کد خبر: ۲۶۳۷۸۸
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۲۲ - ۳۰ فروردين ۱۳۹۵

رای الیوم: ایران می‌خواهد همان بلایی که عربستان به سرش آورد حالا به سر سعودی‌ها بیاورد

ما در اینجا درباره کنفرانسی سخن می گوییم که روز گذشته در دوحه پایتخت قطر برگزار شد و وزرای نفت کشورهای عضو سازمان«اوپک»(12 کشور) در کنار شش وزیر تولید کننده نفت خارج از اوپک و در راس آنها وزیر نفت روسیه شرکت کردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پایگاه اینترنتی  روزنامه رای الیوم در سرمقاله امروز خود نوشت: برای نخستین بار و پس از چندین ماه عربستان سعودی کلام خود را فصل الخطاب نمی داند درست برعکس نشست های سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول و پیش از آن در نشست های وزرای خارجه و وزرای کشور عرب که حرف اول و آخر را گفته است. قدرت های بزرگ و متوسطی وجود دارند که در صورت تعارض موضع گیری های عربستان با منافع شان در گفتن کلمه «نه» تردیدی نمی کنند.

به گزارش انتخاب، این منبع تصریح کرد: ما در اینجا درباره کنفرانسی سخن می گوییم که روز گذشته در دوحه پایتخت قطر برگزار شد و وزرای نفت کشورهای عضو سازمان«اوپک»(12 کشور) در کنار شش وزیر تولید کننده نفت خارج از اوپک و در راس آنها وزیر نفت روسیه شرکت کردند.

این روزنامه در ادامه این مطلب نوشت: نشستی که به مدت بیش از شش ساعت ادامه یافت پیشنهاد عربستان و روسیه را برای توقف تولید بر اساس میزان تولید ماه ژانویه گذشته تا ماه اکتبر آینده تا زمان برگزاری نشست دوم در مسکو بررسی کرد. تنها مانع اصلی، اصرار عربستان سعودی بر پایبندی همه کشورهای تولید کننده خارج و داخل اوپک از جمله ایران به توافق تثبیت تولید بود.

ایران نشست را تحریم کرد و "بیژن زنگنه،" وزیر نفت این کشور تاکید کرد هیچ گونه توافقی در نشست دوحه را امضا نمی کند. زنگنه  گفت: تولید نفت ایران به دلیل تحریم های تحمیلی به یک میلیون بشکه رسیده است؛ مسئله ای که بسیار کمتر از سهمیه مقرر  از سوی سازمان اوپک است که 2 میلیون و 400هزار بشکه است و توقف تولیدش یعنی ابقای تولید بر اساس میزان تولید در هنگام تحریم هاست و این به نفع ایران نیست.

هنگامی که عربستان سعودی در  سال 1990 پذیرفت که نقش تولید کننده« در نوسان» را در سازمان اوپک بازی کند سهمش 5 میلیون بشکه در روز بوده است و اکنون تولیدش به بیش از ده میلیون بشکه در روز رسیده است. این افزایش مستمر از سال ها پیش از سهمیه عراق تحت محاصره و کشوری که صادرات نفتش ممنوع بود و سهمیه اش سه و نیم میلیون بشکه بود و سهمیه ایران که بعدها تحت محاصره آمریکایی غربی قرار گرفت، برده شد.

این منبع افزود: این خود عربستان بود که این بحران را دو سال پیش به وجود آورد آن هنگام که هر گونه کاهش تولید نفت داخل اوپک را برای تقویت بهای نفت که بین 118 تا 120 دلار در هر بشکه بود نپذیرفت. این مخالفت عربستان با هر گونه کاهش تولید برای پایین آوردن بهای نفت بود به گونه ای که منجر به ایجاد اختلال در اقتصاد ایران و روسیه به دلیل حمایت آنها از دولت سوریه و حزب الله لبنان شود. عربستان بر این باور بود که کاهش قیمت نفت از 70 دلار پایین تر نمی رود و این نیز برای مدتی کوتاه رخ خواهد داد اما همه تخمین ها و ارزیابی هایش اشتباه از آب درآمد.

قیمت نفت در عمل بیش از دو سوم کاهش یافت و به حدود  سی دلار در هر بشکه رسید و عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس خود بزرگترین بازندگان بودند. میزان این خسارت به مرز 370 میلیارد دلار در سال رسید. اما درباره نفت فلات قاره ای نیز باید بگوییم که این نوع نفت که عربستان به دنبال خارج کردن آن از بازار نفت به طور کامل به دلیل هزینه های کلان تولید آن به ویژه در آمریکا بود(هزینه تولید یک بشکه در حدود 60 دلار است) برخی از تولید کنندگانش توانستند تا حدودی با کاهش بهای نفت با تغییر ابزارهای تولید، خود را سازگار کرده و میزان تولید نفت آمریکا از این نوع نفت در حدود 9میلیون و 500 هزار بشکه در روز ادامه یافت.

این روزنامه در ادامه این مطلب نوشت: ایران می خواهد که همان بلایی که عربستان به سرش آورد حالا به عربستان بچشاند یعنی اینکه به خواسته های عربستان در توقف تولید پایبند نماند زیرا به خوبی می داند که عربستان که درآمدهای نفتی اش از هم فرو پاشیده و بخش بزرگی از ذخایر ارزی اش را به دلیل کسری در بودجه (100میلیارد دلار) وهزینه های سنگین جنگ های یمن و سوریه از دست داده و به شدت نیازمند بالا رفتن قیمت نفت است تا بتواند بخش معقولی از نیازهای خود را برآورده کند و مشکلات مردمش در اثر تدابیر ریاضتی را کاهش دهد.

شاهزاده «محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد و رئیس کمیته عالی اقتصادی که بر بخش اقتصاد و نفت نظارت دارد، روز گذشته در گفت و گو با خبرگزاری«بلومبرگ» تهدید کرد که عربستان سعودی در صورتی که در در دوحه توافقی حاصل نشود یا توافق حاصل شود و ایران به آن پایبند نماند، تولید نفت خود را یک یا دو میلیون بشکه می افزاید و اگر تهدیدش را عملی کند قیمت نفت به مرز بیست دلار و چه بسا بیشتر سقوط می کند.بن سلمان اکنون در وضعیت فردی است که می خواهد به پای خود گلوله شلیک کند.

«عبدالصمد العوضی»کارشناس کویتی نفت و معاون اسبق وزیر نفت در گفتگویی با این روزنامه گفت: مازاد کنونی نفت در حدود یک میلیون بشکه است و هر گونه افزایش جدیدی در تولید توسط عربستان یا کشور دیگری باعث کاهش زیاد در بهای نفت می شود که اخیرا اندکی بهبود یافته وبه دلیل امیدواری به توقف تولید در کنفرانس دوحه به بالای چهل دلار در هر بشکه رسیده است.

العوضی معتقد است چه در دوحه توافقی حاصل شود چه نشود بازار به حال خود می ماند، بحران در اصل و اساس آن مربوط به مازاد در بازار است.

این منبع خاطر نشان کرد: عربستان اکنون خود را در تقابل با روسیه می بیند و برخی اطلاعات که از نشست دوحه به بیرون درز پیدا کرده حکایت از آن دارد که برخوردهای بزرگی میان دو طرف درباره تدوین بندهای توافقنامه و ابزارهای نظارت ، کنترل و همچنین تولید ایران صورت گرفته است.

ایران تا پایان سال جاری نیم میلیون بشکه نفت مازاد تولید می کند و چه بسا این میزان در سال آینده دو برابر شود؛ مساله ای که باعث سرگیجه مزمن عربستان سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس می شود.

به نظر بسیاری از کارشناسان، عربستان باعث زمانی باعث ایجاد این بحران شد که بر عدم توقف تولید اصرار کرد و بیش از دو میلیون و نیم بشکه نفت مازاد به بازار تزریق کرد و اکنون نیز می خواهد سهمیه کنونی اش را حفظ و دیگران را مجبور به پاسخ مثبت به شروطش برای توقف تولید کند و ما معتقد نیستیم که در این کار موفق خواهد شد. زیرا روسیه، مانند مصر، پاکستان یا دیگر کشورهای خلیج فارس نیست و ایران هم  چه بسا این بار به گونه ای دیگر رفتار کند.

بهای نفت به احتمال زیاد کاهش پیدا کند و کشورهای حاشیه خلیج (فارس) و کشورهای عربی دیگر تولید کننده نفت باید کمربندهای خود را محکم تر ببندند و منتظر تدابیر ریاضتی بیشتری بمانند مگر آن که معجزه ای رخ دهد.

این منبع در پایان نوشت : ما در زمان وقوع معجزه ها نیستیم و نشست دوحه بدون هیچ گونه توافقی به پایان رسید و جهان منتظر واکنش عربستان سعودی است.حالا آیا شاهزاده محمد بن سلمان تهدیدات خود را عملی و بازار را با دو میلیون بشکه نفت مازاد غرق می کند و قیمت نفت را به پایین تر از بیست دلار می کشاند؟چنین چیزی را بعید نمی دانیم زیرا ما در زمان «طوفان قاطعیت»هستیم. ساعت های آینده سرنوشت ساز است و هیچ چیزی که امیدوار کننده باشد نیز وجود ندارد.

نظرات بینندگان