arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۷۹۱۰
تاریخ انتشار: ۱۱ : ۱۲ - ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵

خاطره هادی غفاری از برخورد امام با انتشار عکس ناخدا افضلی کنار یک زن

هادی غفاری روحانی مبارز نام آشنای سال های اول انقلاب به بیان خاطره ای ناگفته از نوع مواجهه امام خمینی با انتشار عکسی از زنی در کنار فرمانده وقت نیروی دریایی ارتش پرداخت که به جاسوسی متهم و اعدام شد اما بنیان‌گذار جمهوری اسلامی این روش را تقبیح کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
حجت الاسلام هادی غفاری نماینده سه دوره مجلس شورای اسلامی و از مبارزین پیش از انقلاب و فرزند آیت‌الله شهید غفاری، به خاطره‌ای ناگفته از نحوه برخورد امام با دیدن عکسی از خانمی در کنار ناخدا یکم بهرام افضلی فرمانده وقت نیروی دریایی ارتش در دهه 60 که به جاسوسی متهم و محکوم و اعدام شد اشاره کرد.             

به گزارش انتخاب، این فعال سیاسی گفت: ما کشف کردیم که فرمانده نیروی دریایی ناخدا افضلی از طریق حزب توده با روس‌ها مرتبط است و پاره ای اسناد به کلی سری نظامی را به روس‌ها می‌ دهد و روسیه هم آن اسناد را به عراق و صدام ارایه می کند و همین باعث شده بود ما شهدای زیادی بدهیم.

وی ادامه داد: من پرونده او را نزد امام بردم. پرونده‌‎ای که شامل 4 هزار صفحه می‌شد. در این پرونده قطور به جز اسناد و مدارک بسیار عکسی هم بود که در آن ناخدا افضلی در مراسمی کنار زنی نشسته بود که پوشش نامناسبی داشت. ما تصور می کردیم همین عکس مدارک را کامل و محکم می کند و جای تردید باقی نمی گذارد اما امام وقتی این عکس را دید آن را از من گرفت و با لحن تند و از سر نارضایتی گفت: این عکس چیست آقای غفاری؟!

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امام فرمودند: آقای غفاری مبارزه ما شرافت‌مندانه است و این روشی که در پیش گرفته‌اید غیر شرافت‌مندانه است و اگر به شما حسن ظن نداشتم به خاطر این عکس شما را حد می‌زدم.

رئیس بنیاد الهادی تصریح کرد: ایشان به من گفتند آبروی افراد را چرا می برید؟ و بعد هم به من گفتند اصل این عکس کجاست؟ گفتم نزد من است. گفتند تا من نماز می‌خوانم بروید و عکس را بیاورید. به ایشان عرض کردم با شما نماز بخوانم و بعد بروم؟ با حالتی تند فرمودند : نخیر! لازم نکرده است، بفرمایید!

هادی غفاری ادامه داد: نمی‌دانم مسیر جماران تا تهران نو را  چگونه طی کردم که تا نماز امام تمام شده بود خود را به جماران رساندم و نگاتیو عکس را هم تحویل امام دادم.

این روحانی مبارز سال های انقلاب خاطر نشان کرد: امام به احمد آقا گفت: دستگاه خرد کن را بیاور و عکس را خودشان در آن دستگاه قرار دادند و حتی بعد از پودر شدن کامل عکس دست خود را در جعبه پودر کردند و آن را هم به هم زدند.

وی افزود: امام بعد از منهدم شدن عکس به من گفتند  آفای غفاری با اینکه شما را می شناسم و پدر شهید شما هم رفیق بزرگوار من بود، اما این گونه روش‌ها شرافت‌مندانه نیست.

نماینده سابق مجلس در ادامه به خاطره‌ای از روز رای اعتماد به یکی از وزرای پیشنهادی در دهه 60 هم اشاره کرد و گفت: در جریان رای اعتماد یکی از نمایندگان خانم عکس مراسم عروسی را در مجلس نشان می داد تا وزیر پیشنهادی رای اعتماد نیاورد.

غفاری ادامه داد: من تا آن عکس را دست آن خانم دیدم آن را قاپیدم و نزد آقای هاشمی رفسنجانی بردم که آن موقع رئیس مجلس بود و  گفتم آقای هاشمی ببینید که در صحن خانه ملت، چگونه با آبروی مردم بازی می‌شود. آقای هاشمی نیز که در جریان ماجرای برخورد امام با من در ماجرای پرونده افضلی بود خطاب به نمایندگان گفت: این رفتار حقارت‌بار و خلاف اخلاق و شرع است و  دور از انصاف و بعد از این قضیه البته وزیر پیشنهادی هم رأی آورد.
نظرات بینندگان