arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۳۳۱۶
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۵ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۵
مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد:

کاهش هزینه های تولید و قیمت تمام شده محصولات شرکت مس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
با هدف کاهش هزینه های تولید در سال 94 موفق شدیم 7/2 درصد هزینه تولید کاتد، 23/6 درصد هزینه تولید سنگ سولفور(محتوی) و 15/2 درصد هزینه تولید مس محتوی کنسانتره را نسبت به سال 93 کاهش دهیم.

به گزارش انتخاب، مهندس احمد مرادعلیزاده مدیر عامل شرکت مس با بیان این مطلب در همایش راهبران مس منطقه کرمان که با حضور اعضای هیئت مدیره، معاونان شرکت مس، مدیر مس منطقه کرمان و مدیران و کارکنان مجتمع مس سرچشمه به منظور بررسی عملکرد شرکت مس در سال 94 و بررسی استراتژی های شرکت در سال 95 در این مجتمع برگزار شد، گفت: سالهای تحریم در کنار همه سختی هایی که داشت اما باعث وقوف و آشنایی ما به مشکلات و توانمندی های داخلی شد و این امری مبارک بود به طوریکه در اکثر بخش ها هزینه های تولید و قیمت تمام شده کاهش داشت.

وی افزود: آگاهی به شرایط موجود می تواند چراغ راه ما در آینده باشد تا بر اساس آن استراتژی ها و برنامه های آینده شرکت ملی صنایع مس ایران را تدوین کنیم.

چشم انداز جهانی
مدیر عامل شرکت مس در خصوص چشم‌انداز کوتاه‌مدت بازار جهانی مس درسال 2016 گفت: عدم رشد اقتصاد مورد انتظار در کشور چین، افزایش عرضه و ضعیف بودن تقاضای جهانی، رشد ارزش دلار آمریکا و افت قیمت نفت به محدوده 35 تا40 دلار برای هر بشکه، در حال راه اندازی بودن چندین پروژه مس در مقیاس بزرگ و ادامه فضای بدبینانه نسبت به چشم انداز اقتصاد جهانی در سال جدید از مهمترین شاخصه‌های بازارجهانی مس در سال 2016 هستند.

مهندس مرادعلیزاده ادامه داد: بر اساس این شرایط پیش بینی این است که در سال 2016 و سال 2017، قیمت‌های میانگین LME در مقاطع سه ماهه ‌سال در بازه 4400  تا 4800 دلار برتن در نوسان باشد.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه اثرات ناشی از کاهش قیمت باعث شد که غول های معدنی دنیا به فکر چاره بیافتند و اقداماتی برای کاهش هزینه انجام دهند، گفت: توجه لازم به هزینه های مستقیم نقدی به علاوه مخارج سرمایه ای برای حفظ سطح ثابتی از کارایی، بهبود کارایی، تعطیلی معادن پر هزینه و اتخاذ برخی طرح های مبتکرانه برای صرفه جویی بیشتر در هزینه ها از مهمترین اقدامات انجام شده از سوی این شرکت ها برای کاهش هزینه ها و مقابله با دوران رکود است.

وی افزود: میانگین جهانی هزینه های نقدی مستقیم از 3,460 دلار بر تن در سال 2014 به 3,040 دلار بر تن در سال 2015 افت پیدا کرد و پیش بینی مؤسسه وود مکنزی بر این است که میانیگین هزینه های نقدی مستقیم در سال 2016 بر اساس شاخص دلار سال گذشته در سطح 2,045 دلار بر تن باشد.

اقدامات غول های معدنی جهان در زمان رکود
مدیر عامل شرکت مس با اشاره به برخی از اقدامات شرکتهای تولیدی در زمان کاهش قیمت‌ها در خصوص اقدامات شرکت فریپورت مک موران گفت: کاهش تولید در واحدهای عملیاتی SxEw در ایالات متحده و برنامه‌ریزی برای کاهش 70 هزار تن دیگر از تولید این نوع کاتد در سال‌های 2016 و 2017، کاهش تولید در معدن Tyrone در سال 2015 به سطح 18 هزار تن در سال، تعطیلی معدن Miami در مقاطع مختلفی از سال و اخراج 650 کارگر در جهت کاهش هزینه‌ها همزمان با کاهش حدود 40 هزار تن از تولید این شرکت در شیلی در سرمایه‌گذاری مشترک معدن   El  Abraاز مهمترین اقدامات فریپورت مک موران برای مقابله با کاهش قیمت ها و افزایش بهره‌وری است.

وی افزود: گلنکور دیگر شرکت بزرگ تولید کننده مس دنیا اقداماتی از قبیل کاهش 400 هزار تن از تولید مس را با تعطیلی موقت بخش‌های Mopani در زامبیا و Katanga در جمهوری دموکراتیک کنگو، کاهش مصرف برق تا 30 درصد در معادن زامبیا، عدم راه اندازی واحدهای عملیاتی که درگیر نگهداری و تعمیرات هستند تا سال 2017،  اخراج 3800 کارگر از معادن زامبیا و کاهش خالص بدهی ها به 20 میلیارد دلار به منظور کسب اطمینان سرمایه گذاران را در دستور کار خود قرار داده است.

مرادعلیزاده تاکید کرد: در این شرایط شرکت ملی صنایع مس ایران نیز به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های تولید کننده مس دنیا همسو و هماهنگ با شرکت های بزرگ معدنی دنیا دست به انجام اقداماتی زد تا بتواند با کاهش هزینه های تولید امکان حفظ سود و افزایش سود را فراهم کند.

وی در خصوص اقدامات و سیاست های به کار گرفته شده از سوی شرکت مس برای گذار از دوران رکود گفت: تمرکز بر فعالیت های اکتشافی و گسترش آن، کاهش خرید قراضه، افزایش سرانه تولید به ازای هر نفر، کاهش هزینه ها در خصوص مصرف انرژی و اخذ مصوباتی از دولت برای صرف حقوق وعوارض دولتی از جمله اقدامات مهم شرکت ملی صنایع مس ایران برای کاهش هزینه های شرکت در سال 94 بود.

مدیرعامل شرکت مس با تاکید بر اینکه یکی از سیاست های شرکت های معدنی در دوران رکود و کاهش قیمت ها گسترش فعالیت های اکتشافی است اظهار داشت: اکتشافات سیستماتیک و علمی از جمله اقداماتی است که با کشف معادن می‌تواند باعث ایجاد ارزش افزوده برای شرکت‌ها در دوران پس از رکود شود.

راهکار شرکت مس در دوران گذار
وی تصریح کرد: بر همین اساس در سال 94  برنامه های اکتشافی شرکت با جدیت فراوانی دنبال شد به طوریکه تمام برنامه های اکتشافی شرکت نه تنها به میزان صد درصد تحقق پیدا کرده است بلکه در خصوص عملیات حفاری موفق شدیم 20 درصد جلوتر از برنامه حرکت کنیم.

مدیر عامل شرکت مس در تشریح دیگر اقدامات شرکت مس که در سال 94 به منظور کاهش هزینه ها صورت گرفت، گفت: در سال گذشته موفق شدیم مصوبه دولت برای صرف حقوق و عوارض دولتی در پروژه های احداث کارخانجات اسید را که برای رفع آلودگی خاتون آباد و سرچشمه ضروری بود، اخذ کنیم.

وی افزود: پس از راه اندازی کارخانه های اسید از محل فروش اسید تولیدی حقوق وعوارض دولتی پرداخت خواهد شد.

مرادعلیزاده در ادامه به کاهش خرید قراضه در سال گذشته که یکی دیگر از اقدامات مهم شرکت بود و در کاهش هزینه های تولید نقش مهمی داشت اشاره کرد و گفت: بین سال‌های 1389 تا 1393 متوسط خرید قراضه بین 30 تا 40 هزار تن بوده که در حدود 550 میلیارد تومان برای این خرید هزینه می‌شد. این در حالی است که خرید قراضه برای سال 94، 3900 تن بود و برای آن در حدود 73 میلیارد تومان هزینه شده که نسبت به میزان خرید در سال‌های گذشته یک موفقیت چشمگیر محسوب می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان اینکه یکی دیگر از اقدامات مهمی که در دنیا برای کاهش هزینه ها صورت گرفته است افزایش بهره‌وری نیروی انسانی و بالابردن سرانه تولید به ازای هر نفر است، گفت: کودلکو در سال 2013 به ازای هر نفر 27 تن تولید کرد و فریپورت مک موران در همان سال به ازای هر نفر 25 تن تولید کرد.

موفقیت و دستاوردهای شرکت مس
وی تصریح کرد: با اقداماتی که انجام دادیم و با همت و همدلی همه کارکنان موفق شدیم میزان تولید به ازای هر نفر را از 11 تن در سال 2013 و 2014 به 15 تن در سال 2015 برسانیم.

مدیر عامل شرکت مس در ادامه به دیگر موفقیت های حاصل شده در سال 1394 در خصوص کاهش قیمت تمام شده تولیدات شرکت ملی صنایع مس ایران پرداخت و اظهار داشت: در راستای  کاهش هزینه های تولید در سال 94 موفق شدیم 7/2 درصد هزینه تولید کاتد، 23/6درصد هزینه تولید سنگ سولفور(محتوی) و 15/2 درصد هزینه تولید مس محتوی کنسانتره را نسبت به سال 93 کاهش دهیم.

مرادعلیزاده در بخش دیگری از سخنانش به موضوع مصرف انرژی به عنوان یک عامل کلیدی در هزینه های تولید اشاره کرد و گفت: در خصوص مصرف انرژی در سال گذشته بررسی های کارشناسی به عمل آمد تا بتوانیم میزان مصرف انرژی را کاهش دهیم و از این طریق هزینه های تولید را کاهش دهیم.

وی با بیان اینکه در این زمینه در سال گذشته به نتایج خوبی دست یافتیم گفت: برای نمونه مقدار انرژی بکار رفته به ازای هر تن کنسانتره تولیدی امور تغلیظ سرچشمه در سال 94 نسبت به سال 93 روند کاهشی داشت به طوری که موفق شدیم 4 متر مکعب آب، 16 کیلو وات برق و 4 متر مکعب گاز به ازای هر تن صرفه جویی کنیم.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران در ادامه به تحقق برنامه های تولیدی شرکت مس در سال 1394 اشاره کرد و گفت: تولید مس محتوای معدنی که شاخص اصلی تولیدات شرکت محسوب می شود، 259،499 تن بوده است که موفق شدیم نسبت به برنامه تعریف شده 257،226 تنی یک درصد جلوتر از برنامه حرکت کنیم.

وی در خصوص برنامه پیش بینی شده تولید در سال 95 گفت: در برنامه تولید سال جاری رویکرد افزایش تولید به طور کامل در همه بخش ها لحاظ شده است و به دنبال آن هستیم برنامه تولید مس محتوای معدنی به میزان 278 هزار تن را متحقق کنیم.

چالش های پیش رو
مرادعلیزاده در خصوص چالش‌های شرکت ملی صنایع مس ایران در سال 95 گفت: رکود حاکم بر کشور، تداوم روند کاهش قیمت های جهانی و نزدیک شدن آن به قیمت تمام شده ،کاهش منابع درآمدی، افزایش هزینه های نیروی انسانی، انرژی، حمل ونقل و ...، افزایش هزینه های مالی و  تداوم مشکلات بانکی ناشی از انتقال وجوه کالای های فروش و هزینه های مترتبه بر آن از مهمترین  چالش های پیش روی شرکت مس در سال 95 است.

وی با تاکید بر اینکه با همت همه کارکنان از این چالش ها عبور خواهیم کرد در خصوص راهکارهای اجرایی و عملی مقابله و حل این چالش ها گفت: افزایش بهره وری درکلیه فعالیتهای کاری وسرمایه ای، اتخاذ روشهای مناسب در تعمیرات ماشین آلات و تجهیزات، بکارگیری روش‌های نوین در سفارش قطعات، تامین و خرید آنها، تقسیط بدهی های حقوق وعوارض دولتی و مالیاتی، پیگیری واخذ فاینانس های بین المللی با سود و کارمزد مناسب و حمایت از سیاستهای برون سپاری خدمات و چابک سازی سیستم محورهای اساسی و عملی حل چالش های پیش روی شرکت ملی صنایع مس ایران در سال 95 است.

رمز موفقیت
مدیر عامل شرکت مس اظهار داشت: در مجموع و با بررسی های کارشناسی که انجام گرفت به این نتیجه رسیدیم که در شرایط کنونی کاهش قیمت تمام شده محصولات از طریق صرفه جوئی، افزایش بهره وری و نیز بکارگیری اقدامات ابتکاری، بهینه سازی کلیه هزینه ها و اولویت بندی پروژه ها باید مبنای تدوین سیاست ها و استراتژی شرکت ملی صنایع مس ایران باشد تا از این طریق مثل سایر غول های معدنی امکان حفظ سود و افزایش ارزش افزوده را فراهم کنیم.

مرادعلیزاده در بخش دیگری از سخنانش به موضوع نیروی انسانی در شرکت پرداخت و ابراز داشت: خوشبختانه بحث نیروی انسانی و حقوق و دستمزد در دستور کار ما نبوده و نخواهد بود و با جدیت فراوان از حقوق نیروی انسانی خود در این شرایط دفاع خواهیم کرد.

وی در پایان تاکید کرد: همان طور که در ابتدای صحبت هایم گفتم آگاهی به شرایط موجود می تواند چراغ راه ما در آینده باشد، بر همین اساس در این مدت کوتاه سعی کردم شرایط موجود و چشم انداز پیش روی بازار جهانی مس را برای شما کارکنان منطقه کرمان تشریح کنم تا بگویم اگر می خواهیم امکان بقا و حیات خود را در این شرایط فراهم کنیم باید استراتژی های ما بر مبنای افزایش بهره وری و کاهش هزینه قیمت تمام شده باشد.

مدیر عامل شرکت مس با اشاره به اینکه برای تحقق این استراتژی و برنامه در شرکت مس همکاری و همدلی همه کارکنان شرکت نیاز است اظهار داشت: خوشبختانه طی 2 سال گذشته این همکاری و همدلی در همه عرصه های شرکت وجود داشت و اگر وجود نداشت ما امروز شاهد تحقق برنامه های تولید و کاهش قیمت تمام شده محصولات شرکت نبودیم.
نظرات بینندگان