arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۳۱۲۴
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۳ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۵

تلاش های عربستان برای تشکیل مثلث ترکیه، سعودی و مصر شکست خورد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ایسنا نوشت: پادشاه عربستان در سفر اخیر خود به مصر و ترکیه برای حل اختلافات و آشتی دادن این دو کشور و تشکیل ائتلافی سه‌جانبه با آن‌ها تلاش زیادی کرد اما به نظر می‌رسد در تلاش خود ناموفق بوده است.

به گزارش روزنامه الاخبار لبنان، ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان از حدود یک هفته پیش سفری را به مصر و ترکیه آغاز کرد. وی پیش از نشست سران سازمان همکاری اسلامی به مصر رفت و بعدا برای شرکت در این نشست وارد ترکیه شد.

به گفته منابع دیپلماتیک آگاه پادشاه عربستان در سفر به مصر تلاش زیادی برای حل اختلافات میان قاهره و آنکارا کرد اما به نظر می‌رسد این تلاش‌ها هیچ نتیجه‌ای نداده است.

پادشاه عربستان در سفر به قاهره موضوع پایان دادن به تنش با ترکیه را مطرح کرد اما مصر تأکید کرد که باید آنکارا گام‌هایی را برای اعتمادسازی بردارد و تحریک رسانه‌ای علیه مصر را متوقف کند اما ظاهرا ترکیه هیچ گام مثبتی را در این راستا برنداشته است.

پادشاه عربستان با سفر به مصر قصد داشت مصر را با خود همراه سازد و ائتلاف سنی سه‌جانبه‌ای را تشکیل دهد که سه ضلع آن آنکارا، ریاض و قاهره باشند اما با وجود اختلافات میان قاهره و آنکارا، این تلاش‌ها مثمرثمر نبوده است. 

پادشاه عربستان در سفر خود به مصر توافق‌نامه‌های زیادی را امضا کرد که از جمله آن‌ها ترسیم مرزهای دریایی میان دو کشور بود. براساس این توافق‌نامه عربستان جزایر صنافیر و تیران را از چنگ مصر درآورد. این توافق‌نامه با اعتراضات زیادی از سوی مصری‌ها مواجه شده است.

نظرات بینندگان