کد خبر: ۲۶۱۹۷۶
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۰۸ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۵

انتقال آب از شمال به ۴ استان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اعلام مطالعات امکان سنجی انتقال آب رودخانه‌های دو هزار و سه هزار در غرب مازندران گفت: در صورت انتقال، آب برای استان‌های تهران، البرز، قزوین و مازندران است.

به گزارش انتخاب، خسرو ارتقایی با اعلام اینکه از طریق رودخانه های دو هزار و سه هزار غرب مازندران در شهر تنکابن، میلیاردها مترمکعب آب به دریا می ریزد، گفت: همچنین میلیاردها متر مکعب آب از رودخانه های شمال ایران به دریا می ریزند.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهارداشت: در مورد امکان سنجی انتقال آب از طریق رودخانه های دو هزار و سه هزار برای مصارف شرب برخی استان ها مطالعاتی در حال انجام است و اگر مطالعات امکان سنجی به نتیجه برسد، گام های بعدی برداشته می شود.

ارتقایی خاطرنشان کرد: اجرای چنین پروژه های بزرگی مانند انتقال آب از رودخانه های دو هزار و سه هزار تنکابن به سایر استان ها، کارهای اساسی است که می تواند کسری آب مورد نیاز استان های تهران، البرز، قزوین و مازندران را تامین کند.

وی ادامه داد: به صورت کلی، انتقال آب بین حوضه ای از دریای خزر به کویر مرکزی ایران یکی از برنامه ها و مطالعاتی است که توسط وزارت نیرو صورت می گیرد و البته اگر بتوان از طریق سایر راهکارها مانند بازچرخانی آب، استفاده از پساب و سایر راهکارها، آب مورد نیاز را تامین کرد، انتقال آب بین حوضه ای صورت نمی گیرد.

گفتنی است، رودخانه دو هزار در شهر ساحلی تنکابن در غرب مازندران از ارتفاعات الموت قزوین و کوه تخت سليمان سرچشمه مي‌ گيرد. همچنین رودخانه سه هزار نیز در منطقه یاد شده و از سرچشمه های اصلی رودخانه چشمه کیله نیز از کوه های تخت سلیمان سرچشمه می گیرد و پس از طی ۵۷ کیلومتر از مسیر کوهستانی و تامین آب مورد نیاز کشاورزی منطقه جلگه ای غرب مازندران، به دریای خزر می ریزد.
منبع: مهر
نظرات بینندگان