arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۲۲۲۷
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۱ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۵

قرارداد خرید 118 ایرباس هنوز نهایی نشده

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: قرارداد خرید 118 فروند ایرباس در آینده نزدیك نهایی خواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: قرارداد خرید 118 فروند ایرباس در آینده نزدیك نهایی خواهد شد.

عباس آخوندی در گفت و گو با ایرنا افزود: پیش قرارداد خرید این ناوگان از ایرباس در سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به فرانسه به امضا رسید.

با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها، در سفر اروپایی رئیس جمهوری اسلامی ایران به فرانسه، قرارداد خرید 118 فروند هواپیمای ایرباس منعقد شد.

همچنین اواسط بهمن ماه گذشته شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی، از اقدامات انجام شده برای خرید هواپیماهای كوتاه برد خبر داد و اعلام كرد: مذاكرات با شركت ایتالیایی-فرانسوی ای.تی.آر(ATR) برای خرید هواپیماهای كوتاه برد از مدت ها پیش از اجرای برجام با هدف توسعه عملیات پروازی فرودگاه های مناطق كمتر برخوردار و مسیرهای پروازی كوتاه آغاز شده بود.

براین اساس تفاهم نامه اولیه برای خرید 20 فروند هواپیمای كوتاه برد ATR72-600 با این شركت منعقد شد و قرار است دو تا چهار فروند از این هواپیماها از اواخر سال 2016 میلادی به ایران تحویل داده شود؛ ضمن اینكه قرار است در سال های 2017 و 2018 نیز در هر سال هشت فروند از این هواپیما ها به شركت هواپیمایی هما تحویل شود.

به دنبال این تحولات، شركت هواپیماسازی آمریكایی بوئینگ نیز بعد از مجوز دولت این كشور، در حال برنامه ریزی برای فروش هواپیما به ایران است؛ براین اساس اعلام شده كه هیاتی از این شركت آمریكایی برای مذاكره با مقام های مسئول در كشورمان، این هفته به تهران سفر می كند.

پس از 70 سال سابقه صنعت هوانوردی در ایران، هم اكنون شركت های هوایی ایرانی بیش از 250 هواپیما در اختیار دارند كه به دلیل نبود قطعه بیش از 100 فروند آن از مدت ها پیش زمینگیر شده و متوسط عمر 150 فروند دیگر به بیش از 22 سال رسیده است.

هرچند در زمان تحریم شركت های هواپیمایی ایران اقدام به خرید هواپیماهای دسته دوم می كردند اما تحریم سبب شده بود تا همین هواپیماهای با عمر چند ساله نیز با قیمت بالایی خریداری شود.
نظرات بینندگان