arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۲۸۶۲
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۴ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۵

غیرمسئولان نباید حرف از تعطیلی حج بزنند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت فریضه حج را واجب الهی و رُکن دین دانست و تاکید کرد: علیرغم تأخیر بوجود آمده ما مصمم به انجام حج مطلوب و عزتمندانه و بر پایه تفاهم و همکاری دو کشور ایران و عربستان با یکدیگر هستیم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر تصریح کرد: ما در چند سال گذشته با مسئولان حج عربستان سعودی به یک نظر مشترک دست یافتیم، مبنی بر اینکه حج را از روابط سیاسی دو کشور جدا بدانیم، تا آسیبی به حج‌گزاری ایرانیان وارد نشود.

سرپرست حجاج ایرانی درباره برخی اظهارنظرهای منتشر شده در رسانه‌ها و مطبوعات درباره حج‌گزاری ایرانیان گفت: متأسفانه در چند سال گذشته در آستانه برگزاری مراسم حج و یا اعزام هیئت‌های مذاکره کننده به کشور میزبان، برخی افراد اظهارنظرهای غیرمسئولانه‌ای را مطرح می‌کنند که پایه و اساس منطقی ندارد. وی افزود: فردی که هیچگونه نقشی در برگزاری حج ندارد، چگونه می‌تواند اظهار کند که زائران ما امسال به حج نمی‌روند و سخن از تعطیلی حج به میان آورد؟

نماینده ولی فقیه اضافه کرد: ما همه ساله در انجام مذاکرات و هنگام امضای تفاهم‌نامه‌ها، مصالح ملی و عزت مردم ایران اسلامی را مد نظر داشته و هرگز اموری را که با آن منافات داشته باشد نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت.

وی لزوم هوشمندی و تدبیر در مذاکره با طرف سعودی را خاطرنشان ساخت و گفت: هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات در چارچوب سیاست‌های نظام برای حضور ایرانیان در مراسم حج که قطعاً به تقویت وحدت امت اسلامی کمک می‌کند، اقدام خواهد کرد.

سرپرست حجاج ایرانی با اشاره به اینکه در سال‌های گذشته به مسئولان عربستان اعلام کرده‌ایم که امنیت مکه و مدینه را امنیت خود می‌دانیم اضافه کرد: همه ساله تلاش کرده‌ایم تا حجاج ایرانی در نظم کامل و با مراعات قوانین عربستان، حج را انجام دهند و خوشبختانه مسئولان آن کشور نیز بارها به این مهم اعتراف داشته‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر افزود: زائران ایرانی نشان داده‌اند علاوه بر نظم و انضباط خاص خود، همیشه به دنبال توجه به قرآن، دعا و تضرع و تقویت وحدت امت اسلامی بوده‌اند و قطعاً اگر مذاکرات به نتیجه برسد امسال نیز بر همان اساس عمل خواهدشد.

نماینده ولی فقیه اظهار داشت: سال گذشته برخی مشکلات بوجود آمده را قبل از حوادث سقوط جرثقیل و منا با گفتگو با طرف مقابل حل کردیم و همواره معتقدیم مسائل مربوط به حج با تفاهم و گفتگو با یکدیگر رفع خواهد شد.

سرپرست حجاج ایرانی با تاکید بر فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد فاجعه منا گفت: همه کسانی که پیگیر حوادث سال گذشته مسجدالحرام و منا هستند، بخوبی می‌دانند که بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت مجدّانه مسائل مربوط به آن دو فاجعه را پیگیری نموده و همچنان تا رسیدن به تمامی اهداف مورد نظر تلاش‌ها را ادامه خواهند داد.

وی افزود: در این ارتباط گام‌های مهمی در داخل برداشته شده و ان‌شاءالله با مذاکرات پیش‌رو امید است قول‌های داده شده مسئولان عربستان در رابطه با پرداخت دیه به بازماندگان نیز هرچه زودتر عملی شود.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه زائران عزیزی که امسال عازم سفر حج هستند نگران نباشند گفت: تمامی مشکلات سال گذشته با حضور کارشناسان در جلسات فراوان مورد بحث قرار گرفته و راهکارهای مقابله با آنها و تضمین امنیت زائران مشخص شده است که به مرور به اجرا گذاشته خواهد شد.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین قاضی عسکر درباره شرایط حضور ایرانیان در عمره هم اظهار داشت: در صورتی که عربستان حکم دو پلیس خاطی را اعلام و آنها را مجازات کند، زمینه برای انجام این فریضه نیز فراهم خواهد شد.
نظرات بینندگان