arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۳۳۰۹
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۵ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۵

مرگ باهوش‌ترین «سگ نجات» ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : «دومان» به عنوان سگ امداد و نجات هلال احمر و یکی از باهوش‌ترین زنده‌یاب‌های حوادث که در ۳۰ عملیات موفق به نجات ۵۰ جان انسان‌ گرفتار در زیر آوار و بهمن شده بود بر اثر بیماری سرطان جان سپرد. این سگ نخستین سگ عملیات راپل خاورمیانه نیز بود.

به گزارش تسنیم، «دومان» 11 ساله در زلزله مرداد ماه سال 91 در مناطق اهر، هریس و ورزقان توانست علاوه بر نجات افراد زیر آوار اجساد جان باختگان را نیز پیدا کند.

در این رابطه یاشار شادپور - امدادگر 38 ساله هلال احمر آذربایجان شرقی و مربی این سگ با بیان اینکه دومان از‌ نژاد «ژرمن شپرد» و جزو مشهورترین سگ‌های کار در بین سگ‌های پلیس و نگهبان است، گفت: دومان توله 45 روزه بود که به هلال احمر منتقل شد و من از 9 ماهگی آموزش او را آغاز کردم و در دو سالگی نیز موفق شد همه آموزش‌ها را فرا بگیرد.

وی ادامه داد: پس از پایان آموزش‌ها با دعوت از هافمن مربی بین‌المللی صلیب سرخ ‌دوره‌های ویژه‌ای در ایران برگزار شد و من به همراه تمامی مربیان سگ‌های جست‌وجو و نجات جمعیت هلال احمر ایران، 4 سال زیر نظر وی دوره تخصصی مربیگری سگ‌ها را یاد گرفتیم و بعد از این مدت کارایی سگ‌ها بسیار بالا رفت. دومان به معنی مه کوهستان است و او یکی از سگ‌های منحصر به فرد در امداد و نجات بود که در بیش از 30 عملیات حضور داشت و در این عملیات‌ بیش از 50 مورد کشف افراد زنده زیر آوار و همچنین اجساد داشت.

به گزارش هلال احمر، این مربی امداد و نجات با اشاره به اینکه این سگ بسیار باهوش بود و با کمترین خطا محل کسانی را که زیر آوار مانده بودند نشان می‌داد. دومان، نخستین سگی بود که توانست عملیات راپل و فرود در منطقه کوهستانی را انجام دهد و 14 اردیبهشت 90 در منطقه بزگوش سراب بود که در اثر بهمن یک کوهنورد در حین صعود زیر برف مفقود شده بود ولی برای نخستین‌بار در ایران و خاورمیانه در عملیات واقعی این سگ توانست از ارتفاع 86 متری فرود آید و فرد مفقود شده را پیدا کند.

این مربی سگ‌های نجات ادامه داد: همچنین مرداد سال 91، وقتی زلزله ورزقان و اهر اتفاق افتاد من در اداره بودم. چند روز قبل همراه با «دومان» از عملیات سیل زنجان بازگشته بودیم، فوراً برای عملیات امداد و نجات به منطقه ورزقان اعزام شدیم. نخستین اعلام نیاز مربوط به روستای میرزالو بود. این روستا در 8 کیلومتری ورزقان و در یک دره قرار داشت. وقتی وارد شدیم تیم‌های امدادگر آنجا بودند و به ما گفتند یک دختر و پسر 16 و 13 ساله همراه پسر 6 ساله‌ای زیر آوار مانده‌اند، آنها نمی‌دانستند که این سه نفر زیرکدام قسمت آوار هستند؛ هر لحظه ممکن بود در اثر پس لرزه بقیه ساختمان هم فرو ریزد. نزدیک یک دیوار متوجه شدم که «دومان» یک لحظه واکنش نشان داد و پارس کرد، سریع نگاه کردم دیدم سر یکی از پسرها بیرون است. با کمک امدادگران این پسر 13 ساله را نجات دادیم، در ادامه دومان برخلاف جایی که مردم روستا ادعا می‌کردند دختر نوجوان و برادرش در آن قرار دارند نقطه دیگری را به ما نشان داد که با جست‌‌وجو در آن مکان اجساد آنها را پیدا کردیم.

وی خاطرنشان کرد: دومان در بسیاری از مانورها شرکت داشت و در عملیات برون‌مرزی نیز امدادرسانی کرده بود. 11 سال همراه با او در عملیات‌ مختلف حضور داشتم و همه لحظاتی که در کنار او بودم پر از خاطره است. او کهنسال شده بود و سه هفته قبل به بیماری سرطان تهاجمی مبتلا شد و روز چهارشنبه جان باخت.
نظرات بینندگان