کد خبر: ۲۶۱۶۰۴
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۳ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۵

توافق انصار الله و عربستان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 یک روزنامه لبنانی با اشاره به توافق جریان انصار الله یمن و متجاوزان سعودی برای آتش‌بس، مفاد اولیه توافق مرحله ای آنها برای رسیدن به آتش بس فراگیر را تشریح کرد.
 
روزنامه الاخبار نوشت: جنبش انصار الله یمن و ریاض به راهکار عملی برای توقف جنگ قبل از آغاز مذاکرات کویت رسیدند. راهکاری که شامل توقف تدریجی اقدامات نظامی در جبهه‌های داخلی و توقف حملات هوایی است، بعلاوه اینکه آتش بس در مناطق مرزی ادامه پیدا کرده و تحویل اسرا از دو طرف آغاز خواهد شد.

براساس این گزارش راهکار اولیه توافق مورد نظر در جریان نشست رایزنی های انجام شده در منطقه مرزی بین هیئت های انصارالله به ریاست محمد عبدالسلام سخن‌گوی رسمی این جنبش و هیئت سعودی به دست آمد. اطلاعات موجود حاکی از آن است که توافق شامل توقف تدریجی جنگ در روز 10 فوریه است، از همین رو درگیری‌ها در تمامی جبهه‌های داخلی و خارجی (مناطق مرزی) متوقف شده است.

انصار الله با این موضوع بر اساس طرح‌های برنامه ریزی شده خود تعامل می کند، به گونه‌ای که آتش بس به صورت کامل از مناطق مرزی آغاز شده و در سایر جبهه‌ها نیز امتداد پیدا می‌کند. منابع نزدیک به جنبش انصار الله تأکید دارند در صورتی که این معادله تحقق پیدا نکند، موازنه ‌های قدرت در طول آتش بس تغییر نخواهد داشت و امکان از سرگیری جنگ در صورت عدم تعهد طرف مقابل به مفاد توافقات وجود دارد.

الاخبار همچنین می‌افزاید که گام اولیه اجرای توافق، توقف اقدامات نظامی در استان‌های تعز و مأرب و جوف است. گزارش‌ها حکایت از آن دارد که احتمالاً حملات هوایی نیز در چارچوب " اقدامات نظامی " گنجانده شده که به صراحت در اظهارات عبدالسلام آمده است.

اطلاعات موجود حکایت از آن دارد که توافق مذکور همچنین شامل بررسی اوضاع تعز به صورت ویژه می‌شود. برخی منابع پیش‌بینی می‌کنند که عناصر مسلح حامی ائتلاف سعودی از شهر  تعز خارج خواهند شد. احتمال می‌رود احضار حمود المخلافی رهبر نیروهای شورشی در تعز به ریاض که دو روز پیش انجام شد، در چارچوب توافق برای عقب‌نشینی نیروهای مسلح وابسته به وی از این شهر جهت مقدمه سازی برای توقف جنگ در جبهه تعز بر اساس بندهای توافق باشد.
نظرات بینندگان