arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۸۵۴۵
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۲۲ - ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۵

انتقادات جدید قانونگذاران آمریکایی از کری با موضوع ایران

قانونگذاران هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا، از جان کری انتقاد کرده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
پس از آنکه بانک‌های اروپایی بعد از دیدار با جان کری، وزیر خارجه آمریکا در لندن اعلام کردند که اظهارات او نتوانسته آنها را برای از سرگیری مبادله با ایران متقاعد کند، منتقدان آمریکایی «برجام» در همین باره به کری حمله کرده و او را بابت آنچه به ادعای آنها بازارگرمی برای رونق بخشیدن به تجارت ایران است مورد حمله قرار داده‌اند.

به  گزارش انتخاب، کری، پنجشنبه با مدیران ارشد هشت بانک بزرگ اروپایی در لندن، پایتخت انگلیس دیدار کرد. وی گفت: «بانک‌ها، تا آنجا که احتیاطات لازم را به کار می‌بندند و می‌دانند که با چه کسی مبادله می‌کنند با معیارهای (قانونی) نامناسب و غیرمشخص روبه رو نخواهند شد.»

بانک‌های اروپایی بعد از این اظهارات جان کری، در بیانیه‌هایی جداگانه اعلام کردند که با توجه به پابرجا بودن روال نامشخص آمریکا در برخورد با بانک‌ها، رویه‌های قبلی در تعامل با ایران را ادامه داده و از پذیرش مشتری‌های ایرانی اجتناب خواهند کرد.

علی‌رغم این، قانونگذاران هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات آمریکا، از جان کری انتقاد کرده‌اند.

اد رویس، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان روز پنحشنبه گفت: «بانک‌های بین‌المللی نمی‌خواهند ناخواسته پول روانه برنامه موشک‌های بالیستیک ایران بکنند.»

به نوشته روزنامه واشنگتن‌تایمز، نمایندگان دموکرات هم تلاش‌های جان کری را منحرف خوانده‌اند.

براد شرمن، نماینده دموکرات کالیفرنیا گفت: «ما باید بین حمایت از توافق ایران و حمایت از ایران، تفاوت قائل شویم. چیزی که ما باید درباره آن صحبت کنیم، مطالبه پایبندی کامل به برجام است و ما نباید به ایرانی‌ها چیزی بیشتر از آنچه برای آن چانه‌زنی کردند، اعطا کنیم.»

«الیزابت روزنبرگ»، از اعضای ارشد اندیشکده مرکز امنیت جدید آمریکا هم در خلال نشستی روز پنجشنبه در کنگره مدعی شد مشکلات بانکی از اقدامات ایران ناشی شده و آمریکا نباید برای حل آنها پیشقدم شود.
منبع: فارس
نظرات بینندگان