arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۱۷۳۶
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۰۹ - ۱۹ فروردين ۱۳۹۵

ابتلای 350 میلیون نفر به دیابت در جهان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : همزمان با روز جهانی بهداشت و سالگرد تاسیس سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بیماری دیابت و پیشگیری از آن به عنوان شعار این روز انتخاب شده است.

به گزارش ایسنا، دیابت، یک بیماری غیرقابل واگیر است که به طور مستقیم روی زندگی میلیون‌ها انسان در جهان که اغلب ساکن کشورهایی با درآمد پایین و توسط هستند تاثیر می‌گذارد.

دیابت بیماری متابولیک و مزمنی به حساب می‌آید که یکی مشخصه‌هایی آن افزایش سطح قند خون است و با مرور زمان آسیب‌های جدی به قلب، رگ‌های خونی، چشم‌ها، کلیه‌ها و عصب‌ها وارد می‌کند.

همه‌گیری بیماری دیابت در چند دهه گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کرده که می‌توان با اقدامات درمانی مناسب و پیشگیرانه این روند را معکوس کرد.

بیماری دیابت که در دو شکل نوع یک و دو وجود دارد تنها یک معضل در حوزه سلامت به حساب نمی‌آید، این بیماری و مشکلات ناشی از آن بار اقتصادی به مبتلایان و خانواده‌های آنان تحمیل می‌کند و همچنین هزینه‌های درمانی ناشی از آن به نظام سلامت آسیب می‌زند.

به گفته کارشناسان، انجام اقداماتی برای پیشگیری، شناسایی و درمان دیابت حائز اهمیت است. طبق برنامه توسعه پایدار 2030، دولت‌ها اهدافی را در نظر گرفته‌اند که براساس آن میزان مرگ و میر زودهنگام ناشی از بیماری‌های غیرقابل واگیر از جمله دیابت حدود یک‌سوم کاهش یابد.

دیابت موضوعی است که به مردم سراسر جهان و دیگر بخش‌های جامعه مرتبط است. همچنین در حالی که هر کشور و جامعه‌ای در روند مقابله با این بیماری در مراحل مختلف قرار دارد فعالیت‌های بسیاری وجود دارد که با افزایش آگاهی‌ها و در نظر گرفتن اقدامات مقابله‌ای با دیابت هدف جهانی پیشگیری از این بیماری محقق شود.

طبق بررسی‌های سازمان جهانی بهداشت حدود 350 میلیون انسان در سراسر جهان به بیماری دیابت مبتلا هستند که احتمال دارد تعداد مبتلایان طی 20 سال آینده بیش از دو برابر افزایش یابد.

در سال 2012، بیماری دیابت علت یک میلیون و 500 هزار مرگ انسان بوده است که بیش از 80 درصد مرگ و میرهای ناشی از این بیماری در کشورهای با درآمدهایی و متوسط رخ داده است. همچنین دیابت نوع دو حدود 90 درصد تمامی موارد دیابت را در جهان دربرمی‌گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جهانی بهداشت، گزارش‌ها حاکی از آن است تعداد مبتلایان به دیابت نوع دو در کودکان سراسر جهان افزایش یافته است.
نظرات بینندگان