کد خبر: ۲۶۳۹۳۸
تاریخ انتشار: ۳۸ : ۱۵ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۵

امسال هزینه‌های موبایل تغییر می‌کند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار از تلاش این شرکت برای اصلاح هزینه‌های خدمات در سال جاری خبر داد.

به گزارش انتخاب، وحید صدوقی ظهر امروز در حاشیه مجمع عمومی سالیانه شرکت همراه اول در جمع خبرنگاران حاضر شده و در پاسخ به سوال ایسنا درباره برنامه این شرکت برای تغییر تعرفه‌ها در سال جدید اظهار کرد: به دنبال اصلاح هزینه‌های خدماتی هستیم، چرا که مقایسه نرخ خدمات اپراتوری در ایران با سایر اپراتورهای جهانی چندان همخوانی ندارد.

وی در پاسخ به این سوال که اکنون پیشنهاد اپراتور در زمینه‌ی اصلاح هزینه‌ها از چه قراراست و آیا قیمتی برای تغییر تعرفه در بخش‌های مکالمه، پیامک و یا اینترنت همراه پیشنهاد شده است، گفت: در حال حاضر عددی به رگولاتور پیشنهاد نکرده‌ایم، اما در خصوص متعادل‌کردن هزینه‌ها بحث‌هایی داریم، در این میان اگر هزینه‌های ما تعدیل شود ما می‌توانیم بحث تغییر تعرفه را پیگیری نکنیم، اما اگر هزینه‌ها درهمین حد باقی بماند نیاز به تغییر در تعرفه‌ها وجود خواهد داشت.

زیرساخت‌های لازم برای اجرای ترابردپذیری آماده نیست
مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار در بخش دیگری از صحبت‌های خود به اجرای طرح ترابرد‌پذیری شماره‌ها از اردیبهشت‌ماه امسال اشاره کرد و در پاسخ به این سوال که آیا همراه اول درخواستی مبنی بر به تعویق افتادن این سرویس مطرح کرده، توضیح داد: ما در این زمینه درخواستی مبنی بر به تعویق افتادن اجرای این طرح نداریم، چرا که در گذشته با سرمایه‌گذاری‌های متعدد سعی کرده‌ایم زیرساخت‌های خود را مهیا کنیم، البته نمی‌گویم در این زمینه نگرانی نداریم، اما به هر صورت در برنامه‌اش این طرح امسال اجرا شود و ما در سال‌های گذشته اقدامات خوبی در این زمینه انجام داده‌ایم و باورمان این است که با اجرای ترابرد‌پذیری شماره‌ها شرایط خوبی برای مشترکان ایجاد می‌شود.

صدوقی ادامه داد: البته با این وجود شاید زیرساخت‌های فعلی برای راه‌اندازی این سرویس مهیا نباشد و برای این طرح لازم باشد مدت‌زمانی صرف فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم شود.

وی در خصوص قیمت پیشنهادی اپراتور اول برای هر بار جابه‌جایی مشترکان در شبکه اپراتورهای مختلف توضیح داد: کمیسیون فنی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در حال بررسی بر روی قیمت این خدمات است و در مقطع فعلی نمی‌توان قیمتی برای ارائه این خدمات ارائه کرد.

تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر فعالیت اپراتورها
مدیر عامل اپراتور اول ارتباطی کشور در خصوص تاثیر فعالیت شبکه‌های اجتماعی بر درآمدزایی اپراتورها نیز متذکر شد: در حال حاضر شبکه‌های OTT در کل دنیا با محدودیت‌هایی مواجه شده‌اند و حتی در اتحادیه اروپا که این شبکه‌ها دارای آزادی عمل بودند از سال گذشته محدودیت‌هایی اعمال شده است.

صدوقی ادامه داد: اکنون یک اپراتور به ازای ارسال یک پیامک 51 درصد مبلغ دریافتی را به حساب دولت واریز می‌کند در حالی که این شبکه‌ها بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای به فعالیت می‌پردازند و این شرایط عادلانه نیست و در فضای رقابتی چندان به نفع اپراتور محسوب نمی‌شود برهمین اساس اگر بتوان مجوزهایی صادر کرد تا اپراتورها هم بتوانند شبکه‌های اجتماعی خاص خود را ایجاد کنند، می‌توان امید به شرایط بهتری داشت.

داستان پیامک‌های ارزش افزوده
مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار در پاسخ به سوال دیگری در خصوص گزارش کمیسیون اصل 90 در ارتباط با پیامک‌های ارزش افزوده اظهار کرد: در این گزارش به طور رسمی نامی از اپراتوری برده نشده و در صورتی که در این خصوص نامی از ما برده شود آمادگی پاسخگویی را خواهیم داشت اکنون نیز از سامانه‌های 9990 و همچنین 195 مشترکان می‌توانند مشکلات خود را اعلام کنند، اما تاکنون گزارشی از سوی کمیسیون اصل 90 نداشته‌ایم.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که آمادن برخی عناوین مانند درآمد دولت، سرویس ارزش افزوده و یا مالیات بر ارزش افزوده در قبض‌ها سوالاتی برای مشترکان ایجاد کرده در سال جاری این عناوین را تغییر خواهیم داد تا مشکل کمتری برای مشترکان ایجاد شود.

ورود به بورس باعث شفافیت می‌شود
صدوقی در ادامه‌ی صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم ورود ایرانسل به بورس و ارائه نشدن سهام آن در بورس اظهار کرد: شاید بهتر این باشد ما در این زمینه اظهارنظری نداشته باشیم اما در نهایت بورس را می‌توانیم به یک اتاق شیشه‌ای تشبیه کرد و قطعا کار در اتاق شیشه‌ای راحت نیست و این‌که سه ماه یکبار گزارش‌های مختلف ارائه شود، امر دشواری است با این وجود ورود به بورس باعث شفاف‌سازی‌ اعداد و ارقام مالی شرکت‌ها خواهد شد.

اختلاف‌نظر با وزارت ارتباطات
مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار در بخش دیگری از صحبت‌های خود هم به پاسخگویی در خصوص اختلاف‌نظر میان وزارت ارتباطات و شرکت همراه اول پرداخت و گفت: در سال 1388 شرکت ارتباطات سیار زیرمجموعه دولت محسوب می‌شد، اما برای واگذاری پروانه آن حدود 800 میلیارد تومان هزینه شد که این رقم طی سال‌های بعد پرداخت شد، اما اکنون وزارت ارتباطات اینگونه اعلام می‌کند لازم است درباره‌ی این رقم تجدید‌نظر شود که به هرحال این موضوع در مراجع داوری در حال پیگیری است. 
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان