کد خبر: ۲۶۳۴۲۷
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۰ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۵

اظهارنظر وزیر نفت درباره گرانی بنزین

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 وزیر نفت از سرگردانی قیمت بنزین در مجلس خبر داد و گفت: با وجود اینکه قیمت بنزین با دو نرخ ۱۰۰۰ و ۱۵۰۰ تومان دست و پنجه نرم می کند اما من با دو نرخی شدن قیمت سوخت و سهمیه بندی آن موافق نیستم.

به گزارش انتخاب، بیژن زنگنه در برنامه تیتر امشب به برخی از سوالات و حواشی موجود در زمینه نفت، پالایشگاه ها و جایگاههای سوخت، همچنین قیمت نفت، نشست دوحه و چند موضوع دیگر پاسخ داد.

مهمترین مواردی که مهندس زنگنه وزیر نفت به آن اشاره کرد به شرح ذیل است:
وزیرنفت: درباره قیمت بنزین تابع مصوب مجلس هستیم.
زنگنه: از تک نرخی شدن بنزین حمایت می کنیم
وزیرنفت :برای گازوئیل کارت سوخت لازم است، اما درباره بنزین نیازی به کارت سوخت نیست.
وزیرنفت : مصرف سوخت پارسال حدود 3 درصد افزایش یافت. 
زنگنه: با راه اندازی مرحله اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان نیمه اول امسال، واردات بنزین متوقف می شود.
وزیرنفت :از طرح فریز(منجمدکردن تولید نفت) برای تعادل در بازار نفت حمایت می کنیم ، اما آن را کافی نمی دانیم.
زنگنه : ایران اگر سطح تولید را براساس طرح فریز متوقف کند زیان می بیند، باید سقف تولید ایران به سطح پیش از تحریم ها بازگردد.
وزیرنفت: تمام برنامه برافزایش تولید در حوزه های مشترک به ویژه پارس جنوبی است.
زنگنه: برداشت ایران از میدان های پارس جنوبی دریک سال گذشته 2 برابر شده است.
وزیرنفت: در راستای اقتصاد مقاومتی تمرکز وزارت نفت بر جلوگیری از خام فروشی و تکمیل زنجیره های تولید است.
وزیرنفت: این وزارت برای توسعه میادین نفت و گاز همکاری با 8 دانشگاه مهم کشور را آغاز کرده است.
زنگنه : ایجاد شرکت های دانش بنیان ایرانی در بخش های تولید، صادرات و خودکفایی ساخت تجهیزات صنعت نفت دردستور کار است.
وزیرنفت: برای توسعه دانش بنیان فرایند های تولید بخش پتروشیمی با 12 دانشگاه داخلی قرارداد بسته ایم.

اما زنگنه وزیر نفت با اشاره به حقیقی بود هر موادی در باک ماشینش بجز بنزین تاکید کرد: من تنها نبودم بلکه به همراه یکی از همکارانم به آن جایگاه سوخت رفتیم و در کمال تعجب با 15 لیتر هوا روبرو شدیم، اگرچه بعد از آن حواشی شروع شد که هدف ما این نبود بلکه ما به دنبال جلب اعتماد مردم هستیم و نه تضیع آن، زیرا تمام آنچه ما داریم اعتماد مردم است که اگر از بین برود دیگر چیزی نداریم و عملا همه چیز را از دست داده ایم.

وزیر نفت درباره قیمت و سهمیه بندی بنزین تصریح کرد: ما در حال حاضر منتظر نظر نمایندگان مجلس هستیم، اگرچه بنده به شخصه موافق سهمیه بندی بنزین نیستم اما اگر نمایندگان خانه ملت رای به سهمیه بندی بدهند طبیعی است که وزارت نفت نیز از این قانون تمکین خواهد کرد اما آنچه اهمیت دارد این است که در حال حاضر هیچکس نمی داند که آیا بنزین گران می شود یا خیر زیرا همه راهها به مجلس و نظر نمایندگان ملت ختم می شود.

او افزود: به نظر بنده کارت سوخت برای کشور لازم و ضروری است و در حقیقت کارت سوخت همان کوپن سابق است که مازاد آن بصورت آزاد فروخته می شود و تنها زمانی لازم و ضروری است که ما بنزین دو نرخی داشته باشیم اما اگر قرار باشد بنزین تک نرخی شود دیگر وجود این کارت ضرورتی نخواهد داشت.

او با اشاره به اهداف شرکت نفت در سال 95 اظهار کرد: امسال قصد داریم تولیدات خود را در پالایشگاه بندرعباس افزایش دهیم، تولید خوراک پتروشیمی نیز به دنبال آن، رشد چشمگیری خواهد داشت اما در مقابل تعمیرات  پالایشگاهها کاهش می یابد که این امر عمل به شعار امسال است.

زنگنه با اشاره به پیشرفت 90 درصدی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس تاکید کرد: اواخر نیمه اول امسال، فاز نخست ستاره خلیج فارس به بهره برداری می رسد که به این ترتیب کشور با واردات بنزین خداحافظی خواهد کرد و این یک قدم بزرگ به سمت اقتصاد مقاومتی است.

او با احترام به قرارداد فریز کردن در اجلاس چهارجانبه دوحه قطر اظهار کرد: قرارداد فریز یا همان منجمد کردن استخراج نفت به همران میزان ژانویه 2016، از نظر ایران قابل احترام اما به لحاظ عملیاتی غیرممکن است زیرا در دوران تحریم، حداقل 1 میلیون بشکه از تولیدات روزانه ایران کاسته شد که همین امر اقتصاد کشور را با چالشی جدی روبرو کرد، پذیرش این قرارداد از سوی ایران به این معناست که ایران به دست خود، تحریمهایی را علیه خودش اعمال کرده است که منطقی نیست و پذیرش آن به نفع مصالح کشور هم نیست؛ ما به دنبال بازگشت تولیدات روزانه کشور به دوران پیش از تحریمها یعنی بیش از 20 میلیون بشکه در روز هستیم که به امید خدا به آن سطح بازمی گردیم.

او تاکید کرد: از جمله اهداف مهم ما در امسال که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل مزین شده است افزایش میزان تولید است که نسبت به سال 91 حداقل دو برابر شده است، نکته دیگر پرهیز از خام فروشی و تکمیل ظرفیت است که پالایشگاه ستاره خلیج فارس در این راستا قرار است به بهره برداری برسد؛ موضوع بعدی اهمیت و توجه ویژه به اقتصاد دانش بنیان است، هرچه ما در این زمینه قوی تر شویم میزان استخراجمان نیز به همان اندازه بیشتر می شود، ما در همه قراردادهایمان با شرکتهای خارجی، دانشگاههای کشور را هم درگیر می کنیم، در حقیقت دانشگاهها، بازوی قدرتمند ما هستند و مشاور اصلی ما در این قراردادهای مهم به حساب می آیند.

زنگنه در پاسخ به سوالی درباره پرونده کرسنت گفت: نمی خواهم به این موضوع بپردازم و جوابی هم به آن نمی دهم.
وزیر نفت گفت: اگر بنزین دو نرخی شود کارت سوخت هم برمی گردد.
بیژن زنگنه دامه داد: عمر کارت سوخت برای گازوییل هنوز باقی است ولی برای بنزین خیر.

زنگنه افزود: اگر با مصوبه مجلس قیمت بنزین دو نرخی شود بدون شک شاهد بازگشت کارت سوخت به جیب مردم خواهیم بود.

او ادامه داد: کاهش مصرف سوخت با مکانیزه کردن مصرف خودروهای تولید داخل محقق می شود نه با سهمیه بندی سوخت در پمپ های سطح کشور.

وزیر نفت از سرگردانی قیمت بنزین در مجلس خبر داد و افزود: با وجود اینکه قیمت بنزین با دو نرخ 1000 و 1500 تومان دست و پنجه نرم می کند من با دو نرخی شدن قیمت سوخت با سهمیه بندی آن موافق نیستم.

او همچنین ابراز امیدواری کرد: اگر فاز اول ستاره خلیج فارس راه اندازی شود دیگر نیازی به وارد کردن بنزین نداریم و شاید نیازی به سهمیه بندی آن نباشد.
زنگنه ادامه داد: تاکنون فاز اول ستاره خلیج فارس با 90 درصد پیشرفت همراه بوده و در صدد راه اندازی بخش تقطیر و تولید بنزین این فاز هستیم.

وزیر نفت برگشتن ایران به جمع کشورهای اوپک را حقی طبیعی برای کشورمان خواند و گفت: ایران در کاهش تولید نفت منطقه نقشی نداشته و دستخوش تحریم های ناعادلانه بوده است.

او همچنین از افزایش تولید و رساندن ظرفیت یک میلیون بشکه فازهای نفتی سیراف و ستاره خلیج فارس خبر داد و افزود: در پرداختن به موضوعاتی که به میادین مشترک پارس جنوبی مربوط می شود و در اقتصاد مقاومتی هم به آن تأکید شده؛ به درستی و با سرعت و قدرت به پیش رفته ایم.
زنگنه در ادامه از به عمل رسیدن و بهره برداری واحد 1/7 تنی اوره در شیراز، واحد 2/5 تنی اتانول در عسلویه و سه واحد پلی اتیلن با ظرفیت جمعاً 900 هزار تن در عسلویه در سال 95 خبر داد.

منبع: شبکه خبر

نظرات بینندگان