arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۶۹۸
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۵ - ۰۴ خرداد ۱۳۹۰

آیت الله مکارم: برخی که پست و مقام دارند می گویند باید به سمت ترکیه برویم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آیت الله مکارم شیرازی از سخنان نسنجیده و ناموزون برخی از مسئولان در زمینه حجاب انتقاد کرد و گفت: درحالی که در کشورهای مختلف اسلامی مردم به حجاب روی آورده اند برخی از افراد در داخل کشور که پست و مقام هم دارند می گویند ما باید به سمت ترکیه برویم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حضرت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، صبح امروز در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد با اشاره به اهمیت مساله حجاب در دین مبین اسلام تاکید کرد: حجاب در اسلام امنیت فوق العاده ای دارد و آیات فراوانی نیز درباره حجاب آمده است و کسی هم نمی تواند منکر آن شود و توجیهات نامربوط هم نباید درباره آیات حجاب کرد.

این مرجع تقلید با بیان اینکه امروزه در کشورهای مختلف اسلامی مردم به حجاب روی آورده اند تصریح کرد: متاسفانه اخیرا در کشور ما بر اثر سخن ناموزون برخی از دولتمردان و تعبیرات ناموزون برخی رسانه ها و عدم اهتمام به مساله حجاب این مساله در بعضی از نقاط تبدیل به بی حجابی شده است.

وی با اشاره به پیامدهای منفی بی حجابی و بدحجابی در جامعه خاطر نشان کرد: حجاب یک مساله سرنوشت ساز است و تنها یک دستور نیست، وقتی مساله حجاب کمرنگ و برچیده شود روابط نامشروع، جرم، ناامنی و دیگر مسائل زیاد خواهد شد و وقتی اینگونه شد کانون خانواده ها از هم می پاشد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی منشا بسیاری از مفاسد اخلاقی و اجتماعی را بی حجابی دانست و تاکید کرد: حجاب یک مساله ساده نیست بلکه افزون بر وظیفه شرعی یک وظیفه اجتماعی هم هست و ضروری است خانواده ها نسبت به این مساله بیش از پیش اهتمام داشته باشند.

این مرجع تقلید از سخنان نسنجیده برخی از افراد در خصوص حجاب انتقاد کرد و گفت: اخیرا بر زبان برخی ها افتاده است که ما می خواهیم کشوری مثل ترکیه باشیم.

مدرس خارج فقه حوزه علمیه قم اظهار داشت: فرهنگ حاکم بر ترکیه فرهنگ آتاترک و رضا خانی است اما اینها اخیرا دارند به سمت ما می آیند اما این افراد می گویند ما به سمت آنها برویم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی افزود: دولتمردان کشور ترکیه حجاب را برای خانم های خود تاکید می کنند و زنانشان را دارند به سوی حجاب بر می گردند اما متاسفانه در داخل کشور ما برخی این گونه تعبیرات را به کار می برند.

وی تاکید کرد: این تعبیرات اگر از یک فرد عادی باشد مساله فرق می کند اما زمانی که برخی از افراد که پست و مقامی هم دارند و این حرف ها را می زنند ما باید احساس خطر کنیم.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی اضافه کرد: ما هزاران شهید داده ایم برای اینکه فرهنگ اسلامی در جامعه حاکم باشد و باید توجه داشت که این حرکت وارونه خطرناک است.

وی افزود: ما از مدت ها قبل نسبت به این مساله تذکر می دادیم اما برخی ها می گفتند حمل بر صحت کنید اما الان مشخص می شود و پرده ها کنار رفته است.

این مرجع تقلید در ادامه سخنان خود با تاکید بر ضرورت اهتمام بیش از پیش جامعه به ویژه بانوان به رعایت حجاب خاطر نشان کرد: پوشش های نامناسب برای پسران نیز نوعی بدحجابی است و متاسفانه برخی از افراد لباس های نامناسب و جلف می پوشند که باید اینها را راهنمایی کرد.

این مرجع تقلید گفت: باید کار فرهنگی بیشتری در این راستا صورت گیرد و البته برخورد نیز مربوط به افراد لجوج و قانون شکن است.

مدرس خارج حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حدیث اخلاقی در خصوص آداب معاشرت تاکید کرد: دین مبین اسلام برای همه مسائل زندگی برنامه و دستور دارد و به جزئیات و ریزه کاری ها نیز توجه می کند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی یاد آور شد: در خصوص نامگذاری فرزندان نیز دین مبین اسلام تاکیدات ویژه ای دارد و والدین و خانواده ها باید در نامگذاری فرزندان خود از نام های سبک و جلف و همچنین اسماء مخصوص خداوند اجتناب کنند.

وی بیان داشت: دین مبین اسلام بر ضرورت انتخاب نام نیکو از سوی پدر و مادر برای فرزندان تاکید می کند و خانواده ها باید در نامگذاری آنها به جوانب مختلف این مساله توجه نمایند.

این مرجع تقلید گفت: خوشبختانه مردم مسلمان کشور ما در نامگذاری فرزندانشان وفاداری خود را به ائمه اطهار و پیشوایان اسلام ثابت کردند و طبق آمار سال گذشته بیشترین فراوانی نام برای پسران امیرعلی و برای دختران فاطمه بوده است و این نشان می دهد که مردم ما نسبت به این مساله بیدار و هوشیار هستند و البته ضروری است خطبا، روحانیان و مبلغان بیش از پیش در تبیین نامگذاری درست اهتمام بورزند.
نظرات بینندگان