arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۱۶۷۵
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۸ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۵

جبهه النصره با نقض آتش‌بس در سوریه به دنبال چیست؟

جبهه النصره و داعش با نقض آتش بس و سرنگون کردن جنگنده ارتش سوریه در صدد به دست آوردن دست آوردهایی در مذاکرات آتی ژنو هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 جبهه النصره و داعش با نقض آتش بس و سرنگون کردن جنگنده ارتش سوریه در صدد به دست آوردن دست آوردهایی در مذاکرات آتی ژنو هستند.

به گزارش «انتخاب»؛ جبهه النصره و دیگر هم پیمانان این گروه تروریستی در سوریه بار دیگر با نقض آشکار آتش بس آن هم پیش از آغاز مذاکرات ژنو جای بسی سوال و تعجب دارد، جنگنده‌ای که حتی نظام سوریه نیز خبر سرنگون شدن آن و به اسارت در آمدن خلبانش از سوی جبهه النصره را تائید کرده است.

این جنگنده در منطقه العیس در جنوب حلب سرنگون شده است و خلبان این جنگنده بعد از اسارت از سوی نیروهای وابسته به جبهه النصره مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

هم اکنون نقض آتش بس مکرری که از سوی گروه های مسلح در حماه و حلب و لاذقیه مشاهده می کنیم، همه وهمه با هدف تحقق مطلبی خاص از سوی مخالفان نظام سوریه در این شرایط حساس دنبال می شود.

تاکنون نشانه های بسیاری از این اقدامات گروه های مسلح بخصوص در این شرایط حساس کنونی به دست آمده است، که یکی از مهم ترین این نشانه ها بخش مربوط به نزدیک شدن موعد برگزاری دوره جدیدی از مذاکرات در ژنو است.

عبدالقادر عزور عضو هیئت نظام سوریه در سفر به ژنو در این باره به خبرنگار روسیا الیوم گفت: برخی از گروه های مسلح مخالف نظام نمی خواهند به قطعنامه شماره 2268 تن دهند، قطعنامه ای که خواستار آن شده بود تا فعالیت های جنگی و نظامی در سوریه متوقف شود، من معتقدم این امر نشان می دهد، بسیاری از گروه های مسلح این قطعنامه و شورای امنیت را جدی تلقی نمی کنند و بیشتر احساس می شود، این گروه ها از حامیان منطقه ای خود بیشتر حرف شنوی دارند.

فرمانده اتاق عملیات مشترک نظامی در حلب و حومه آن در این باره اعلام کرد: ارتش سوریه آمادگی دارد در هر لحظه ای برای سرکوب گروه های مسلح تروریست در حلب و حومه آن دست به کار شود.

وی افزود: ما هم اکنون آمادگی داریم بسیاری از مناطقی را که چندی قبل توسط گروه های مسلح تصرف شده را بازپس گریم و علاوه بر آن دیگر بخش های خاک سوریه را که مدت ها از سوی این گروه های تروریستی در اشغال است، آزاد سازیم.

موفقیت های ارتش سوریه و نیروهای همپیمان این ارتش در مناطق شرق این کشور از تدمر گرفته تا القریتین همه و همه نشان از این دارند که ارتش سوریه قرار است به این پیروزی های خود یکی پس از دیگری و بدون هیچ وقفه ای ادامه دهد.

در این منطقه ای که ما قرار داریم، باید گفت آخرین منطقه ای است که گروه های وابسته به داعش در آن حضور و استقرار داشته اند، هم اکنون داعش و دیگر گروه‌های مسلح همسو با داعش در پشت آن تپه های دور دست مستقر هستند، تمرکز این جنگجویان به صورت پراکنده است، چرا که آنها هنوز هم از حملات دقیق جنگنده های نظامی ارتش سوریه واهمه دارند.

تمام این ساختمان ها و تجهیزان سنگین نظامی را که در این منطقه مشاهده می شود، نشان از این دارد که داعش در این مناطق مستقر بوده و هرگز فکر شکست و از دست دادن این مناطق را تصور نمی‌کرد.

هم اکنون ما در روستای القریتین هستیم و تنها چیزی که از داعش در این مسیر مشاهده می‌شود، مسیر حرکت و جای لاستیک چرخ خودروهای آنها در حین فرار از این منطقه است.

داعش بعد از تسلط ارتش سوریه بر القریتین بزرگ‌ترین حمله خود را به سمت فرودگاه دیر الزور ترتیب داد، داعش از این طریق سعی می‌کرد، از حجم فشار ارتش سوریه و نیروهای همپیمانش برضد نیروهای خود بکاهد، از این رو با توسل به خودروهای بمب گذاری شده و نیروهای بمب‌گذاری شده انتحاری سعی کردند تا جایی که امکان دارد، نگاه و توجه ارتش سوریه را از اهداف اصلی خود منحرف سازند، اما ارتش سوریه با ایستادگی در برابر این حملات آنها تمام نقشه‌های داعش را نقش بر آب کرد و به پیشروی‌های خود برای آزاد سازی دیگر مناطق خاک سوریه ادامه داد.
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان