arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۵۶۵
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۶ - ۰۳ خرداد ۱۳۹۰

دلایل افزایش قیمت خودرو چیست؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیر کل ماشین‌سازی و نیروی محرکه وزارت صنایع و معادن هر گونه افزایش قیمت خودرو در بازار داخلی را تکذیب کرد.
 

به گزارش مشرق به نقل از ایسنا، محسن صالحی‌نیا، امروز درباره‌ی این‌که چرا قیمت برخی مدل خودروها در هفته‌های گذشته افزایش یافته است؟ گفت:‌ این افزایش به هیچ وجه مربوط به افزایش قیمت کارخانه‌یی خودروها نبوده، بلکه بخشی از آن مربوط به افزایش عوارض ارزش افزوده از سه به چهار درصد بوده است. افزایش نرخ بیمه شخص ثالث نیز در بالا رفتن قیمت برخی مدل خودروها موثر بوده است.

وی تاکید کرد:‌ کلیه افزایش‌های فوق مربوط به مصرف‌کننده بوده و خودروساز به هیچ وجه قیمت محصولات خود را بالا نبرده است.

صالحی‌نیا در عین حال اظهار کرد: تنها برخی مدل خودروهایی که پر تیراژ هستند مشمول نظارت بر قیمت و تنظیم بازار می‌شوند و قیمت سایر خودروها ممکن است بنا به شرایط بازار تغییر کند.

مدیر کل ماشین‌سازی و نیروی محرکه وزارت صنایع و معادن همچنین درباره‌ی تاخیر خودروسازان در پرداخت بدهی‌شان به شرکت‌های قطعه‌ساز عنوان کرد:‌ این تاخیر هم اکنون در حد متوسط سه تا چهار ماه است. تاخیر طبیعی است، اما اگر در مواردی تاخیر خودروساز در پرداخت بدهی‌اش به قطعه ساز بیشتر شود، موضوع را پیگیری می‌کنیم.

این مقام مسوول همچنین در واکنش به انتقادات مطرح شده درباره‌ی رعایت نشدن شرایط ضمانت خودروهای فروخته شده توسط خودروسازان داخلی عنوان کرد:‌ براساس قانون حمایت از مصرف‌کنندگان خودرو شرایط ضمانت خودروهای سواری دو سال یا 40 هزار کیلومتر پیمایش است که متاسفانه در بسیاری از محصولات ایران خودرو و سایپا این موضوع رعایت نمی‌شود و ما به آن‌ها تذکر داده‌ایم.

وی در پاسخ به سوالی درباره این‌که گفته می‌شود ایجاد قطب سوم خودروسازی در کشور بعد از رفتن محرابیان از وزارت صنایع و معادن با اما و اگر مواجه شده است، گفت:‌ این استدلال را قبول ندارم. قطب سوم خودروسازی در کشور براساس اهداف و استراتژی‌های تدوین شده ایجاد خواهد شد. مجریان ایجاد قطب سوم خودروسازی نیز کنسرسیومی را تشکیل داده‌اند.

او در عین حال از ارائه توضیحات بیشتر درباره جزئیات مربوط به قطب سوم خودروسازی کشور خودداری کرد.

پیش‌تر، روغنی - معاون وزارت صنایع و معادن، گفته بود که قطب سوم خودروسازی کشور در استان اصفهان ایجاد خواهد شد.

نظرات بینندگان