کد خبر: ۲۶۲۹۱۵
تاریخ انتشار: ۲۴ : ۱۷ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۵

طرح CIA، جایگزین آتش‌بس در سوریه!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال مدعی شد که آژانس اطلاعات مرکزی این کشور (CIA) طرحی ویژه را برای تسلیح مخالفان در سوریه در صورت شکست آتش بس آماده کرده است.

به گزارش العالم، این روزنامه به نقل از برخی مسؤولان آمریکایی تأکید کرد که این طرح را سی آی ای و همتایان منطقه‌‌ای آن آماده کرده اند تا در صورت فروپاشی آتش بس در سوریه، سلاح های پیشرفته در اختیار مخالفان قرار دهند.

وال استریت ژورنال خاطرنشان کرد، بر اساس طرح "‌B" سلاح‌هایی در اختیار مخالفان قرار می گیرد که بتوانند هواپیماهای سوری و پایگاه‌های پدافندی را هدف قرار دهند.

* تهدید خلبانان روس

این روزنامه مدعی شد که مسؤولان آمریکایی پیامی سری را به همتایان روس خود داده‌اند، مبنی بر اینکه از سرگیری دوباره کامل جنگ در سوریه خلبانان روس را در معرض خطری واقعی قرار خواهد داد.

این روزنامه با این حال به نقل از مسؤولان آمریکایی خاطرنشان کرد که هنوز مشخص نیست آیا افزایش کمکهای آمریکا به مخالفان در سوریه آنها را قادر می سازد که بتوانند پایگاه هایی را از دست داده اند، پس بگیرند.

* روسیه اطلاعی از طرح ب ندارد

"سرگی ریابکوف" معاون وزیر امورخارجه روسیه روز چهارشنبه در واکنش به گزارشهای رسانه‌ای مبنی بر وجود یک طرح آمریکایی در صورت شکست مذاکرات سوریه، اظهار داشت: هر از گاهی صحبتهایی درخصوص طرح "ب" مطرح می شود، ما چیزی در خصوص طرحی تحت این عنوان نمی‌دانیم و هیچ کس درباره آن با ما صحبت نکرده است.

ریابکوف افزود: ما تلاش می کنیم که درگیری ها متوقف شود. وجود طرحی تحت عنوان ب برای اقدام نظامی، نگران کننده و همچنین بسیار نامید کننده خواهد بود.

تأکید آمریکا بر تسلیح گروه‌های به اصطلاح مخالف در سوریه در صورت شکست آتش بس، در حالی است که گروه های مسلح و تروریستی در سوریه مانند جبهه النصره (شاخه القاعده) و داعش و ارتش آزاد و ... از آغاز بحران و جنگ در سوریه از پشتیبانی اطلاعاتی، لجستیکی، تسلیحاتی و مالی کشورهای غربی و هم پیمانان آنها در منطقه برخوردار بوده و این حمایتها همچنان ادامه دارد.

نظرات بینندگان