arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۱۵۲۰
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۰۸ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۵

600 هزار تن محصولات لبنی صادر شد

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: پارسال 600 هزار تن محصولات لبنی صادر شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: پارسال 600 هزار تن محصولات لبنی صادر شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حسن رکنی
با اشاره به اینکه سال گذشته 9 میلیون و 140 هزار تن انواع محصول لبنی در کشور تولید شد ، افزود: افزایش مصرف سرانه لبنیات و شیر و افزایش صادرات این محصولات از اولویت های برنامه اقتصاد مقاومتی در بخش امور دام است.

وی گفت: پارسال حدود 500 هزار تن افزایش تولید شیر داشتیم که حاصل استفاده بهینه از منابع و نهاده های تولید مانند خوراک دام است.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی افزود: با اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی در بخش دام با بهبود ضریب تولید می توانیم هزینه های تمام شده تولید را به ویژه خوراک دام مدیریت کنیم.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی توسعه صادرات را از محورهای مهم برنامه اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: بسیاری از کشورهای جهان برای رونق صادرات مشوق های حمایتی دارند و اگر بتوانیم از توانمندی های موجود استفاده کنیم و تولید کنندگان حمایت های لازم را بکنند رونق صادرات محقق خواهد شد.

رکنی افزود: در بخش دام و طیور زیرساخت های مناسبی برای اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی داریم و سال گذشته در زمینه تأمین پروتئین مورد نیاز در سبد خانوار موفقیت های بسیاری داشتیم.

*اتحادیه های دامداری بازار شیر را مدیریت می کنند

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی گفت: ‌تشکل ها و اتحادیه های دامداری از توانایی های خود برای تنظیم بازار شیر استفاده می کنند.

رکنی با اشاره به اینکه طرح خرید حمایتی شیر پایان یافته است افزود: دولت حتی الامکان برای تنظیم بازار شیر ورود مستقیم ندارد و بیشتر از توانایی های بخش خصوصی برای مدیریت بازار این محصول استفاده خواهیم کرد.

وی گفت:‌ سازمان مرکزی تعاونی روستایی از این پس فقط در صورت ضروری برای خرید حمایتی شیر  اقدام خواهد کرد.

معاون امور دام وزارت جهادکشاورزی درباره روند خرید شیر دامداران از جانب کارخانجات افزود:‌ در پایان سال گذشته کارخانه داران و دامداران براساس پیشنهاد سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان توافق کردند هر کیلو شیر را با 100 تومان افزایش قیمت خریداری کنند که این افزایش قیمت تا حدودی درپایان سال گذشته عملیاتی شد.

رکنی گفت: کارخانجات فراوری شیر تولید کنندگان خوراک دام و علوفه و دامدارن حلقه های یک زنجیر تولید هستند بنابراین باید با یکدیگر برای مدیریت بازار همکاری کنند.

وی افزود:‌ خوشبختانه در روزهای پایانی سال دیدگاههای تشکل ها و اتحادیه ها با کارخانجات لبنی به یکدیگر نزدیک شده است.
نظرات بینندگان