کد خبر: ۲۶۱۰۰۹
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۶ - ۱۵ فروردين ۱۳۹۵

پادشاه عربستان فردا به مصر می‌رود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پادشاه عربستان فردا (دوشنبه) اولین سفرش به مصر از زمان رسیدن به این سمت را آغاز می‌کند.

به گزارش انتخاب به نقل از پایگاه خبری ایلاف، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در سفر خود به مصر با مقامات این کشور دیدار و درباره تحولات منطقه به ویژه موضوع سوریه با آن‌ها صحبت خواهد کرد.

قرار است در این سفر حدود 12 توافق نامه و یادداشت تفاهم در زمینه‌های انرژی، نفت، آموزش، کشاورزی، رسانه، فرهنگ، گردشگری و سرمایه‌گذاری امضا و درباره تحکیم روابط در زمینه‌های مختلف به ویژه نظامی و هماهنگی تلاش‌ها برای حفظ امنیت ملی جهان عرب بحث و گفتگو شود.

سامح شکری، وزیر خارجه مصر سفر ملک سلمان به قاهره را سفر "تاریخی" دانست و گفت: هیچ تردیدی نیست که این سفر از هر نظر یک سفر تاریخی است؛ چراکه اولین سفر وی به مصر از زمان بر تخت نشستن است. همگان منتظر این سفر هستند چراکه نماد روابط میان دو کشور است.

وی افزود: در این سفر درباره مسائل مورد نظر دو کشور به ویژه مسائل مربوط به ثبات و چالش‌های کنونی گفتگو خواهد شد. این سفر در زمانی انجام می‌شود که منطقه شاهد چالش‌های بسیاری است؛ چالش‌هایی که در صورت اتحاد مصر و عربستان می‌توان با آن تعامل کرد.

در همین حال محمد یوسف، معاون وزیر خارجه سابق مصر نیز این سفر را "تاریخی" خواند و گفت: "مصر و عربستان نماینده ثبات منطقه هستند"! ثبات این دو کشور ثبات جهان عرب و مسلمانان است.

وی افزود: مصر و عربستان در یک خندق واحد علیه تهدیدات تروریستی و برنامه‌ها برای ازهم فروپاشی منطقه هستند.

عبدالمنعم سعید، کارشناس نظامی به ایلاف گفت: همکاری سیاسی و امنیتی میان مصر و عربستان در راستای حفظ امنیت ملی دو کشور و امنیت ملی جهان عرب بطور کلی است.

قرار است ملک سلمان در این سفر درباره مسائل جهان عرب به ویژه بحران سوریه، اوضاع یمن، عراق و لیبی صحبت کند.

در همین راستا احمد ابوزید، سخنگوی وزارت خارجه مصر اخبار رسانه‌های این کشور درباره به تأخیر افتادن سفر ملک سلمان به مصر تکذیب کرد.

برخی منابع مصری اعلام کرده‌اند که سفر یک هفته‌ای پادشاه عربستان به مصر از روز پنجشنبه آغاز خواهد شد.

ابوزید گفت: سفر ملک سلمان بر عمیق بودن روابط میان قاهره و ریاض می‌افزاید و شک و تردیدها را درباره این روابط کنار می‌زند.

قاهره و ریاض درباره مسئله سوریه با هم اختلافاتی دارند. درحالی که ریاض همواره بر برکناری بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه پافشاری می‌کند، قاهره همواره بر حل سیاسی بحران سوریه تأکید دارد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان