کد خبر: ۲۶۱۱۸۵
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۳ - ۱۶ فروردين ۱۳۹۵

وقوع 28 هزار سرقت در ایام نوروز

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : سخنگو و معاون اجتماعی ناجا برخی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده از سوی بخش‌های مختلف نیروی انتظامی در ایام نوروز را تشریح کرده و ضمن ارائه آمارهایی از گزارش عملکرد این بخش‌ها، از رضایت مردم از ناجا خبر داد.

به گزارش ایسنا، سردار سعید منتظرالمهدی در نشست خبری صبح امروز خود که در مقر مرکزی نیروی انتظامی برگزار شد، به نظرسنجی‌های نیروی انتظامی از عملکرد ماموران خود و رضایت مردم اشاره کرد و گفت: در طرح نوروزی از بیش از 11 هزار نفر که حدود 39 سال سن داشتند نظرسنجی انجام شد که بر اساس این نظرسنجی، میزان احساس امنیت شهروندان نمره 86 از 100 را دریافت کرد. در این بین بیشترین احساس امنیت مربوط به امنیت جانی و کمترین احساس امنیت نیز مربوط به احساس امنیت مالی بوده است.

وی نمره رضایت‌مندی از نحوه برخورد پلیس را نیز 79 از 100 اعلام کرد و گفت: همچنین در نظرسنجی‌ که از ماموران‌مان انجام دادیم، 92 درصد از همکاران ما نیز از برخورد مردم با خودشان رضایت داشتند.

منتظرالمهدی با اشاره به آمار چهار درصدی تلفات حوادث رانندگی در سر صحنه تصادفات، اظهار کرد: همچنین بر اساس آمارهای ما حدود 684 نفر در حوادث رانندگی ایام نوروز جان خود را از دست داده‌اند که این عدد نسبت به مدت مشابه پارسال از کاهش 18 درصدی حکایت دارد، البته ممکن است این آمار با اعلام آمار قطعی کشته شدگان از سوی پزشکی قانونی افزایش داشته باشد.

به گفته منتظرالمهدی، این کاهش کشته شدگان در حالی انجام شده که امسال یک میلیون و 500 هزار نفر گواهینامه دریافت کرده و یک میلیون و 400 هزار خودروی جدید نیز شماره‌گذاری شده‌اند.

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا با بیان اینکه خسارت حوادث رانندگی بیش از 2000 میلیارد تومان بود، اظهار کرد: در طول نوروز 200 هزار راننده متخلف نیز اعمال قانون شده‌اند. همچنین 147 راننده عامل تصادفات مرگبار بوده‌اند که بخش قابل توجهی از آنان برای نخستین بار گواهینامه خود را دریافت کرده بودند.

وی از افزایش 18 درصدی کشفیات سلاح غیرمجاز در ایام نوروز خبر داد و گفت: همچنین طی این مدت کشف مشروبات الکلی نیز 30 درصد افزایش داشته است. دستگیری متجاوزان مرزی نیز افزایشی 17 درصدی داشته است و طرد اتباع بیگانه نیز 13 درصد افزایش داشت.

به گفته منتظرالمهدی، مرزبانی در این مدت یک شرور را نیز به هلاکت رساند.

وقوع 28 هزار فقره سرقت در نوروز

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا از وقوع 28 هزار فقره سرقت در ایام نوروز خبر داد و گفت: همچنین طی این مدت 26 هزار فقره سرقت نیز کشف شده است که البته این 26 هزار فقره الزاما از 28 هزار مورد سرقت رخ داده نبوده و برخی از آنها مربوط به پرونده‌های قبلی بوده است.

وی با بیان اینکه شهدای نیروی انتظامی در ایام نوروز نیز 67 درصد کاهش داشت، خاطرنشان کرد: در طول نوروز امسال متاسفانه چهار تن از ماموران پلیس جان خود را از دست داده و به فیض شهادت نائل شده‌اند.

منتظرالمهدی با اشاره به افزایش 68.9 درصدی کشف کالای قاچاق در ایام نوروز، افزود: طی این مدت 18 تن موادمخدر کشف شد که از افزایشی 12 درصدی حکایت دارد. همچنین پلیس فتا نیز 20 کلاهبردار حرفه‌ای را نیز دستگیر کرده که از جمله آنها فردی بود که از طریق فیشینگ اقدام به کلاهبرداری از بانک‌ها کرده و فردی دیگر نیز با ایجاد حساب کاربری به نام پلیس فتا در فضای مجازی از شهروندان اخاذی کرده بود.

کاهش 11.5 درصدی جرایم جنایی در نوروز

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا با بیان اینکه جرایم جنایی ایام نوروز 11.5 درصدی کاهش داشت، اظهار کرد: همچنین در این مدت وقوع قتل نیز کاهشی 18 درصدی داشت و کشفیات قتل نیز 10 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی پلیس امنیت در ایام نوروز، گفت: این پلیس 300 هزار خدمت را در ایام نوروز از طریق دفاتر پلیس 10+ به شهروندان کرده است.

منتظرالمهدی افزود: طی این مدت 800 واحد صنفی متخلف نیز پلمپ شده و 260 ساعت پرواز در 263 سورت پروازی انجام شده است.

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا از افزایش 17 درصدی تماس با 110 خبر داد و گفت: طی این مدت 560 هزار تماس با سامانه 110 برقرار شد. همچنین از میان 8288 تماسی که با سامانه 197 انجام شد، 90 درصد تماس‌ها حاوی قدردانی و تقدیر از ناجا بوده و 10 درصد دیگر نیز به موارد دیگر اختصاص داشت که مهم‌ترین انتقادات نیز به خاطر ترافیک سنگین در روزهای 12 و 13 فروردین ماه بود.

وی به تشریح سه پرونده نیروی انتظامی نیز اشاره کرد و گفت: در روزهای نخست امسال یک سرقت در خراسان رضوی انجام شد که در آن سارقان چهار کیلوگرم طلا را به سرقت بردند که این افراد یک جوشکار و یک کلیدساز بودند مدتی بعد توسط پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

منتظرالمهدی ادامه داد: یک سرقت نیز در تهران رخ داد که در جریان آن یک پدر و پسر به همراه سارقی حرفه‌ای از منزلی اقدام به سرقت 17 میلیون تومان وجه نقد و طلا و ارز کرده بودند که سارق حرفه‌ای در درگیری با پلیس از پا در آمد و عاملان نیز دستگیر شدند.

سخنگو و معاون اجتماعی ناجا به حادثه کازرون نیز اشاره کرد و با بیان اینکه ابعاد این حادثه در دست بررسی است، گفت: فردی که ماموران ما را به شهادت رساند، به ضرب گلوله زخمی شده و در بیمارستان است. این پرونده در حال پیگیری است.
نظرات بینندگان