arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۴۰۰۹
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۰۹ - ۱۹ خرداد ۱۳۹۵

دبیر کل سازمان ملل به نفع جنایتکاران جنگی عقب‌نشینی کرد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در یک اقدام شرم‌آور، نام ائتلاف عربی موسوم به «طوفان قاطعیت» را از فهرست نقض کنندگان حقوق کودکان در یمن حذف کرد!
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در یک اقدام شرم‌آور، نام ائتلاف عربی موسوم به «طوفان قاطعیت» را از فهرست نقض کنندگان حقوق کودکان در یمن حذف کرد!

به گزارش انتخاب، اگرچه بان کی مون ادعا کرده است که حذف نام این ائتلاف یک اقدام موقت است لکن مسئله اینست که اگر نقض حقوق کودکان توسط ائتلاف شوم سعودی‌ها محرز است که البته هست، حذف آن چه معنی و مفهومی دارد و اگر سازمان ملل در این مورد به قطعیت نرسیده است، در آن صورت باید برای سازمان ملل در این مقوله همانند سایر موارد مسامحه‌کاری و رعایت منافع رژیم‌های فاسد اظهار تاسف نمود که به خاطر منافع یک رژیم خونریز و جنایتکار تا این اندازه با آنها مماشات می‌کند و حتی در حد و اندازه توجیه‌گر جنایات جنگی آنها، جایگاه سازمان ملل را تقلیل می‌دهد و تحقیر می‌کند. ساعاتی قبل از این اقدام شرم آور دبیرکل سازمان ملل، «عبدالله‌المعلمی» نماینده عربستان در سازمان ملل ضمن رد این موضع سازمان ملل در اعلام محکومیت ائتلاف عربی در نقض حقوق کودکان مدعی شد این تصمیم سازمان ملل به روند صلح در یمن آسیب جدی وارد می‌کند و مانعی برای پایان دادن به خشونت‌ها در یمن به حساب می‌آید!

سازمان ملل چند روز پیش در گزارشی مستند، ائتلاف موسوم به طوفان قاطعیت به رهبری عربستان را مسئول حمله غیرقابل توجیه به مناطق مسکونی، اماکن عمومی و شهروندان بی‌دفاع و غیرنظامی، تخریب زیرساخت‌ها از جمله بیمارستان‌ها و مساجد معرفی کرده بود که بیش از 60 درصد از کودکان یمنی را به خاک و خون کشیده است.

اگر سازمان ملل حتی در تنظیم همین گزارش نیز درصدد تضعیف و تلطیف جملات با به کار بردن الفاظ و واژه‌هائی شده بود که نشانگر موضع قطعی و غیرقابل انکار این سازمان در قبال ائتلاف طوفان قاطعیت نباشد، اما همین موضع نیم‌بند هم به مذاق سعودی‌ها و متحدان شرور آنها در منطقه خوش نیامد و شورای همکاری خلیج فارس خواهان تجدیدنظر در این گزارش و حتی ابطال آن بود.

بدین ترتیب سازمان ملل یکبار دیگر حسن نیت، استقلال و نفوذ کلام خود را خدشه‌دار کرد و به خاطر خوشایند برخی رژیم‌های خونریز منطقه که مراتب توسل آنها به جنایات جنگی به وضوح و مکرراً به اثبات رسیده، از موضع خود عقب‌نشینی کرد درحالی که مقامات غربی به ویژه آمریکائی و انگلیسی مراتب توسل ائتلاف سعودی به جنایات جنگی علیه بشریت را بارها اعلام کرده و خواستار پایان دادن به این وحشی‌گری‌ها در یمن شده‌اند.

علاوه بر این نهادهای حقوق بشری، سازمان پزشکان بدون مرز و عفو بین‌الملل نیز مرتباً درباره ابعاد فاجعه انسانی در یمن و نقش صریح عربستان و متحدانش در توسل به جنایات جنگی، اطلاع‌رسانی کرده‌اند.

با آنکه آل سعود و متحدانش از روز 6 فروردین 1394 به جنایت و کشتار در یمن سرگرم بوده و جنایاتش هرگز متوقف نشد، سوال اینست که چرا سازمان ملل زودتر از اینها در این مورد موضع‌گیری صریح و روشنی نداشته است؟

موضوع مهم‌تر اینکه اکنون پس از 15 ماه جنایت جنگی آل سعود و متحدانش که مدارک و مستندات فراوانی برای اثبات آن وجود دارد، چرا این جنایات صرفاً در محدوده جنایت علیه کودکان یمنی معرفی می‌شود و ابعاد ضد بشری آن تعمداً محدود و کمرنگ جلوه داده می‌شود؟ موضوع مهم تر، پس گرفتن این اتهامات توسط سازمان ملل است که باید آنرا نشانه پیروزی جنایتکاران جنگی و سلطه آنان بر این سازمان دانست. همین اقدام شوم سازمان ملل، ائتلاف سعودی را وقیح‌تر می‌کند و آنها را در انجام جنایات جنگی بیشتر و در مقیاسی وسیع تر، تشویق و تشجیع می‌نماید.

ریاض و متحدانش مدعی هستند که خواستار بازگشت منصور هادی رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن به قدرت هستند و تاکنون به استناد گزارشات رسمی بیش از 80 درصد تاسیسات خدماتی و زیربنائی، اماکن مسکونی، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی، انبارهای دارو و غذا، مدارس، تاسیسات آب و برق و سایر امکانات عمومی تخریب و از حیزّانتفاع ساقط شده است. این اقدام شوم سازمان ملل از سکوت مرگبار اولیه‌اش تاکنون هم بدتر است و آنرا به منزله حمایت آشکار و تشویقکننده نسبت به تداوم و گسترش جنایات ائتلاف عربی علیه مردم مظلوم یمن معرفی می‌کند. این پدیده یکبار دیگر نشان می‌دهد مجامع بین‌المللی تحت فشارهای آشکار و نهان جنایتکاران مورد حمایت قدرت‌های شیطانی تا چه اندازه منفعل و ناتوان جلوه‌گر می‌شوند و در عوض در جائی دیگر در قبال کشورهای مستقل عربده می‌کشند که در هر دو صورت، حقیرند. با این کارنامه سیاه، برای سازمان ملل، اعتبار و جایگاه و موقعیتی نزد افکار عمومی جهان باقی نمی‌ماند که آنرا مرجع تظلم ملت‌های مظلوم و ستمدیده جهان معرفی کنند؟
منبع: روزنامه جمهوری اسلامی
نظرات بینندگان