه مجدد برای دانشجویان وجود ندارد.
نظرات بینندگان