arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۷۰۴۵
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۱۰ - ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۵

آیا شنبه جانشین کفاشیان مشخص می‌شود؟

سکانس پایانی انتخابات فدراسیون فوتبال روز شنبه بر روی پرده خواهد رفت تا علی‌رغم شائبه‌ها و شایعه‌های فراوان، تکلیف رییس این فدراسیون برای یک دوره 4 ساله‌ی دیگر مشخص شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 سکانس پایانی انتخابات فدراسیون فوتبال روز شنبه بر روی پرده خواهد رفت تا علی‌رغم شائبه‌ها و شایعه‌های فراوان، تکلیف رییس این فدراسیون برای یک دوره 4 ساله‌ی دیگر مشخص شود.

به گزارش انتخاب، مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال پس از کش و قوس‌های فراوان 18 اردیبهشت سال 95 با برپایی مجمع انتخاباتی این فدراسیون برگزار می‌شود تا به صورت رسمی رییس فدراسیون فوتبال در 4 سال آتی شناخته شود و بسیاری از حواشی پیش آمده در ماه‌های اخیر خاتمه یابد.

ابتدا قرار بود انتخابات فدراسیون فوتبال 18 اسفندماه سال 94 پس از اتمام دوره چهار ساله کفاشیان انجام شود اما در نهایت در مجمع عمومی که پیش از این تاریخ برگزار شد، تصمیم بر این گرفت تا مجمع انتخاباتی فدراسیون فوتبال با 2 ماه تاخیر برگزار شود و با تصمیم هیات رییسه این فدراسیون قرار شد تا تاریخ برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال، علی کفاشیان به عنوان سرپرست این فدراسیون کار خود را دنبال کند.

*‌ مجمعی که همه‌کاره انتخابات است

با توجه به اینکه اساسنامه سال 90 به عنوان معیار برگزاری انتخابات پیش روی فدراسیون فوتبال تعیین شده اما این اساسنامه در محتوا دارای ایراداتی است که به روز نشده و این امکان وجود دارد که روند برگزاری انتخابات دچار چالش‌هایی شود. چالش‌هایی که حل یا دامن‌ زدن به آن در دستان اعضای مجمع فدراسیون فوتبال است.

علاوه بر ثبت نام افراد مختلف برای تصدی پست اعضای هیات رییسه اما بیش از هر مسئله دیگری انتخابات فدراسیون فوتبال درخصوص تصدی پست ریاست این فدراسیون کار حساسی را پیش رو دارد. مهدی تاج، مصطفی آجرلو و عزیزالله محمدی سه نامزدی هستند که با ثبت نام خود از این شانس برخوردارند که 4 سال سکان هدایت فوتبال ایران را بر عهده بگیرند.

* کمترین دخالت دولت در انتخابات

در برگزاری دو دوره قبلی انتخابات فدراسیون فوتبال شاهد بیشترین دخالت‌ها از سوی دولت در فرآیندهای انتخاباتی بودیم. چه اینکه در انتخابات سال 90 "قریب" مقابل کفاشیان قرار داده شد تا شاید بتواند کرسی ریاست را از او پس بگیرد و چه در سال 86 که به صورت آشکار شاهد دخالت‌های رییس وقت سازمان تربیت بدنی و نیز اظهارات عجیب رییس جمهور وقت درخصوص انتخابات ریاست فدراسیون بودیم اما در این دوره علی‌رغم حرف و حدیث‌های فراوان، مجموعه وزارت ورزش و جوانان به عنوان متولی رسمی دولت در امور ورزش و فوتبال کمترین دخالت‌ را حداقل به طور آشکار در فرآیند برگزاری انتخابات داشته که این مهم نکته‌ای مثبت و شایسته‌ای برای مدیریت وزارت ورزش تلقی می‌شود.

* هیات رییسه و یک چالش

با توجه به ثبت نام نامزدهای جدید و رد صلاحیت برخی نامزدهای فعلی هیات رییسه فدراسیون فوتبال برای دور آتی انتخابات این فدراسیون، قطع به یقین هیات رییسه دور بعد ترکیب تغییر یافته‌ای است اما باز هم نکته قابل تامل این است که در صورت به سرانجام نرسیدن انتخابات پیش روی فدراسیون فوتبال، درخصوص قانونی یا غیرقانونی بودن ادامه فعالیت هیات رییسه کنونی مسائلی مطرح است و باید تکلیف هیات رییسه مشخص شود، چرا که برخی از این اعضا صلاحیت لازم را برای حضور در دور آتی را نیافته‌اند و توسط کمیته تایید صلاحیت‌های انتخابات فدراسیون فوتبال احراز صلاحیت نشده‌اند.

* اساسنامه‌ی جنجالی

هرچند که مجمع فدراسیون فوتبال قصد داشت با تصویب اساسنامه جدید انتخابات را طبق این اساسنامه برگزار کند اما با توجه به اتفاقاتی که در آخرین مجمع عمومی این فدراسیون در سال گذشته رخ داد، تصویب اساسنامه جدید به بعد موکول شد. حال با توجه به تصویب نشدن این اساسنامه و برگزاری انتخابات پیش رو ملاک انجام کار اساسنامه سال 90 خواهد بود.

نکته قابل بررسی این بود که ایراداتی نیز به عدم تصویب اساسنامه سال‌های 90 و 86 در هیات دولت مطرح شد که چالش‌های مختلفی را ایجاد کرد اما در نهایت تصمیم بر این است که طبق اساسنامه سال 90 انتخابات برگزار شود و رییس فدراسیون و سایر ارکان آن طبق این اساسنامه انتخاب شوند. نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که علی‌رغم ایراد سازمان بازرسی به عدم تصویب اساسنامه سال‌های 90 و 86 در هیات دولت، نماینده این سازمان در انتخابات پیش روی فدراسیون حضور خواهد داشت تا برگزاری انتخابات فدراسیون فوتبال رسما بلامانع باشد.

* تیم ملی و حساسیت روز‌های آینده

با توجه به آغاز مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 2018 روسیه تیم ملی ایران در شهریورماه سال جاری به صورت جدی کار خود را آغاز خواهد کرد. در حالی که هنوز تکلیف سرمربی تیم ملی فوتبال ایران مشخص نیست، با توجه به زمان اندک پیش رو، ملی‌پوشان فوتبال ایران شرایط حساسی را خواهند داشت. با توجه به حواشی مختلفی که در ارتباط با زمین تمرین تیم ملی، اردوهای تدارکاتی، برگزاری بازی‌های دوستانه و سایر مسائل به وجود آمده، بهتر این است که فدراسیون فوتبال هرچه سریع‌تر سامان یابد و رییس جدید خود را بشناسد تا حداقل شاهد کم شدن تنش‌ها و نیز برنامه‌محور شدن این فدراسیون باشیم. قطعا با بی‌نتیجه ماندن انتخابات 18 اردیبهشت هر اتفاقی در شرایط آشفته کنونی رخ دهد هیچ کس مسئول و پاسخگوی کار نخواهد بود و هیچ فردی عواقب هر آنچه پیش می‌آید را تقبل نخواهد کرد، پس مجمع باید در این باره تصمیمی جامع و پیشرو بگیرد تا باری از مشکلات فوتبال برداشته شود نه اینکه حاشیه‌های آن بیشتر شود.

* چالش‌های احتمالی انتخابات

در صورتی که طبق بند 8 ماده 26 اساسنامه فدراسیون یکی از سه نامزد تصدی پست ریاست فدراسیون فوتبال دو سوم آرای اعضای حاضر را به خود اختصاص دهد، بدون هیچ گونه چالش و شائبه‌ای رییس فدراسیون فوتبال انتخاب می‌شود اما با توجه به سکوت اساسنامه درخصوص دو مرحله‌ای شدن انتخاب ریاست فدراسیون، مسائل عدیده‌ای در این رابطه ایجاد شده است.

علی کفاشیان که 4 سال قبل در رقابت با "قریب" در مرحله دوم موفق شد با 47 رای به عنوان رییس فدراسیون فوتبال انتخاب شود، از کسب دو سوم آرای اعضای حاضر که 73 نفر بودند باز ماند تا بر اساس شیوه 1+50 درصد به عنوان رییس فدراسیون فوتبال انتخاب شود.

هرچند در اساسنامه ترمیمی که هنوز به تصویب مجمع فدراسیون فوتبال نرسیده این مشکل حل شده اما ملاک کار در انتخابات پیش روی فدراسیون فوتبال اساسنامه سال 90 خواهد بود. بنابراین برای انتخاب رییس فدراسیون فوتبال در صورتی که این انتخاب به مرحله دوم کشیده شود مجمع فدراسیون فوتبال یا بر اساس کسب دو سوم آرا رییس خود را انتخاب می‌کند یا اینکه ملاک کار را بر مبنای انتخابات قبلی قرار می‌دهد و شیوه 1+50 درصد راهکار انتخاب رییس فدراسیون فوتبال خواهد بود.

نکته قابل تامل این است که اگر کسب دو سوم آرا ملاک کار قرار گیرد ممکن است رییس جدید فدراسیون در این انتخابات شناخته نشود. هرچند که اگر شیوه 1+50 درصد نیز به عنوان ملاک انتخاب رییس فدراسیون مد نظر قرار گیرد، در صورت زوج بودن اعضای حاضر و تقسیم مساوی آرا به هر دو نامزد نهایی باز هم رییس فدراسیون شناخته نمی‌شود و در خصوص سه مرحله‌ای شدن انتخابات و نحوه انتخاب رییس، مجمع انتخاباتی خواهد بود که تکلیف کار را مشخص خواهد کرد.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان