arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۶۹۸۳۱
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۳ - ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵

بیش از 11میلیون جوان هرگز ازدواج نکرده‌اند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: براساس آمار سال 94 با کاهش 5.4 درصدی آمار ازدواج نسبت به سال قبل آن و جمعیت بیش از 11 میلیون نفری جوانان هرگز ازدواج نکرده در سن ازدواج مواجه هستیم.
 
به گزارش انتخاب، علیرضا آوایی در همایش روز ملی جمعیت که در سازمان ثبت احوال برگزار شد، افزود: این وضعیت حاکی از این است که برای تحقق دومین بند از سیاست‌های کلی جمعیت یعنی رفع موانع ازدواج و تسهیل و ترویج تشکیل خانواده، باید اقدامات اساسی انجام شود و ریشه برخی از اقدامات را می‌توان در خانواده‌ها و فراهم کردن ازدواج آسان برای جوانان جست‌وجو کرد.
 
وی در ادامه گفت: در زمینه تحکیم بنیان و پایداری خانواده که از دیگر بندهای سیاست‌های کلی جمعیت است، علاوه بر اقدامات مربوط به توانمندسازی جوانان با تکمیل آموزش‌های عمومی درباره اصالت کانون خانواده و فرزندپروری وآموزش مهارت زندگی باید از فروپاشی خانواده‌ها براثر پدیده طلاق تا حد امکان پیشگیری کرد؛ چرا که آمارهای موجود در این زمینه پیام‌های مثبتی را ارائه نمی‌کند.
 
رییس سازمان ثبت احوال کشور تاکید کرد: لازم است به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی مرتبط با طلاق، گام‌های جدی برداشت. به طور قطع ترویج سبک زندگی اصیل اسلامی ایرانی می‌تواند راهگشا باشد. چراکه آمارهای ما نشان می‌دهد در مناطقی از کشور که سبک‌های زندگی و آداب و رسوم اصیل حفظ و صیانت شده، آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق کمتر از سایر مناطق بوده است.
 
آوایی در ادامه گفت: بازتوزیع فضایی و جغرافیایی جمعیت و مدیریت مهاجرت با تاکید بر مولفه‌های هویت بخش ملی از جمله مباحث بسیار مهم مطرح شده در سیاست‌های کلی جمعیت است که به طور قطع اجرایی کردن سیاست‌های کلی آمایش سرزمین که پیش از این از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده می‌تواند زیرساخت‌های اولیه برای برنامه‌ریزی ملی و منطقه‌ای را فراهم کند. در این جهت سازمان ثبت احوال کشور با ثبت قانونی تغییر نشانی و زمینه تولید آمار جمعیتی به صورت مکان محور را فراهم کرده و در اولویت‌های کاری سال جاری خود قرار داده است.
 
وی تاکید کرد: اجرایی کردن سیاست‌های کلی جمعیت، نیازمند قوانین مترقی و جامعه، ساختارهای اجرایی دقیق و کارآمد و برنامه‌ریزی منسجم و هدفمند در این زمینه و همسویی تمام نهادها و دستگاه‌هایی اجرایی است.
 
رییس سازمان ثبت احوال کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به سیاست‌های کلی جمعیت اظهار کرد: این سیاست‌ها مشتمل بر 14 بند است و به نظر می‌رسد هیچ یک از موضوعات مرتبط با تحولات جمعیتی در آن مغفول نمانده است و از جمله بندهای این سیاست به رفع موانع ازدواج، تحکیم خانواده، سبک زندگی اسلامی – ایرانی و ارتقای امید به زندگی می‌توان اشاره کرد. توجه ویژه به رصد تحولات و نتایج اجرای سیاست‌های کلی جمعیت، از بندهای ویژه این سیاست‌هاست که باعث شده سازمان ثبت احوال به عنوان یکی از اعضای نظام آماری کشور خود را موظف بداند تا در زمینه تقویت بیش از پیش پایگاه اطلاعات جمعیت کشور تلاش کند.
 
آوایی با بیان اینکه یکی از آمارهای بسیار مهم تولید و منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال کشور آمارهای مربوط به موالید ایرانیان در سراسر کشور و جهان است، گفت: در سال 94 حدود یک میلیون و 570 هزار واقعه ولادت در داخل کشور و حدود 10 هزار واقعه ولادت مربوط به ایرانیان مقیم خارج از کشور به ثبت رسیده که نشان می‌دهد نسبت به سال قبل 2.3 درصد افزایش یافته است. این میزان افزایش خفیف و نسبی محسوب می‌شود اما همین رشد نسبی موالید در سال‌های اخیر به دلیل رسیدن موج متولدین دهه‌های 50 و 60 به سنین ازدواج و فرزندآوری است. با عبور این موج از هرم سنی جمعیت در سن ازدواج و فرزندآوری مجددا کاهش تعداد موالید در سال‌های آینده محتمل به نظر می‌رسد. به طوری که کاهش تولید موالید از 4.2 درصد در سال 93 به 2.3 درصد در سال 94 شاهدی بر این مدعاست.
 
وی افزود: در راستای بند اول سیاست‌های کلی جمعیت یعنی افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی در جهت جبران کاهش شدید باروری در سال‌های اخیر، لازم است گره‌های ذهنی و اجتماعی موجود در این زمینه رفع شود.
 
رییس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به آمار ازدواج در سال 94 گفت: حدود 685 هزار ازدواج در سال گذشته به ثبت رسیده که 86.3 درصد مربوط به مردان 19 تا 34 سال و 88.3 درصد مربوط به زنان 13تا 31 ساله است. میانگین سن ازدواج میان مردان به 28.5 سال و برای زنان 23.8 سال رسیده که در سال‌های اخیر همواره روند افزایشی داشته است.
 
آوایی در پایان اظهار کرد: میانگین افزایش ازدواج در کلانشهرها تفاوت قابل ملاحظه‌ای با میانگین‌های کشوری دارد، به طوری که در کلانشهری مانند تهران میانگین سن ازدواج برای مردان 31.1 سال و برای زنان 27.2 سال است و حتی در نقاط مختلف تهران تفاوت‌های چشمگیری ملاحظه می‌شود. به عنوان مثال در شمال شهر تهران میانگین سن ازدواج برای مردان 32.4 سال و برای زنان 29 سال است. این مورد می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله تفاوت در سبک زندگی در شهرهای مختلف و مناطق گوناگون باشد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان