کد خبر: ۲۶۳۹۳۹
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۱۵ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۵

مشاجره اتحادیه اروپا با ترکیه بالا گرفت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در پی تهدید ترکیه علیه اتحادیه اروپا درباره لغو توافقنامه مربوط به آوارگان، رئیس کمیسیون اروپا روز سه شنبه در واکنشی تند گفت: به خاطر ترکیه اصول خود را کم ارزش نمی کنیم.

به گزارش انتخاب، رسانه هاي تركيه دقايقي پيش در خبري فوري سخنان « ژان كلود ژونكر» رئيس كميسيون اروپا را منتشر كردند.

به نوشته خبرگزاري دوغان، وي در نطق افتتاحيه امروز خود در مجلس نمايندگان شوراي اروپا گفت: تركيه براي كسب صلاحيت گردش شهروندان آن كشور بدون رواديد در كشورهاي عضو اتحاديه اروپا بايد همه شرايط لازم را به جا آورد.

وي اضافه كرد: اتحاديه اروپا اصولي دارد كه نمي تواند به خاطر تركيه آنها را ناديده بگيرد.

اين در حاليست كه وزير امور خارجه تركيه روز گذشته گفته بود: اگر اتحاديه اروپا به قول هاي خود درباره كمك هاي مالي و لغو رواديد ورود شهروندان تركيه پاي بند نماند، توافقنامه بر سر آوارگان پايان يافته تلقي خواهد شد.

توافق اخير اتحاديه اروپا و تركيه براي بازگرداندن آوارگان و مهاجران خارجي در مقابل كمك 3 ميليارد دلاري آن اتحاديه به تركيه و سفر شهروندان تركيه به اروپا بدون نياز به ويزا هم در داخل تركيه و هم در اتحاديه اروپا دچار چالش شده است.

نمايندگان احزاب سياسي مخالف تركيه مدعي هستند كه امكان اجراي لغو رواديد ورود شهروندان تركيه به كشورهاي عضو اتحاديه اروپا تا ماه ژوئن آينده (خرداد و تير) ممكن نخواهد بود.

«مولود چاوش اوغلو» وزير خارجه تركيه عصر دوشنبه (ديروز) در مجلس اين كشور با استيضاح نمايندگان رو به رو شد و توضيحاتي ارايه داد.

وزير خارجه تركيه گفت: آنكارا خواهان پايان يافتن فاجعه آوارگان، سفر شهروندان تركيه به اروپا بدون نياز به ويزا و اصلاحات اتحاديه اروپا در قانون عضويت تركيه در وحدت گمركي است و اگر قانون تردد آزادانه اتباع تركيه در اروپا تصويب نشود، آنكارا خود را ملزم به اجراي توافق بر سر آوارگان نخواهد دانست.

بر اساس توافق تركيه و اتحاديه اروپا، آنكارا همه مهاجران خارجي به اروپا را كه از درياي اژه به طور غير قانوني وارد يونان شده اند، باز خواهد گرداند، در مقابل اروپا نيز آن دسته از آوارگان سوري را كه مستقيم از تركيه آمده اند، قبول خواهد كرد.

تركيه در قراردادي كه اواخر نوامبر به امضا رساند، به اتحاديه اروپا قول داد تا در برابر دريافت كمك مالي 3 ميليارد يورويي، براي جلوگيري از ورود مهاجران خارجي به اروپا تلاش بيشتري انجام دهد؛ اروپا نيز قول تسريع در مذاكرات عضويت تركيه در اتحاديه اروپا و لغو رواديد ورود شهروندان تركيه تا پايان ماه ژوئن آينده را داده است.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان