کد خبر: ۲۶۲۱۳۲
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۷ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۵

افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی خدمات تشخیصی و درمانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی خدمات تشخیصی و درمانی(سرپایی و بستری) را مدنظر داریم که البته از پزشکان می‌خواهیم با شیب ملایم، با آن برخورد کنند تا به مردم فشار نیاید و با بیمه‌ها هم همراهی شده باشد.

به گزارش فارس، عباس آقازاده مسرور در رابطه با تعیین تعرفه‌های درمانی سال 95 گفت: از نظر قانون روشن است، از زمانی که امکان تعیین تعرفه‌های پزشکی بخش خصوصی از نظام پزشکی سلب شد قرار شد مطابق قانون شورای عالی بیمه، تعرفه‌ را ابتدای هر سال تعیین و ابلاغ کند.

وی ادامه داد: از زمان دولت جدید سعی شده مبنای تعرفه‌گذاری به روش علمی باشد به همین منظور با کمک نظام پزشکی، وزارت بهداشت و رفاه بررسی‌هایی انجام شد و قرار بر آن شد تعرفه نسبی خدمات درمانی و تشخیصی در کشور هر ساله بر مبنای قیمت تمام شده، ارزش نسبی و نرخ تورم باشد به همین دلیل کتاب تعرفه‌گذاری تنظیم شد.

آقازاده مسرور گفت: اما برای خدماتی که مربوط به ویزیت و خدمات سرپایی بود و از سوی پزشکان نسخه‌نویس ارائه می شود،تعرفه مناسبی تعیین نشد درحالی که بار اصلی خدمات بر دوش آنهاست و پدرخوانده طب محسوب می‌شوند به همین دلیل از محرومان تعرفه واقعی هستند و قرار شد به روش علمی این خدمات نیز تعرفه‌گذاری جدید شوند.

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: به همین دلیل در سال گذشته کتاب خدمات سرپایی به همراه کتاب ارزش نسبی خدمات قرار بود به چاپ برسد که نشد.

وی تصریح کرد: کمیسیون تعرفه‌گذاری شورای عالی نظام پزشکی سال گذشته جلساتی را تشکیل داد و به شورای عالی بیمه پیشنهاد داد که تعرفه هرساله در موعد معین تعیین شود و ارزش نسبی خدمات برای تمام خدمات سرپایی و بستری لحاظ شود که امیدوار بودیم مطابق قانون کار پیش رود اما تاکنون تعیین تکلیف نشده است.

آقازاده مسرور گفت: مبنای نظام پزشکی افزایش تعرفه نیست بلکه هدف ما کاهش هزینه از جیب مردم و جبران بار مالی بیمه‌ها بوده است اما در نهایت افزایش 15 تا 20 درصدی تمام خدمات درمانی و تشخیصی (سرپایی و بستری) را مد نظر داریم.

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی گفت: با این وجود از گروه‌های پزشکی خواسته‌ایم برای همراهی با مردم و دولت اگر این نرخ پاسخگوی تورم و افزایش هزینه‌هایشان نیست همراهی لازم را داشته باشند و با حداقل‌ها بسازند.

وی ادامه داد: در نظر داریم نرخ واقعی تعرفه‌ها را تعیین و ابلاغ کنیم اما از طرفی از پزشکان می‌خواهیم برای تعامل با بیمه‌ها و فشار کمتر به مردم شیب متعارفی را در نظر بگیرند چرا که دریافت واقعی تعرفه‌ها هنوز میسر نیست.

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی افزود: این درست نیست که به گروه‌های پزشکی نرخ واقعی تعرفه‌ها را نگوییم بلکه باید تعرفه واقعی بیان شود اما داوطلبانه سهم خود را دریافت نکنیم تا در طول چند سال به رقم واقعی برسیم.

آقازاده مسرور گفت: تا زمانی که تعرفه‌های درمانی واقعی نشود پدیده‌های منفی هم ریشه‌کن نمی‌شود. اینکه پزشکان را از کار بیکار کنیم راه‌حل نیست بلکه برای ریشه‌کنی مشکلات باید ریشه‌ای با آن برخورد کنیم.
نظرات بینندگان