arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۳۳۲۶
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۷ - ۲۸ فروردين ۱۳۹۵

ابوترابی‌فرد:ریشه فساد در 2حوزه نظام‌بانکی و زمین است

نایب رئیس مجلس با بیان این که این نگاه باید به فرهنگ مدیران کشور بدل شود، افزود: با توجه به تجربه طولانی خود در مجلس به دولت اعلام می‌کنم با این که در این نهاد با نگاهی متفاوت روبه‌رو هستیم، اما اگر اراده مدیران ارشد اجرایی بر استفاده درست از نظریات کارشناسی مبتنی باشد، مجلس با هر نگاه سیاسی می‌تواند در خدمت دولت باشد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محمدحسن ابوترابی فرد در همایش صنعت نفت دانش بنیان تبلور اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با تاکید بر لزوم ایجاد اراده سیاسی برای رسیدن به بالاترین سطح اجماع گفت: عدم وجود شایسته‌سالاری انضباط مالی از مهم‌ترین چالش‌های اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش انتخاب، وی نخستین مانع را ضرورت رسیدن به نقشه راه قابل قبول برای مدیران ارشد نظام دانست و تصریح کرد: مدیران ارشد نظام باید برای رسیدن به یک نقشه راه به اجماع برسند که در این مسیر باید از مشاوره، گفت‌وگو و بحث به اراده مشترک رسید.

نایب رئیس مجلس با بیان این که این نگاه باید به فرهنگ مدیران کشور بدل شود، افزود: با توجه به تجربه طولانی خود در مجلس به دولت اعلام می‌کنم با این که در این نهاد با نگاهی متفاوت روبه‌رو هستیم، اما اگر اراده مدیران ارشد اجرایی بر استفاده درست از نظریات کارشناسی مبتنی باشد، مجلس با هر نگاه سیاسی می‌تواند در خدمت دولت باشد.

ابوترابی‌فرد با بیان این که دولت می‌تواند مجلس شورای اسلامی را به عنوان بازوی خود با هر دیدگاهی در کنار خود داشته باشد، چالش دیگر فراروی اقتصاد مقاومتی را فاصله با شایسته سالاری دانست و افزود: متاسفانه اراده‌ای مبنی بر شایسته‌سالاری وجود ندارد؛ این در حالی است که به هر میزان که در جهت انتخاب مدیران شایسته بدون توجه به ضوابط و پیوندهای سیاسی گام برداریم، به اقتدار نظام کمک می کنیم.

وی فاصله با انضباط مالی را دیگر چالش اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و افزود: انضباط مالی تقریبا در کشور رنگ باخته است و منابع واقعی با مصارف واقعی انطباقی ندارد که برای رسیدن به انضباط مالی، راهی جز توجه به نظام بودجه‌ریزی مبتنی بر عملکرد نداریم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تا تحولی در نظام بودجه‌ریزی رخ ندهد نمی‌توانیم گامی اساسی برای تحقق اقتصاد مقاومتی برداریم.

وی افزود: معتقدم کلید رسیدن به این هدف در دستان دولت است و اگر این اراده در دولت شکل بگیرد، می‌تواند مجلس را در کنار خود داشته باشد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظام پولی، مالی و بانکی کشور تصریح کرد: این نظام بازویی برای خلق اقتصاد مقاومتی نیست، بلکه در حال حاضر نظام بانکی ما یک بنگاه اقتصادی است که به رقابت با دیگر بنگاههای اقتصادی به ویژه بخش اقتصادی می‌پردازد.

ابوترابی فرد افزود: امکان اصلاح نظام بانکی کشور وجود ندارد مگر این که بانک مرکزی با استقلال و اقتدار علمی و همچنین حمایت دولت، نقشه راه خود را تنظیم کند که در این میان مجلس نیز از این سیاست‌ها حمایت خواهد کرد.

وی نظام مالیاتی را از دیگر چالش‌های فراروی اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و افزود: یک نظام مالیاتی صحیح با اعمال قانون می تواند عدالت را در سایر بنگاه‌ها فراهم کند و این مهم به دست نمی‌آید مگر این‌که تمام توان خود را برای دریافت بدهی مالیاتی بر اساس قانون به کار ببریم.

نایب رئیس مجلس، اصلاح نظام مالیاتی را از ضرورت‌ها و اولویت‌های مهم دولت دانست که می‌تواند برای برون‌رفت از چالش‌های رسیدن به اقتصاد مقاومتی موثر باشد.

ابوترابی‌فرد با تاکید بر تلاش قوای سه گانه برای رصد فساد کلان و برخورد جدی با فاسدان تصریح کرد: ریشه جدی فساد در دو حوزه نظام بانکی و زمین است که باید به طور جدی اجازه شکل‌گیری فساد را در این حوزه نداد.

وی حجم بزرگ دستگاه اجرایی و تصدی گری را از دیگر موانع فراروی اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: اگر حجم دولتی بزرگ باشد و یا درآمد آن متصل به درآمد نفتی باشد، خود را متصدی اداره کشور و خلق اقتصاد می‌داند، بنابراین به وظایف حاکمیتی خود نرسیده و از سوی دیگر اجازه حرکت به سایر نهادهای اقتصادی را هم نمی‌دهد.

نایب رئیس مجلس تصریح کرد: حجم دولت باید متناسب با وظایف حاکمیتی آن کوچک شود که این امر باید جزء سیاست‌های مهم کشور باشد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان