arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۲۹۱۸
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۷ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۵

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی کره جنوبی/ حزب حاکم اکثریت را از دست داد

براساس نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات پارلمانی کره جنوبی که از صبح امروز چهارشنبه آغاز شده است، حزب حاکم «سائه نوری» نتوانست برای سومین بار متوالی اکثریت کرسی نمایندگان مجلس این کشور را به دست آورد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 براساس نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات پارلمانی کره جنوبی که از صبح امروز چهارشنبه آغاز شده است، حزب حاکم «سائه نوری» نتوانست برای سومین بار متوالی اکثریت کرسی نمایندگان مجلس این کشور را به دست آورد.

به گزارش انتخاب به نقل از  خبرگزاری «کیودو» ژاپن، براساس نتایج اولیه انتخابات ؛ حزب محافظه کار و حامی «پارک گئون هی» رئیس جمهوری این کشور بین 118 تا 147 کرسی از 300 کرسی پارلمان کره جنوبی را به دست اورده است. این درحالی است که این حزب در هر یک از دو انتخابات پارلمانی سال 2008 و 2012 میلادی نزدیک به 150 کرسی را به خود اختصاص داده بود.

در مقابل، حزب مخالف «مینجو» که به سمت جناح اصلاح طلبی و لیبرال متمایل است، براساس نتایج اولیه بین 97 تا 128 صندلی مجلس را در اختیار گرفته است. این حزب در پارلمان پیشین 102 کرسی را در اختیار داشت.

حزب جدید مردم نیز که از بهمن ماه سال گذشته پا به عرصه سیاست گذاشته است و تنها 21 نماینده در پارلمان کره جنوبی داشت، با توجه به نتایج اولیه انتخابات 31 تا 43 کرسی مجلس را به خود اختصاص داده است.

میزان مشارکت در انتخابات امروز در کره جنوبی 58 درصد تخمین زده شده است که رشد 3.8 درصدی را نسبت به انتخابات سال 2012 نشان می دهد.

انتخابات مجلس ملی کره جنوبی برای انتخاب 300 نماینده در یک دوره زمانی چهار ساله از صبح امروز چهارشنبه به وقت محلی به مدت 12 ساعت در جریان بود.

بیش از 42 میلیون نفر از مردم این کشور واجد شرایط رای دادن شناخته شده بودند که با آرای خود مستقیما 253 نماینده مجلس را انتخاب می کنند و 47 کرسی باقیمانده براساس مجموع آرایی که نصیب احزاب شده است به صورت سهمیه بندی در اختیار آنها قرار می گیرد.

به همین دلیل مردم در پای صندوق های رای، دو برگه رای داشتند که یکی از آنها برای انتخاب مستقیم نماینده و دیگری برای انتخاب حزب مورد نظر بود و از مجموع این آرا، 47 کرسی میان نمایندگان احزاب تقسیم خواهد شد.

انتخابات پارلمانی کره جنوبی در شرایطی صورت می گیرد که تنش ها در شبه جزیره کره بر این رویداد سیاسی سایه افکنده است.

کره شمالی از ماه گذشته زیر فشار سخت ترین تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به آزمایش های موشکی و هسته ای این کشور قرار گرفته است.
انتظار می رود نتایج انتخابات پارلمانی کره جنوبی بر آینده روابط سیاسی میان دو کشور و انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری سال آینده میلادی کره جنوبی تاثیر مستقیمی داشته باشد.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان