arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۸۶۱۲
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۰ - ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۵

تهران میزبان سگ‌های رهاشده

یکی از معضلات کلان‌شهرهای دنیا، حیوانات موذی شهری هستند؛ حیواناتی که توانسته‌اند به راحتی جایی در کنار انسان‌ها دست و پا کنند و با پراکندگی قابل توجهی در شهرهای بزرگ به حیات خود ادامه دهند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یکی از معضلات کلان‌شهرهای دنیا، حیوانات موذی شهری هستند؛ حیواناتی که توانسته‌اند به راحتی جایی در کنار انسان‌ها دست و پا کنند و با پراکندگی قابل توجهی در شهرهای بزرگ به حیات خود ادامه دهند.

به گزارش  انتخاب ، قطعا موش‌ها که بیشتر در مرکز شهر و هم‌جوار با رستوران‌ها و اغذیه فروشی‌ها برای خود کلونی‌های بزرگ ایجاد کرده‌اند و سگ‌های ولگرد که بیشتر در حاشیه‌های شهر و هم‌جوار با باغ‌ها ساکن شده‌اند، بخش بزرگی از این گروه را به خود اختصاص می‌دهند.

 وجود رود-دره‌ها و باغ‌های گسترده در حاشیه‌های تهران و اغذیه فروشی‌های متعدد به ویژه در خیابان‌های مرکزی مامنی برای حضور سگ‌های ولگرد و موش‌های نروژی شده است.

این سگ‌ها عموما با خنک شدن هوا به محلات می‌آیند و در تاریکی هوا موجب وحشت اهالی می‌شوند. از سوی دیگر بسیاری از ساکنان این محلات نگران بیمار بودن سگ‌ها هستند. ضمن اینکه افزایش تعداد آن‌ها به ویژه در شب باعث سلب آسایش اهالی شده است و ورود جدی شهرداری برای رسیدگی به این موضوع ضروی است.

تهران میزبان سگ های ولگرد شهرهای اطراف است

رضا قدیمی مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به این انتقادها می‌گوید: طی سه سال گذشته کشتار سگ های ولگرد در شهر تهران به هیچ عنوان انجام نشده است و  در این زمینه نیز ۶۰ نیروی جوان آموزش دیده اند.

وی اضافه می‌کند: شهرهای اطراف تهران در خصوص جمع آوری سگ های ولگرد اقدامی انجام نمی دهند و پایتخت در محاصره روستاها و شهرهاست. به طوری که می توان گفت تهران میزبان سگ های ولگرد است.

قدیمی با بیان اینکه کلینیک سیار سگ های بدون صاحب برای درمان و واکسیناسیون این سگ ها راه اندازی شده است، افزود: در اطراف شهر تهران جنگل های زیادی داریم که محل زندگی سگ های بدون صاحب است که شهرداری تهران با راه اندازی کلینیک سگ های بدون صاحب در این زمینه پیشرفت قابل توجهی داشته باشد.

سگ‌های ولگرد آسایش کوهنوردان را سلب کرده‌اند

باغ-دره‌های شمال تهران و کوهستان‌های آن به محل امنی برای سگ‌های ولگرد تبدیل شده است. اهالی می‌گویند با وجود اینکه بارها و بارها شنیده‌ام سگهای ولگرد ترس ندارند، اما وقتی که در کوچه به بچه‌ها نزدیک می‌شوند، نمی‌توانیم نگران نباشیم، به همین دلیل ترجیح می‌دهیم بچه‌ها خانه بمانند و بیرون نروند.

نگرانی اهالی این است که با گرم شدن هوا، بر تعداد این سگ‌های گرسنه و ولگرد اضافه شود و نبود غذا باعث شود که این حیوانات به بچه‌ها آسیب برسانند. ضمن اینکه وجود بیماری در آن‌ها می‌تواند خطرناک باشد.

از سوی دیگر دامنه این انتقادها به کوهنوردان هم می‌رسد، به ویژه آن‌هایی که شب در کوهستان‌های تهران به سمت قله صعود می‌کنند. به گفته آن‌ها در تاریکی هوا سگ‌های ولگرد با پارس کردن‌های مداوم باعث ایجاد ترس در کوهنوردان می‌شوند.

در حاشیه تهران عملیات زنده گیری سگ ها و مداوای آن ها به طور کامل انجام نمی‌شود

ارسلان پورمحمدی، مدیر کنترل حیوانات شهری شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار مهر درباره انتقادات اهالی با موضوع افزایش سگهای ولگرد در برخی محلات گفت: در مناطق شمالی به دلیل تعداد زیاد باغ‌ها با مشکل سگهای ولگرد رو به رو هستیم. بسیاری از باغداران از سگ‌ها نگهداری می کنند، از سوی دیگر این باغ‌ها تبدیل شده است به محلی برای پناه سگ‌ها.

وی افزود: وقتی سگ‌ها به این مکان‌ها فرار می‌کنند، نیروهای شهرداری اجازه ورود به باغ‌ها را ندارند و عملیات زنده‌گیری سگ‌ها و پروسه مداوا و عقیم‌سازی آن‌ها کامل نمی‌شود.

پورمحمدی ادامه داد: با این حال این‌گونه نیست که این مکان‌ها به صورت کامل رها شود، ما دائم در مناطق حاشیه‌ای و باغات نیرو داریم و رسیدگی به آن‌ها صد در صد در دستور کار ماست.

وی با اشاره به اولویت‌های مرکز کنترل حیوانات شهری شهرداری تهران گفت: اولویت‌های اصلی ما پیام‌های مردمی در سامانه‌های ۱۳۷ و ۱۸۸۸ است. اما به صورت روزانه ۱۰ اکیپ ما در مناطقه حاشیه‌ای مانند، ۱، ۲، ۵، ۱۸، ۲۱ و ۲۲ حضور دارند و این رصد به صورت روزانه انجام می شود. اما باز هم تاکید می‌کنم اولویت با پیام‌های مردمی است که هر صبح به صبح اکیپ‌ها بر اساس مشاهدات و پیام‌های مردمی ارسال می‌شود و بعد از آن گشت‌زنی داریم.

وی با اشاره به زمان حضور برای زنده گیری سگ‌ها گفت: جدول زمان بندی ما برای زنده گیری سگ‌ها در فصول مختلف سال متفاوت است. این زمان‌ها نیز بر اساس برنامه غذایی سگ‌هاست. این روزها که هوا به سمت گرم شدن می‌رود، سگ‌ها معمولا در وسط روز در معابر نیستند. به همین دلیل گشت زنی ما از ساعت حدود ۴ صبح آغاز می‌شود تا ۹ صبح؛ البته غیر از موارد خاص.

نیاز به فرهنگسازی برای صیانت از حقوق حیوانات داریم

رضا قدیمی البته گام نخست در راه حمایت از حقوق حیوانات را آموزش های صحیح و مناسب به شهروندان می‌داند و می‌گوید: فرهنگ سازی لازمه صیانت از حقوق حیوانات است. حیوانات حقوق اخلاقی و قانونی معینی دارند و هر شهروند باید پیش از برعهده گرفتن سرپرستی سگ یا هر حیوان دیگری مهارت ها و شیوه های نگهداری از آن را آموزش ببیند.

وی ادامه می‌دهد: در طرح زنده گیری سگ های بدون صاحب به وفور با سگ های نژاد دار و اصیلی روبه رو می شویم که در سطح شهر رها شده اند؛ این در حالی است که اگر صاحبان آن سگ ها پیش از قبول سرپرستی حیوان مجهز به کلیه روش ها و اطلاعات نگه‌داری از حیوان خانگی می شدند، دیگر شاهد بروز چنین صحنه هایی در سطح شهر نبودیم
منبع: فارس
نظرات بینندگان