کد خبر: ۲۶۳۹۴۴
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۵ - ۳۱ فروردين ۱۳۹۵

پرونده باغ دروس بسته شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : صبح امروز بررسی تخریب باغ دروس در صحن علنی شورای شهر به پله آخر رسید و رییس کمیته محیط زیست شورا و معاون شهردارتهران گزارش خود از بازدید این باغ را تشریح کردند.

به گزارش ایسنا، محمد حقانی با اشاره به بازدید اخیر خود از باغ دروس به همراه عبداللهی معاون خدمات شهری شهردار تهران اظهار کرد: هفته گذشته از باغ 5000 متری در بلوار شهرزاد کوچه یارمحمدی بازدید کردیم. شهرداری منطقه به این پلاک پروانه ساخت‌وساز داده و هم‌اکنون عملیات در مرحله خاک‌برداری قرار دارد.

وی افزود: این پلاک در سال 82 در کمیسیون ماده 7 به عنوان باغ شناخته شده و 144 اصل درخت غیرمثمر داشت. درسال 84 مالک درخواست تجدیدنظر کرد اما بازهم این پلاک با عنوان باغ شناخته شد.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با بیان اینکه در حال حاضر این باغ 5 هزار متری 47 اصله درخت نسبت به شناسنامه اصلی خود کم دارد، گفت: شب عید درختی در این باغ قطع نشده اما از درختان آن نسبت به سال 87 کاسته شده است.

وی در ادامه به باغ 1200 متری همجوار این پلاک اشاره کرد و گفت: بنده نیز از این باغ نیز بازدید کردم؛ متأسفانه همه درخت‌های وسط این باغ از بین رفته است و 4 اصله درخت طبق مجوز صادر شده در آن جابجا شده است.

حقانی با بیان اینکه طبق قانون حفظ و گسترش فضای سبز وظیفه نگهداشت باغ برعهده مالک است اما اگر مالک در حفظ آن کوتاهی کند شهرداری موظف به ورود به آن است، افزود: تفاوت نظر بنده و عبداللهی معاون شهردار تهران در این بود که 47 اصله درخت در این باغ قطع شده اما این امر در شب عید اتفاق نیفتاده است.

همچنین مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری شهردار تهران نیز در ادامه اظهارات حقانی با بیان اینکه در ارتباط با باغ 5 هزار متری به این نتیجه و نظر مشترک رسیدیم که درختی در شب عید قطع نشده است، گفت: در سال 82 این زمین رأی باغ گرفته اما طی سالهای گذشته یک سری از درختان آن کم شده است. باغ 1200 متری همجوار این پلاک نیز طبق طرح تفصیلی دارای کاربری M بوده که علت آن را نمی‌دانم.

وی افزود: در کاربری این زمین 1200 متری 51 درخت وجود داشته که در حال حاضر تعداد آنها به 43 مورد کاهش یافته که جریمه آن نیز توسط مالک پرداخت شده است.

معاون خدمات شهری شهردار تهران خاطرنشان کرد: در سال 90 به این باغ 1200 متری رأی غیرباغ ارائه می‌شود و مالک درخواست کسب پروانه ساخت‌وساز می‌کند اما هنگام گودبرداری تعدادی از درختانی که در نزدیکی دیوار گودبرداری وجود داشته سقوط می‌کنند ولی توسط مالک در قسمت دیگری از باغ کاشته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه به این پلاک اجازه 40 درصد سطح اشغال داده شد، گفت: وقتی شهردار منطقه، شهردار ناحیه و سایر مسئولان مربوطه ادعا می‌کنند درختی در آن قطع نشده درست نیست که فشار وارد کنیم و بگوییم این طور نیست.

عبداللهی افزود: یقین داشته باشید اگر ما دلمان بیشتر از اعضای شورا نسبت به این موضوعات نسوزد کمتر نخواهد بود. ضمن اینکه ما نمی‌خواهیم از هیچ مالکی دفاع کنیم و با تمام توان از باغات صیانت خواهیم کرد.
نظرات بینندگان