کد خبر: ۲۶۲۲۶۴
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۳ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۵

جزئیات حذف یارانه پردرآمدها

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه ایران عنوان اصلی امروز (‌یكشنبه)‌خود را به تشریح جزئیات حذف یارانه پردرآمدها در قالب گفت و گو با معاون وزیر تعاون ،‌كار و رفاه اجتماعی اختصاص داده و می افزاید : براساس مصوبه مجلس دولت موظف است یارانه گروه‌های پردرآمد را حذف كند.

احمد میدری در این گفت و گو می افزاید :‌ تعداد و قیمت خودرو خانوار، محل سكونت، سفرخارجه و ارزش معاملات ملكی معیارهای شناسایی پردرآمدهاست شغل افراد در شناسایی و حذف یارانه‌ها از دیگر شاخص‌هایی است كه به آن استناد خواهد شد.

به گفته وی بودجه سال 94 ، بهارستان دولت را موظف به شناسایی پردرآمدها و حذف یارانه آنان كرد،‌ اواخر اسفند سال گذشته نیز كمیسیون تلفیق بودجه مجلس در بررسی لایحه بودجه سال 95 مجدداً دولت را مكلف كرد یارانه نقدی سه دهك پردرآمد را حذف كند.

در صورت تصویب نهایی مصوبه كمیسیون تلفیق در صحن مجلس و سپس شورای نگهبان دولت باید در سال‌جاری یارانه پردرآمدها را حذف كند. جمعیت سه دهك از 10 دهك تقسیم‌بندی شده در كشور، شامل حدود 24 میلیون نفر است. در این زمینه «احمد میدری» معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: حذف یارانه 24 میلیون نفر پر درآمد پیشنهاد دولت نیست این تصمیمی است كه مجلس شورای اسلامی می‌گیرد و دولت منتظر است تا مجلس در این زمینه تعین تكلیف كند.

معاون وزیر تعاون،كار و رفاه اجتماعی ملاك و معیارهای حذف یارانه‌ها را خودرو، معاملات ملكی محل سكونت و شغل فرد اعلام كرد.
احمد میدری در گفت‌وگو با «ایران» درباره جزئیات و معیارهای شناسایی و حذف یارانه افراد پردرآمد گفت: ساز و كار شناسایی گروه‌های درآمدی خانوار ازطریق40 پایگاه اطلاعاتی كه دراختیاراست انجام می‌‌شود. برای این‌كار از 4 روش استفاده می‌كنیم و هر یك از شاخص‌هایی مثل شغل، محل سكونت، معاملات ملكی و خودرو در رتبه‌بندی خانواری كه یارانه می‌گیرند تأثیرگذار هستند.

میدری ادامه داد: براساس پایگاه‌های اطلاعاتی كه در اختیار وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی است 23 میلیون خانوار یارانه می‌گیرند كه این تعداد خانوار هر كدام در یكی از دهك‌های اول تا دهم قرار دارند.

معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی توضیح داد: اشتراك این روش‌ها محور ارزیابی و محاسبات گروه‌های درآمدی است، یعنی مجموع درآمد خانوار و دارایی‌هایی كه دارند و در پایگاه‌‌های اطلاعاتی‌ ما ثبت شده، ملاك شناسایی و حذف یارانه بگیران پردرآمد خواهد بود.

میدری با بیان اینكه خودرو یكی از شاخص‌های مورد بررسی درآمد خانوار است، اظهار داشت: تعداد و قیمت خودرو خانوار از جمله مؤلفه‌هایی است كه مورد ارزیابی دهك قرار می‌گیرد. به‌طور مثال خانوارهایی كه خودروی بالای 100 میلیون تومان دارند وقتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند به این نكات توجه می‌شود كه فرد چقدر باید درآمد داشته باشد كه بتواند خودرویی با این قیمت خریداری كند و دیگر اینكه هزینه استهلاك آن محاسبه می‌شود و به صورت تخمینی برای ما مشخص می‌كند كه این خانوار در كنار آیتم‌های دیگر مثل مسكن و شغل چه امتیازی می‌گیرد و در كدام دهك درآمدی است.

معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی محل سكونت خانوار را از دیگر مواردی دانست كه در شناسایی گروه‌های درآمدی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و گفت: در این خصوص براساس پایگاه اطلاعات محل سكونت خانوار دسته‌بندی شده است. به‌عبارتی ارزش ریالی یك ملك 200 متری در منطقه یك تهران و ملك دیگری با همین مشخصات در منطقه 18 تهران در رتبه‌بندی و امتیاز خانوار مؤثر است.

میدری درباره تأثیر و نقش سفر خانواده‌ها به خارج از كشور در حذف یارانه اظهار داشت: سفرخارجه هم یكی از این شاخص‌ها است و اگر خانواده‌ای در طول سال یك سفر خارجه داشته باشد امتیاز آن چنان نیست كه منجر به حذف یارانه شود اما خانواده‌ای كه در سال‌های اخیر چند سفر خارجه داشته‌اند امتیاز این سفرها دهك این خانواده را به دهك بالا‌تر ارتقا می‌دهد و همین مسأله در شناسایی و حذف یارانه خانوار مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.

به‌گفته این مقام مسئول، معاملات ملكی معیار دیگری است كه در شناسایی گروه‌های درآمدی خانوار مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

میدری افزود: فردی كه زمین یا ملكی را خریداری می‌كند براساس متراژ زمین و قیمت معامله برای ما مشخص می‌شود كه این معامله ملكی در چه سطحی است و ما به‌طور تخمینی بررسی می‌كنیم فردی كه این ملك یا زمین را خریداری كرده باید ماهانه چه درآمدی داشته باشد تا بتواند این كار را انجام دهد؟ بنابراین این مسأله در امتیاز و رتبه‌بندی خانوار تأثیر مستقیمی دارد و دهك آنها را مشخص خواهد كرد.

معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ادامه داد: ما براساس درآمدهای رسمی افراد كه در اختیار داریم مثل كاركنان دولت از طریق سیستم‌های مالیاتی، كارگران، بازنشستگان از طریق سازمان‌های بیمه‌ای در قالب روش آزمون وسع شناسایی گروه‌های درآمدی را انجام می‌دهیم.
وی افزود: تقریب آزمون وسع از دیگر روش‌هاست كه براساس آن دارایی‌ها و درآمد خانواری كه به صورت شفاف مشخص نیست محاسبه می‌شود به‌طور مثال یك پزشك فوق تخصص كه درآمد او در جایی ثبت نشده است براساس استعلام كارشناسی میزان درآمد و دارایی او مشخص می‌شود و این ملاك ارزیابی و محاسبه قرار خواهد گرفت.

میدری اظهار داشت: شغل افراد در شناسایی و حذف یارانه‌ها از دیگر معیارهایی است كه به آن استناد خواهد شد. مثلاً پزشكان، اعضای هیأت مدیره شركت‌ها، وكلا، اصناف ممتاز مثل طلا و جواهرفروشان، عمده فروشان آهن‌آلات، نمایشگاه‌داران اتومبیل، صراف‌ها، مدیران بانك‌ها، اعضای هیأت مدیره مؤسسات مالی اعتباری خصوصی، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها، پیمانكاران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی، دارندگان كارت بازرگانی و تسهیلاتی كه از پایگاه‌ها دریافت شده نیز از موارد دیگری هستند كه مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت.

میدری در پاسخ به این سؤال كه بنا بر مصوبه كمیسیون تلفیق مجلس یارانه 24 میلیون نفر حذف خواهد شد، گفت: بستگی به مصوبه مجلس دارد كه چه تكلیفی را برای دولت درخصوص حذف یارانه افراد پردرآمد تعیین كند.
نظرات بینندگان