کد خبر: ۲۶۳۹۱۳
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۳ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۵

لاریجانی: در حال غنی سازی اورانیوم هستیم/ تروریسم ابزار مداخله واشنگتن است

روریسم در منطقه به یک عامل نگران کننده تبدیل شده است، :در سوریه، لیبی و یمن شاهد حمله های تروریستی بوده ایم که این تهدیدها ادامه دارد و ایجاد کنندگان آن را می شناسیم. این پدیده ابزار دست آمریکایی ها است که می خواهند از این شیوه علیه کشورهای دیگر استفاده کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس مجلس شورای اسلامی در نشست سران مجالس اورآسیا در مسکو تاکید کرد: نظام تک قطبی ادعایی آمریکا برای مدیریت جهان شکست خورده است .

به گزارش انتخاب، علی لاریجانی در این نشست که امروز (سه شنبه) در مسکو با پیام های ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل گشایش یافت، اظهار کرد: نظام مدیریت واحد جهانی مورد ادعای آمریکا با بحران ها و جنگ هایی که شاهد بوده ایم، ناتوانی خود را کاملا آشکار کرد.

وی گفت: آمریکا اکنون خود به مساله ای برای نظام بین المللی تبدیل شده است و نمی تواند تکیه گاهی برای کشورهای دیگر باشد، زیرا سیاست های مبتنی بر ماجراجویی دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نظام دو قطبی نیز دیگر کار آیی ندارد، افزود: نظام چند قطبی الگوی دیگری است که رقابت نظام دو قطبی با آن مشکل آفرین خواهد بود، ولی مدل اتحادیه اروپا می تواند نظریه حل مشکلات باشد و اکنون ضرورت دارد از رقابت ها عبور کرده و به همکاری برسیم.

اهم اظهارات رییس مجلس را به نقل از ایرنا بخوانید؛

* کشورهای جهان دیگر نمی خواهند زیر چتر یک کشور دیگر قرار گیرند و بیشتر در صددند در روندهای همگرایی مشارکت کنند و از ظرفیت ها و توان موجود در منطقه از جمله انرژی و فناوری های پیشرفته برای توسعه و ارتقای همکاری ها بهره گیرند.

* تحریم ها ابزار آمریکا برای استفاده علیه کشورهای دیگر است که شاهد کاربرد آن در برابر ایران بودیم. وواشنگتن در این زمینه اشتباه بزرگی را مرتکب شد. ادعا می کردند که برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی نگران کننده است ولی اکنون ما در حال غنی سازی اورانیوم هستیم.

*{ با اشاره به تحریم های ضد روسی آمریکا}: باید با توسعه همکاری های اقتصادی با تحریم ها مقابله کنیم.

* تروریسم در منطقه به یک عامل نگران کننده تبدیل شده است، :در سوریه، لیبی و یمن شاهد حمله های تروریستی بوده ایم که این تهدیدها ادامه دارد و ایجاد کنندگان آن را می شناسیم. این پدیده ابزار دست آمریکایی ها است که می خواهند از این شیوه علیه کشورهای دیگر استفاده کنند.

* تروریسم اکنون دیگر مختص یک کشور نیست و کشورهای مختلف باید برای مقابله موثر و کارآمد با این پدیده همکاری های گسترده ای انجام دهند.

*نظام مند شدن نشست سران مجالس اورآسیا، برخورداری از یک دبیرخانه کارآمد و اساسنامه مدون برای ایجاد ساختار موثر ضروری است.

در نشست پارلمانی اوراسیا که با پیام های ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل گشایش یافتر سران مجالس 19 کشور حضور دارند.

پوتین امروز (سه شنبه) در پیام خود به این نشست تاکید کرده است که حضور سران مجالس کشورهای حاضر با حدود چهار میلیارد نفر جمعیت می تواند زمینه ساز توسعه و تفاهم بین ملت های منطقه باشد.

رییس جمهوری روسیه افزود: حضور کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای، جامعه همسود و کشورهای دیگر منطقهزمینه ساز نقش مهمی در افزایش همکاری های پارلمانی خواهد بود.

دبیرکل سازمان ملل نیز در پیام خود آورده است: این اجلاس و نشست های مشابه می تواند در مبارزه با پدیده هایی همچون تروریسم مفید باشد و افزون بر همگرایی های اقتصادی در ارتقای امنیت منطقه ای تاثیر مثبت بگذارد.

لاریجانی بنا به دعوت «سرگئی ناریشکین» رئیس دومای روسیه در راس یک هیات برای شرکت در این نشست و مذاکره بین رییسان مجالس دو کشور به مسکو سفر کرده است.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان