کد خبر: ۲۶۲۲۹۴
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۵ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۵
با وجود قانون برنامه چهارم توسعه و موافقت وزارت بهداشت:

اولین «تروما سنترتیپ یک » کشور با گذشت 4 سال به دلیل مانع تراشی های شهرداری هنوز تاسیس نشده است

در حالیکه ساخت مراکز درمانی در تمام دنیا جزو زیرساخت های شهرسازی و رایگان است، شهرداری تهران از سازندگان این مراکز مانند مراکز تجاری توارض میلیاردی طلب و دریافت می کند، این امر سبب شده، سرمایه گذاران در حوزه سلامت و درمان یا از پیاده سازی طرح های خود انصراف دهند یا اینکه در نهایت این هزینه ها را از مردم دریافت کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : رئیس بیمارستان تخصصی صارم گفت: در حالیکه با وجود بالا بودن آمار حوادث و سوانح و احتمال وقوع زلزله در تهران، هنوز «تروماسنترتیپ یک» در این شهر نداریم که با وجود تاکید قانون برنامه چهارم توسعه مبنی بر ساخت این مراکز و موافقت وزارت بهداشت و درمان، شهرداری با درخواست مبالغ میلیاردی برای تاسیس این پروژه ملی، ساخت آن را تاکنون 4 سال به تعویق انداخته است.


دکتر ابوطالب صارمی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر افزود: تروما سنتر تیپ یک، متشکل از تمام رشته های داخلی، جراحی، بخش های مربوط به سرطان ها، سکته ها، نارسایی کلیه، پیوند کبد و ... بوده، تمام امکانات و تجهیزات درمانی را داراست.
وی ادامه داد: براساس قانون برنامه چهارم توسعه که ایجاد مراکز ترومایا همان مراکز خدمات رسانی به مصدومان حوادث را به وزارت بهداشت تکلیف کرده است، تاسیس، تجهیزات و راه اندازی مراکز تروما در تیپ های یک، دو و سه در کشور از سوی وزارت بهداشت مصوب شد که لایحه اجرای آن در مجلس سوم به اتفاق آرا و بدون هیچ مخالفی به تصویب رسید، اما به دلایلی همچون جدی گرفته نشدن مساله و یا کمبود بودجه، متاسفانه تاکنون تروما سنتر نوع یک در کشور تاسیس نشده است.
موسس بیمارستان صارم خاطر نشان ساخت: با توجه به نیاز مبرم کشور به داشتن تروما سنترها با درحات یک تا سه، متاسفانه هم اینک تعداد محدودی تروما سنتر از نوع سه و تعداد بسیار محدودتری از نوع دو در سطح کشور در حال خدمات رسانی هستند و هنوز تروما سنتر تیپ یک که جامع الشرایط بوده، به کمک پزشکان متخصص  ومقیم با تجهیزات کامل قادر به خدمت رسانی به کلیه بیماران دچار تروما بر اثر تصادفات، سکته های قلبی یا مغزی، سرطان ها و خونریزی ها، سوختگی ها و ... باشد، نه تنها در تهران که در کشور نیز نداریم که از 6 سال پیش مقدمات راه اندازی این مرکز با سرمایه بخش خصوصی در کشور فراهم شده است.
وی اضافه کرد: هم اینک فاز 2 بیمارستان صارم با پیش بینی یکصد و پنجاه تخت برای درمان بیماران دچار مصدومیت به عنوان «تروماسنتر تیپ یک» اماده کلنگ زنی است که با وجود آنکه چندین سال است، فاز مطالعاتی این پروژه آغاز شده و به تایید وزارت بهداشت و درمان و شهرداری نیز رسیده است، متاسفانه به دلیل کارشکنی های شهرداری تاکنون موفق به ساخت آن نشده ایم.

دکتر صارمی با اشاره به اینکه بیماران دچار مصدومیت پس از انتقال به مراکز درمانی نیازمند چندین تخصص مختلف هستند، خاطر نشان ساخت: به همین منظور در این مرکز قرار است، متخصصان رشته های مختلف پزشکی شامل جراحان قلب و عروق، ریه، ارتوپد، نرولوژی و ... حضور داشته باشند تا نیازی به انتقال بیمار برای تکمیل فرایند درمان به دیگر بیمارستان های تخصصی نباشد.
وی گفت: برای این پروژه 2 پد هلیکوپتر پیش بینی شده که با توجه به موقعیت جغرافیایی این مرکز که در نزدیکی فرودگاه مهرآباد و در مجاورت چندین اتوبان اصلی شهر تهران قرار دارد، کار انتقال بیماران تهرانی و شهرستانی به سهولت انجام خواهد شد.
رییس بیمارستان تخصصی صارم تصریح کرد: از سوی دیگر از آنجا که کمبود تخت های درمانی جان بیماران دچار تروما را تهدید می کند در صورت راه اندازی این مرکز کمک شایانی به نظام سلامت کشور خواهد شد.
وی با ابراز تاسف از بی توجهی شهرداری بهاین پروژه ملی اظهار داشت: متاسفانه ظاهرا برای شهرداری، تاسیس یک مرکز درمانی یا ساخت یک پاساژتجاری تفاوتی ندارد، این در حالیست که در کانادا و اروپا نه تنها برای ساخت مراکز درمانی زمین به رایگان در اختیار سازندگان این مراکز قرار می گیرد که برای ساخت آن تسهیلات نیز پرداخت می شود.
دکتر صارمی گفت: برخورد شهرداری با سرمایه گذاران در امر سلامت و درمان به گونه ای است که متاسفانه یا آنان را از پیاده سازی طرح های خود منصرف کرده یا اینکه سبب می شود، این سرمایه گذاران در نهایت هزینه های مذکور را از مردم دریافت کنند که هر دو مورد به نظام سلامت کشور آسیب جدی وارد خواهد کرد.
وی ادامه داد: جای بسی تعجب و تاسف است که وقتی فردی با سرمایه شخصی هم میخواهد روی یک پروژه درمانی عام المنفعه که حتی با وجود قانون برنامه چهارم توسعه و تصویب مجلس، بخش دولتی نیز هنوز قادر به سرمایه گذاری در آن نبوده، شهرداری برای وی مانع تراشی می کند. با این وضع چگونه می توانیم انتظار جذب سرمایه خارجی را داشته باشیم؟

در این نشست خبری، آرا نوشادیان، مدیر پروژه تروماسنتر تیپ یک نیز گفت: ساخت بیمارستان و مراکز درمانی در تمام کشورها جزو زیر ساخت های شهرداری است و همان گونه که شهرداری از مردم عوارض دریافت می کند و اتوبان می سازد، می بایست، نسبت به توسعه فضای درمانی نیز اقدام کند. این در حالیست که با وجود قرار داشتن شهر تهران روی گسل زلزله، شهرداری تهران نه تنها خود نسبت به ساخت چنین مراکزی اقدام نمی کند که با سازندگان این مراکز مانند سازندگان پاساژهای تجاری برخورد کرده از آنان تقاضای دریافت عوارض تجاری را دارد.
وی افزود: از 4 سال پیش تاکنون این پرونده نزد شهرداری موجوداست که سرانجام آن را به کمیسیون ماده 5 فرستاد و به جای لحاظ کردن تخفیف، قیمت های نجومی طلب می کنند.
نوشادیان تصریح کرد: نکته جالب و البتهتاسف بار اینجاست که شهرداری خود 4 سال پرونده را با توجیه ارسال به کمیسیون ماده 5 نگه داشته بود و حالا به جای اعمال تخفیف، تورم را روی رقم اولیه که از ابتدا نیز غیرمنطقی بود، اعمال کرده است.
وی با اشاره به اینکه نماینده شورای شهر نیز در مورد ساخت این پروژه دستور مساعدت داده، اما شهردار منطقه با وجود دستور نماینده شورای شهر هنوز هم در این زمینه تعلل می کند، گفت: تاسف بارتر، برخورد بدون ضابطه با این پرونده است، به عبارتی به جای اعمال تعرفه قانونی که کمتر از یک میلیارد تومان اعلام شده بود، اول می گویند 18 میلیارد تومان و پس از اعتراض ما عنوان می کنند 11 میلیارد و بعد سعی دارند با چانه زدن با ما به توافق برسند. در حالیکه این یک پروژه ملی است واز طرف دیگر اساسا دریافت عوارض از بیمارستان و مراکز درمانی در دیگر کشورها نیز انجام نمی شود.
نظرات بینندگان