arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۳۵۴۶
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۸ - ۲۹ فروردين ۱۳۹۵

پشت پرده طرح انتشار اسناد دخالت آل سعود در واقعه ۱۱ سپتامبر

از روز گذشته تاکنون، خبری در رسانه‌های جهان به ویژه رسانه‌های آمریکایی در حال انتشار است که توجهات را به سمت و سوی حوادث یازدهم سپتامبر برده است. این خبر به لایحه کنگره آمریکا برای مقصر دانستن و مسئول شناختن عربستان سعودی در حملات یازدهم سپتامبر مربوط می‌شود؛ اما هدف اصلی آمریکا از این طرح چیست؟
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
چندی پیش، گزارشی منتشر شد، مبنی بر اینکه کاخ سفید و مقامات اطلاعاتی آمریکا در صددند اسناد موسوم به «۲۸ صفحه‌» را از حالت محرمانه خارج کنند؛ انتشار این اسناد از حمایت عربستان سعودی از هواپیماربایانی خبر می‌دهد که در حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر مشارکت داشتند.

به گزارش انتخاب، عربستان سعودی به دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا و اعضای کنگره هشدار داده است، اگر کنگره لایحه‌ای را تصویب کند که طبق آن عربستان سعودی در دادگاه های آمریکا برای هر گونه نقش در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ مقصر و مسئول شناخته شود، به دارایی‌های صد‌ها میلیارد دلاری خود در آمریکا چوب حراج می‌زند.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گزارش داد، بنا به گفته مقامات دولت آمریکا و مشاوران کنگره از هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، دولت اوباما در کنگره اعمال نفوذ کرده تا تصویب این لایحه علیه سعودی‌ها را متوقف کنند.

این منابع می‌گویند، تهدیدات سعودی‌ها در هفته‌های اخیر موضوع اصلی مباحثات فشرده نمایندگان کنگره و مقامات وزارت خارجه و پنتاگون بوده‌ است و مقامات سعودی به سناتور‌ها هشدار داده‌اند که تصویب لایحه مذکور پیامدهای دیپلماتیک و اقتصادی را برای آمریکا به همراه خواهد داشت.
 
بنا بر این گزارش، «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان ماه گذشته، پیام دولت عربستان را شخصاً در سفر به واشنگتن ابلاغ کرده و به نمایندگان کنگره گفته است، عربستان سعودی مجبور می‌شود بیش از ۷۵۰ میلیارد دلار از اوراق بهادار خود در خزانه‌داری آمریکا و دیگر دارایی‌هایش در آمریکا را قبل از آنکه توسط دادگاه های آمریکا بلوکه شوند، به فروش برساند.

نیویورک‌تایمز گزارش کرد، برخی اقتصاددان‌های خارجی تردید دارند که عربستان چنین کاری انجام دهند. آنان می‌گویند اجرای چنین طرحی دشوار است و به فلج شدن اقتصاد عربستان منجر می‌شود. طبق این گزارش، با این حال، این تهدید، نشانه ای دیگر از تشدید تنش‌ میان عربستان و آمریکاست.
 
بر پایه این گزارش، دولت اوباما که استدلال کرده چنین لایحه‌ای تا حد زیادی آمریکا را در خارج از این کشور در معرض خطر قرار می‌دهد، به شدت در حال لابی‌ کردن علیه چنین لایحه‌ای است.

برخی نمایندگان کنگره و خانواده‌های قربانیان حادثه تروریستی ۱۱ سپتامبر از این اقدامات لابی‌گری دولت کنونی آمریکا خشمگین هستند و می‌گویند، دولت اوباما مدام از عربستان جانبداری می‌کند و به آن‌ها اجازه نمی‌دهد تا حقیقت درباره نقش مقامات سعودی در این حادثه تروریستی را بفهمند.

از سوی دیگر، اوباما روز چهارشنبه هفته جاری برای نشست با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و دیگر مقامات سعودی وارد ریاض می‌شود. هنوز مشخص نیست، نزاع در خصوص لایحه ۱۱ سپتامبر در دستور کار نشست اوباما با مقامات سعودی است یا خیر!

مقامات سعودی مدت هاست، هر گونه نقش خود در توطئه ۱۱ سپتامبر را انکار می‌کنند و کمیسیون ۱۱ سپتامبر نیز می‌گوید، هیچ شواهدی یافت نکرده‌اند که نشان دهد دولت عربستان به عنوان یک نهاد یا مقامات ارشد سعودی شخصاً سازمان تروریستی پشت حملات ۱۱ سپتامبر را تأمین بودجه کرده است.
 
با این حال منتقدان می‌گویند، سخنان محدود کمیسیون ۱۱ سپتامبر این احتمال را بر جای گذاشته است که برخی مقامات سعودی ـ که چندان نیز ارشد نیستند ـ یا بخشی از دولت عربستان احتمالاً نقشی را در این حادثه تروریستی داشته‌اند.

باب گراهام، سناتور سابق آمریکایی که به نوشتن این گزارش کمک کرد، می‌گوید این اطلاعات محرمانه، یک طرح کلی از شبکه‌ای از افرادی را نشان می‌دهد که به اعتقاد وی، از هواپیماربایانی که در حادثه ۱۱ سپتامبر مشارکت داشتند، حمایت می‌کردند.

وی تصریح کرد: هنگامی که هواپیماربایان در آمریکا بودند، به طور قابل ملاحظه‌ای مورد حمایت عربستان سعودی و مؤسسات خیریه و افراد ثروتمند عربستان بودند.

خانواده‌های قربانیان ۱۱ سپتامبر از دادگاه های آمریکا استفاده کرده‌اند تا خاندان سلطنتی آل سعود، بانک‌های سعودی و خیریه‌های این کشور را در این حادثه تروریستی مسئول بدانند زیرا شاکیان این پرونده می‌گویند که نهادهای مذکور، به حمایت مالی از تروریسم متهم هستند.

لایحه سنا، به وضوح مشخص می‌کند که مصونیتی که طبق قوانین آمریکا به کشورهای خارجی داده می‌شود، در مواردی که این کشور‌ها به حملات تروریستی در خاک آمریکا و کشتن شهروندان آمریکایی متهم شوند، هیچ کاربردی ندارد.

در صورتی که این لایحه در هر دو مجلس سنا و نمایندگان آمریکا به تصویب درآید و به امضای رئیس‌جمهور آمریکا برسد، مسیری مشخص می‌شود که نقش عربستان در پرونده‌های حقوقی ۱۱ سپتامبر بررسی می شود.

در مورد اینکه اتباع و مؤسساتی از عربستان سعودی در حوادث یازدهم سپتامبر نقش داشته‌اند، شکی نیست. حال پرسشی که می‌ماند این است که چرا آمریکایی‌ها پس از پانزده سال، سعی در افشای جزئیات حادثه یازده سپتامبر دارند؟

پاسخ‌ها و گمانه زنی‌های متعددی را می‌توان ارائه داد اما سه دلیل برجسته به نظر می‌رسند؛

نخست اینکه، آمریکایی‌ها می‌خواهند با مطرح کردن چندباره این موضوع و برجسته نمودن آن از طریق مقصر جلوه دادن یکی از متحدان خاورمیانه‌ای خود، همچنان حادثه تلخ یازدهم سپتامبر را در اذهان بین المللی زنده نگه دارند.

دوم، مقامات کنگره و به ویژه جمهوری خواهان قصد دارند با مطرح نمودن این موضوع، چالش‌هایی را پیش روی سیاست خارجی دولت اوباما در قبال متحدان خود در خاورمیانه ایجاد کنند.

سوم، آمریکایی‌ها تاکنون نتوانستند مردم خود را در مورد مقصران و دست اندرکاران حملات بی‌سابقه تروریستی یازدهم سپتامبر اقناع کنند و لذا از این طریق می‌خواهند بعد از ۱۵ سال به مردم خود القا کنند که توانستند مقصرانی از این حادثه تروریستی شناسایی کنند. البته صرفا تعدادی از مقصران و نه تمامی آن‌ها؛ زیرا موضوع مقصران و مجرمان حادثه یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ موضوعی است که باید به عنوان یک اهرم فشار بر مسلمانان آمریکا و کشورهای مسلمان و همچنین برای تداوم شعار مبارزه با تروریسم در جهان باقی بماند.
منبع: تابناک
نظرات بینندگان