arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۱۵۶۸
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۱ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۵

انصارالله و عربستان به توافق رسیدند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایسنا نوشت: سخنگوی انصارالله یمن از توافق با عربستان برای ادامه آتش‌بس در طول نوار مرزی و توقف درگیری‌ها در برخی استان‌ها و جبهه‌های داخلی خبر داد.

 روزنامه الاخبار نیز با اعلام این خبر تاکید کرد دو طرف به ساختار اولیه‌ای برای توقف فراگیر جنگ در یمن دست یافته‌اند که حملات هوایی را نیز شامل می‌شود.

 به نوشته روزنامه مستقل رأی الیوم، محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله یمن در بیانیه‌ای در صفحه خود در پایگاه اجتماعی "فیس‌بوک" نوشت: توافق با ادامه آتش‌بس در طول نوار مرزی یمن با عربستان و توقف درگیری‌ها در برخی استان‌ها و جبهه‌های داخلی در راستای تفاهم‌های اولیه‌ای است که به توقف فراگیر عملیات نظامی در کشور و گشودن افق‌های واضحی برای ورود به مذاکرات سیاسی یمنی یمنی کمک می‌کند؛ مذاکراتی که 18 آوریل با نظارت سازمان ملل در کویت برگزار می‌شود.

وی افزود: آتش‌بس در نوار مرزی شامل جبهه "میدی" از توابع استان "حجه" در شمال غرب کشور نیز می‌باشد. آتش‌بس قبلی شامل این جبهه نبود.

عبدالسلام گفت: توقف عملیات نظامی در برخی استان‌ها به عنوان گام نخست و همزمان با پایان تشدید درگیری‌ها در بقیه محورها است و در نهایت به توقف کامل جنگ منجر خواهد شد.

وی افزود: همچنین با تکمیل پرونده مفقود شدگان و اسرا و جمع آوری بیانیه‌ها درباره آن‌ها توافق شده است. عبدالسلام مکانی را که این تفاهم‌ها در آنجا صورت گرفته ذکر نکرد.

عبدالسلام همچنین زمان اجرای آتش‌بس را که پنج روز قبل از موعد آتش‌بس اعلام شده از سوی سازمان ملل ( 10 آوریل) صورت می‌گیرد ذکر نکرد.

اخیرا عربستان و انصارالله با آتش‌بس مرزی توافق کردند که از شدت درگیری‌ها در مرزهای دو کشور کاست. همچنین مسئولان ارشد عربستانی از جمله وزیر خارجه و وزیر دفاع این کشور مدعی شده بودند که هیئتی از انصارالله برای بررسی آتش‌بس در ریاض حضور دارد.

از سوی دیگر، روزنامه الاخبار لبنان نوشت که جنبش انصارالله و ریاض به ساختار اولیه‌ای برای توقف فراگیر جنگ دست یافته‌اند که شامل توقف تدریجی عملیات نظامی در جبهه‌های داخلی است و حملات هوایی را نیز دربرمی‌گیرد. همچنین این اقدام با ادامه آتش‌بس مرزی و ازسرگیری تحویل اسرای دو طرف صورت می‌گیرد.

به نوشته این روزنامه این توافق طی مذاکراتی در منطقه مرزی میان عربستان و یمن بین هیئت انصارالله با ریاست عبدالسلام و هیئت عربستانی صورت گرفت.

به نوشته الاخبار گام اول این توافق توقف عملیات نظامی در استان‌های "تعز، مأرب و الجوف" است.

همچنین این توافق حل اوضاع در استان تعز به صورت ویژه را شامل می‌شود.

منابع اگاه یمنی نیز احتمال دادند که نیروهای وابسته به ائتلاف عربستان در راستای توافق مذکور از شهر تعز خارج شوند. به گفته این منابع احتمالا فراخواندن حمود المخلافی، فرمانده نیروهای متجاوز در تعز به ریاض در راستای همین توافق باشد.

نظرات بینندگان