arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۹۳۱۶
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۰۸ - ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۵

اظهارات «برجامی» کار دست مشاور اوباما داد

جمعی از نمایندگان ارشد مجلس سنای آمریکا در نامه‌ای به رئیس‌جمهور کشورشان از وی خواسته‌اند دستیارش را به دلیل اظهاراتش درباره توافق هسته‌ای ایران اخراج کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جمعی از رهبران کنگره آمریکا بامداد سه‌شنبه از باراک اوباما، رئیس‌جمهور کشورشان خواسته‌اند «بن رودز»، یکی از دستیارانش را به دلیل اظهاراتش در روزنامه نیویورک‌تایمز درباره توافق هسته‌ای ایران اخراج کند.

به گزارش انتخاب،  «واشنگتن‌فری‌بیکن»، قانونگذاران آمریکایی در نامه‌ای که به اوباما نوشته‌اند از وی خواسته‌اند بن رودز را به دلیل اعتراف به تلاش برای «فریب دادن» نمایندگان کنگره و مردم آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران از کار برکنار کند.

«مارک کرک»، رئیس کمیته فرعی امنیت ملی آمریکا در سنا، «جان کورنین»، مسئول امور هماهنگی جمهوری‌خواهان در سنا و «جان باروسو»، عضو کمیته روابط خارجی سنا جزء امضاکنندگان این نامه هستند.

روزنامه نیویورک‌تایمز، هفته گذشته در گزارشی جنجالی که با موج گسترده واکنش‌ها در داخل آمریکا روبه‌رو شده دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری این کشور را به صحنه‌سازی برای جلب حمایت از توافق هسته‌ای ایران یا «برجام» متهم کرده است.

موضوع اصلی این گزارش مفصل و 28 صفحه‌ای، در اصل، شرح زندگی «بن رودز»، معاون مشاور امنیت ملی آمریکا و نحوه رسیدن او به یکی از اثرگذارترین مناصب کاخ سفید است.

«دیوید ساموئلز»، نویسنده گزارش «نیویورک‌تایمز»، بر اساس مصاحبه با کارشناسان، مقام‌ها و خود «بن‌رودز»، این مقام کاخ سفید را با توجه به سابقه‌اش در داستان‌نویسی، مهارتش برای استفاده بی‌همتا از قابلیت‌های زبانی و تسلط به شکل‌دهی افکار عمومی در فضای جدید رسانه‌ای طراح اصلی روایت‌های کاخ سفید در حوادث مختلف، و حتی، معمار اکثر سیاست‌های دولت اوباما تصویر کرده است.

«ساموئلز» بر اساس تحقیقاتش در زندگی «بن‌رودز» درباره او چنین می‌نویسد: «رودز، همانند اوباما داستان‌نویسی است که از ابزارهای یک نویسنده برای پیشبرد برنامه‌هایی که در قالب سیاست بسته‌بندی می‌شوند، اما اغلب کاملاً شخصی هستند، بهره‌ می‌برد. او در ساختن پی‌رنگ‌هایی (طرح داستان) فراگیر با قهرمان‌ها و تبهکارهایی که تعارضات و انگیزه‌هایشان را با صفات به دقت انتخاب‌شده، نقل‌قول‌ها و اظهارات مقام‌های ارشد بی‌نام و نشان و یا آشنا توصیف می‌کند، فردی چیره‌دست است.»

در توصیف بن‌رودز، علاوه براین آمده است: «او قالب‌ریز و فروشنده روایت‌های سیاست خارجی اوباما، در زمانی است که موج بنیان‌افکن رسانه‌های اجتماعی، قلعه‌های شنی رسانه‌های سنتی را شسته‌ و از میان برده‌اند.»

اما بخشی از گزارش نیویورک‌تایمز که در روزهای گذشته جنجال زیادی به پا کرده، قسمت‌های مربوط به نقش «رودز» در شکل‌ دادن به روایت‌های رسمی کاخ سفید از توافق هسته‌ای ایران و نوعی زد و بند با رسانه‌ها برای ایجاد بازارگرمی برای آن روایت‌ها و «برجام» است.

نیویورک‌تایمز در بخشی از این گزارش می‌نویسد: «آنچه اکثر مردم درباره توافق ایران می‌دانند - یعنی اینکه دولت اوباما از سال 2013 در راستای بهره‌گیری از واقعیت سیاسی جدید ایجاد شده در ایران پس از روی کار آمدن میانه‌روها در انتخابات تعامل جدی با این کشور را آغاز کرده - تا اندازه زیادی جهت ایجاد بازارگرمی برای توافق ساخته شده بود.»

مخالفان دولت اوباما می‌گویند «بن‌رودز» با ساخت این روایت‌ها از شکل‌گیری بحث‌های روشنگرانه‌ای - به زعم آمریکایی‌ها- که می‌توانست توافق هسته‌ای را بهتر کند جلوگیری کرده است.

منبع: فارس
نظرات بینندگان