arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۱۱۵۴
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۲ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۵
سناریوی جدید تعیین نرخ بهره؛

سود بانکی هم شناور مدیریت شده می‌شود

عضو هیات مدیره سازمان مدیریت صنعتی ایران با بیان اینکه نرخ تورم و بهره باید با هم همخوان شوند، گفت: نرخ بهره هم باید شناور مدیریت شده باشد که به نظر می رسد مقصود بانک مرکزی از تعیین غیر دستوری نرخ بهره هم، تعیین این نرخ با الگوی شناور مدیریت شده باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : عضو هیات مدیره سازمان مدیریت صنعتی ایران با بیان اینکه نرخ تورم و بهره باید با هم همخوان شوند، گفت: نرخ بهره هم باید شناور مدیریت شده باشد که به نظر می رسد مقصود بانک مرکزی از تعیین غیر دستوری نرخ بهره هم، تعیین این نرخ با الگوی شناور مدیریت شده باشد.

مرتضی ایمانی راد در گفتگو با انتخاب اقتصادی گفت: به نظر می‌رسد که دولت برای تعیین شاخص نرخ بهره در سال 95 باید الگوی اعمال شده در سراسر دنیا را مورد توجه قرار داده و اجازه دهد نرخ معقول بهره، شناور مدیریت شده باشد.

عضو هیات مدیره سازمان مدیریت صنعتی ایران افزود: در همه جای دنیا، بهره اندکی بالاتر از شاخص تورم است تا جذابیت برای سپرده گذاران داشته باشد، این در حالی است که شاخص نرخ بهره، نرخ تورم است؛ به همین دلیل، نرخ بهره باید آزاد گذاشته شود که متاسفانه تاکنون در ایران، آزاد نگذاشته نشده است.

وی تصریح کرد: اگر نرخ بهره هم آزاد گذاشته شود، این عدد می‌تواند در بازار بازی کند اما قاعدتا نرخ بهره باید بالای نرخ تورم باشد؛ نه ده درصد بالاتر بایستد، بلکه دو تا سه درصد یا حداکثر 4 درصد بالاتر از نرخ تورم معقول است. این، خانه پر تعیین نرخ بهره است.

ایمانی راد معتقد است که اگر نرخ تورم 13 درصد است، نرخ بهره باید 16 درصد باشد. این ماکزیمم نرخ بهره است و بنابراین همه کشورهای دنیا نرخ تورم و بهره را با هم همخوان می کنند. یکی از دلایلی که بانک های مرکزی در سراسر جهان، نرخ بهره را اعلام رسمی می کنند، برای همخوان کردن نرخ بهره با نرخ تورم است و به همین دلیل است که وقتی در کشورهای دنیا نرخ تورم بالا می رود، نرخ بهره را بالا می برند و با کاهش نرخ تورم، نرخ بهره را هم کاهش می دهند.
نظرات بینندگان