arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۱۱۳۳
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۰ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۵

طرح بازگرداندن پناهجویان از اروپا به ترکیه آغاز شد

هر یک از 131 پناهجوی اعاده شده در نخستین مرحله از طرح بازگرداندن پناهجویان را یک نفر از نیروهای پلیس امنیت مرزی اروپا تا زمان تحویل به نیروهای مرزی ترکیه در شهر دیکیلی ترکیه همراهی می کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اتحادیه اروپا طرح بازگرداندن پناهجویان ساکن در یونان را به ترکیه از بامداد روز دوشنبه (چهارم آوریل) با بازگرداندن 131 پناهجوی غالبا پاکستانی به وسیله دو کشتی به شهر " دیکیلی" در نزدیکی ازمیر ترکیه آغاز کرد.

به گزارش انتخاب به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه در نخستین مرحله از بازگرداندن پناهجویان به ترکیه ، نیروهای پلیس امنیت مرزی اتحادیه اروپا موسوم به " فرونتکس" ،دو کشتی با 131 پناهجوی پاکستانی را از جزیره میدیلی یونان به سمت شهر دیکیلی در دریای اژه رهسپار کردند.
هر یک از پناهجویان اعاده شده را یک نیروی پلیس آژانس امنیت مرزی اروپا همراهی می کنند تا به نیروهای گارد مرزی ترکیه در شهر دیکیلی تحویل دهند.

در مقابل اتحادیه اروپا ضمانت داده است به ازای هر پناهجوی اعاده شده به ترکیه یک پناهجوی سوری ساکن ترکیه را که درخواست پناهندگی از یکی از کشورهای اروپایی را کرده است، تحویل بگیرد.

وزیر امور اتحادیه اروپای ترکیه اعلام کرده است در چارچوب توافق اخیر بین ترکیه و اتحادیه اروپا قرار است 10 هزار پناهجوی ساکن در یونان که از این کشور درخواست پناهندگی نکرده اند با همین میزان پناهجوی سوری ساکن در ترکیه که از کشورهای اروپایی (آلمان) درخواست پناهندگی کرده اند، مبادله شوند.

توافق اخیر ترکیه و اتحادیه اروپا برای بازگرداندن پناهجویان با اعتراض بسیاری از پناهجویان ساکن در مرز های کشورهای اروپایی که پشت درهای بسته این اتحادیه مانده اند و نیز با مخالفت نهادهای حقوق بشری مواجه شده است.

اتحادیه اروپا امیدوار است با همکاری ترکیه و بسته شدن درهای پذیرش به روی پناهجویان جدید انگیزه شهروندان خاورمیانه ای برای مهاجرت به اروپا که از نظر این اتحادیه غالب این پناهجویان انگیزه های اقتصادی دارند، کمتر شود.

از سوی دیگر بازگرداندن هزاران پناهجو به ترکیه از مرزهای بسته اروپا با انتقاد و مخالفت مردم شهر دیکیلی ترکیه مواجه شده است و معترضان به این اقدام دولت ترکیه با نوشتن پلاکاردها و جمع آوری طومار امضای شهروندان دیکیلی ، تلاش دارند جلوی ورود پناهجویان به این شهر را بگیرند.
نظرات بینندگان