کد خبر: ۲۶۲۱۳۶
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۸ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۵

زیبا کلام:احمدی نژاد قطعا تایید صلاحیت می‌شود

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه در گفتگو با اشاره به احتمال بازگشت دوباره احمدی نژاد به صحنه نخست سیاست و شایعات مبنی بر ترس اصلاح طلبان از وی اظهار داشت: اساسا اصلاح طلبان نه تنها هراسی از وی ندارند بلکه هیچ دلیلی هم برای ترس و هراس از احمدی نژاد وجود ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 صادق زیباکلام، استاد دانشگاه در گفتگو با اشاره به احتمال بازگشت دوباره احمدی نژاد به صحنه نخست سیاست و شایعات مبنی بر ترس اصلاح طلبان از وی اظهار داشت: اساسا اصلاح طلبان نه تنها هراسی از وی ندارند بلکه هیچ دلیلی هم برای ترس و هراس از احمدی نژاد وجود ندارد.

به گزارش انتخاب، وی در ادامه 4 اپیزود و شانس احمدی نژاد را بیان کرد و گفت: مسئله نخست بازگشت احمدی نژاد این است که ایشان جامعه ای زندگی می‌کنند که مسئولان در برابراقدامات درست و غلط خویش پاسخگو نیستند.

اپیزود نخست؛ جامعه توسعه نیافته

این استاددانشگاه اصلاح طلب افزود: در ایران مسئولان و مقامات کشوری و حکومتی هرکاری که کرده اند درست است و هرکاری هم که نکرده اند نیز درست است.

زیباکلام ادامه داد: اگراصولگرایان و احمدی نژاد در جامعه و کشوری توسعه یافته حضور داشتند به جای بازگشت باید پاسخگوی سیاست های ۸ ساله خود می‌بودند درحالی که در حال حاضر و طی ۳ سال گذشته،آنها حتی ۳ دقیقه هم به مردم توضیح نداده اند و همین مسئله سبب می‌شود که احمدی نژاد نامزد انتخابات شود.

اپیزود دوم؛ اقشار تحصیل نکرده جامعه

زیباکلام در ادامه به مسئله دوم که به احمدی نژاد برای حضور مجدد کمک میکند اشاره کرد و اظهار داشت: احمدی نژاد آرای پوپولیستی و کاریزماتیک که به نظربنده حدود ۱۰ میلیون است را در اختیار دارد و این رای ها، رای اقشار توسعه نیافته و رشد نکرده از لحاظ فرهنگی،سیاسی،اجتماعی و اقتصادی است.

وی ادامه داد:این افراد فارغ از اقدامات و سیاست های گذشته محمود احمدی نژاد و اصولگرایان مجددا به وی رای خواهند داد و همین مهم باعث فکر بازگشت توسط اصولگرایان و احمدی نژاد شده است.

اپیزود سوم؛ فقدان چهره محبوب، دلیل رجوع اصولگرایان به احمدی نژاد

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران دلیل سوم رجوع اصولگرایان به احمدی نژاد را فقدان چهره محبوب و مقبول در این جناح سیاسی دانست و بیان کرد: اصولگرایان اگر به هریک از چهره های مطرح خویش چون آقایان ولایتی، حدادعادل، محسن رضایی، باهنر و هرشخص دیگری رجوع کنند عملا هیچ شانسی برای پیروزی در انتخابات سال۹۶ نخواهند داشت و ناچارا به احمدی نژاد روی خواهند آورد.

زیباکلام با تاکیدبرامکاناتی که در اختیار جناح اصولگریان است خاطرنشان کرد:امکاناتی چون ائمه جماعات، رادیو و تلویزیون، رسانه ها و مطبوعات حکومتی از عواملی هستند که اصولگرایان و احمدی نژاد را در این راه یاری خواهند کرد.

اپیزود چهارم؛احمدی نژاد قطعا تایید صلاحیت می‌شود

وی در ادامه با اشاره به مسئله رد یا تایید صلاحیت احمدی نژاد اظهار داشت:برخی می‌گویند که احمدی نژاد به دلیل سیاست های ۸ ساله خود تایید صلاحیت نمی‌شود ولی بنده معتقدم ایشان قطعا تایید صلاحیت خواهند شد.

زیباکلام ادامه داد:دلیل تایید صلاحیت احمدی نژاد دقیقا همان دلیل رد صلاحیت هاشمی است، دلیل تایید ایشان همان دلیل رد صلاحیت 3 هزار کاندیدای اصلاح‌طلب است.

وی در ادامه روند تایید یا رد صلاحیت ها در شورای نگهبان را بر اساس سلیقه دانست و بیان کرد: دلیل رد صلاحیت هاشمی و ۳هزارکاندیدای اصلاح‌طلب عدم وجود قاعده و قانون در شورای نگهبان است.

این استاد اصلاح طلب دانشگاه تهران ادامه داد: شورای محترم نگهبان هرکسی را که بخواهد و درخط سیاسی و فکری خود باشد تایید صلاحیت می‌کند و هرکسی را که نخواهد و در خط سیاسی خودش نباشد رد صلاحیت خواهد کرد.

پاشنه آشیل اصولگرایان؛ موفقیت اقتصادی دولت دکترروحانی

زیباکلام در ادامه موارد فوق را داشته های احمدی نژاد و اصولگرایان دانست و به نداشته های آنان اشاره کرد و اظهار داشت: بزرگترین مشکل آنها این است که قشر توسعه یافته تر و تحصیل کرده جامعه هرگز حاضر به رای دادن به احمدی نژاد و اصولگرایان نیستند.

اگر دولت دکترروحانی در زمینه مسائل اقتصادی حداقل توفیقاتی ایجاد کند و چنانچه شخص آقای روحانی قصد کاندیداتوری در خرداد۹۶ را داشته باشند، می‌توانند اصولگرایان و احمدی نژاد را شکست دهند.

زیباکلام در خاتمه بیان کرد: اما مواردی که سبب بازگشت احمدی نژاد می‌شود همان ویژگی های جامعه ایران است و این فرصت را برای اصولگرایان فراهم می‌کند.

*آنا

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۸۴
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
17
158
دمت گرم دکتر زیباکلام انصافا شهامت داری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
12
139
اصول گرایان برای اینکه دولت را به هر قیمتی از روحانی بگیرند حاضر ند از اصول خود دست بکشند و قهر یازده روزه احمدی نژاد را تطهیر کنند
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
10
129
وظیفه قشر فرهیخنه جامعه است که افراد را از خطرات آمدن مجدد احمدی نژاد آگاه نمایند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
155
17
در بعضی جاها توهین به مردم قابل مشاهده است جناب استاد فرهیخته
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۱
12
119
احسنت
مسيح
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۱/۲۲
1
3
باجناب زيبا كلام موافقم احمدي نژاد حدود 10ميليون راي داردكه اگر اصولگرايان بالاجبار يا ازسرميل ازايشان حمايت كنند اين رقم بيشترهم خواهدشد بنابراين احمدي نژاد بازيگرمهمي درانتخابات 96خواهدبود خصوصا كه برنامه تبليغاتي خودراهم از همين الان شروع كرده
نظرات بینندگان