arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۲۸۷۱
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۱۴ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۵

این هفت علامت را جدی بگیرید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
برخی اوقات بدن ما علامت‌هایی را به ما می‌دهد كه نباید آنها را پشت گوش بیندازیم در این مطلب 7 هشداری كه در صورت دیده شدن و ادامه داشتن، حتما نیاز به مشاوره پزشكی دارند را بررسی می‌كنیم.

به گزارش انتخاب از پایگاه خبری آمریكایی ام. اس. ان،‌ برای همه ما پیش آمده كه درد كمی را در یكی از نقاط بدن حس كردیم، اما به علت مشغله زیاد یا كمی درد، آن را به حال خود رها كردیم تا ‌خودش خوب شود. هفت علامت هشدار دهنده‌ای وجود دارد كه مطالعه آنها برای شما ارزشمند است چراكه آگاهی از آنها می تواند تغییراتی مهم در كیفیت زندگی شما ایجاد كند یا حتی سبب افزایش طول عمر شما شود.

** كاهش وزن ناگهانی
‌اغلب اوقات برای كم كردن عدد روی ترازو یا باید رژیم غذایی سخت گرفت یا اینكه به طور مرتب و جدی ورزش كرد. بنابراین اگر یك دفعه دیدید كه چند كیلویی از وزنتان كم شده بدون اینكه برنامه‌ای برای آن داشته باشید یا تلاشی برای كم كردنش كرده باشید، بهتر است سری به پزشكتان بزنید.
پزشكان می‌گویند كه یكی از نشانه‌های شایع بیماری سرطان روده بزرگ، كاهش وزن ناگهانی و بدون برنامه قبلی است، در كل توصیه پزشكان این است كه افراد بالای 50 سال، هر10 سال یكبار برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ آزمایش كامل شوند. البته كاهش وزن ناگهانی می‌تواند یكی از علایم بیماری قند هم باشد.

**تكرر ادرار
اگر شب‌ها باید بیش از دو یا سه بار برای دفع ادرار از خواب بیدار شوید و در طول روز هم باید به طور مرتب به دستشویی بروید، ممكن است توده‌ای در مجرای ادرارتان وجود داشته باشد. با آنكه هر توده‌ای در مجرای ادرار لزوما به معنای تومور سرطانی نیست، اما جا دارد كه به پزشك مراجعه كنید.علت دیگر پر اداری می‌تواند بیماری دیابت باشد به‌خصوص اگر همیشه احساس تشنگی می‌كنید.

**نفخ شكم
بعد از خوردن یك غذای چرب احساس نفخ در شكم عادی است، اما احساس نفخ هر روزه عادی نیست با آنكه از هر 70 زن فقط یكی از آنها به سرطان تخمدان دچار می‌شود، اما نفخ دائم شكم می‌تواند یكی از علایم اصلی آن باشد.پزشكان می‌گویند كه نفخ شكم می‌تواند به علت وجود توده‌ای در رحم باشد.این توده ممكن است باعث درد نشود اما باعث احساس ناراحتی در شكم می‌شود.

**خستگی دائم
همه ما از بعد از یك روز كاری یا حتی یك مهمانی احساس خستگی می‌كنیم و این طبیعی است. اما اگر خستگی دائم باشد و حتی بعد از روزهای تعطیل و یك خواب مفصل هم از بین نرود، آن وقت باید نگران شوید. خستگی دائم می‌تواند یكی از علایم سرطان رحم یا سرطان دستگاه گوارش باشد.این خستگی می‌تواند به علت كم‌خونی باشد. خستگی دائم همچنین می‌تواند بر اثر كم كاری غده تیروئید، افسردگی یا دیگر اختلالات خلقی بوجود آید.

**ورم پاها
به پاهایتان نگاه كنید. اگر یك پایتان ورم دارد و از دیگری بزرگتر به نظر می‌رسد، بلافاصله باید به دكتر مراجعه كنید. ورم پاها می‌تواند به علت لخته خونی بوجود بیاید. اگر این لخته خونی به سرعت برطرف نشود، می‌تواند به شش‌ها برسد و حتی باعث مرگ شود. یكی از دلایل این لخته می‌تواند تغییر هورمون‌ها باشد. لخته خون در سرطان‌های پانكراس و روده بزرگ هم شایع است.

**مشكلات معده و شكم
هیچ كس دلش نمی‌خواهد كه دل و روده‌اش مرتب بهم بخورد. اگر می‌بینید بدون هیچ دلیل خاصی بطور مرتب دچار تهوع یا اسهال می شوید، حتما باید به پزشك مراجعه كنید. تغییر در اشتها و همینطور عدم جذب درست غذا كه منجر به اسهال یا استفراغ می شود، می‌تواند از علایم بیماری‌های جدی مثل سرطان روده یا شكم باشد.

**درد لگن
حتی اگر درد مختصری در ناحیه لگن خود احساس می‌كنید، باید آن را جدی بگیرید.به گفته پزشكان، یك لگن سالم نباید درد داشته باشد. اگر بدون اینكه آسیبی به ستون فقراتتان وارد آمده باشد دردهای ناگهانی، كوتاه یا دراز مدت، در لگن خود احساس می‌كنید باید بلافاصله به پزشك متخصص مراجعه كنید و از آنها بخواهید غیر از عكس برداری از استخوان، آزمایش خون هم از شما بگیرند. گاهی اوقات درد لگن به خاطر وجود توده‌های سرطانی در استخوان یا حتی سرطان خون می‌تواند باشد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان