arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۴۲۰
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۰ - ۱۳ خرداد ۱۳۹۰

افتخاری دیگر برای هنرمند زندانی

آی وِی‌وِی، هنرمند چینی که در زندان به سر می‌برد و پر کرکبی، نقاش دانمارکی از سوی آکادمی سلطنتی بریتانیا، موسسه بزرگ هنری لندن به عنوان عضو افتخاری انتخاب شدند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 آی وِی‌وِی، هنرمند چینی که در زندان به سر می‌برد و پر کرکبی، نقاش دانمارکی از سوی آکادمی سلطنتی بریتانیا، موسسه بزرگ هنری لندن به عنوان عضو افتخاری انتخاب شدند.

به گزارش انتخاب به نقل از خبرآنلاین، عنوان عضو افتخاری به هرمندانی می‌رسد که در بریتانیا زندگی نمی‌کنند، این افراد نمی‌توانند مدیر آکادمی سلطنتی شوند. 80 عضو فعال این آکادمی برای انتخاب دو عضو افتخاری در رای‌گیری شرکت کرده بودند.

آکادمی آی وی‌وی را که سوم آوریل امسال در فرودگاه چین به دلیل اعتراض‌های پیشینش به دولت این کشور دستگیر شد و در زندان به سر می‌برد «یکی از برجسته‌ترین چهره‌های نسل حاضر هنرمندان مفهومی چین و دنیا» خواند.

در بیانیه آکادمی هیچ اشاره‌ای به زندانی بودن این هنرمند نشده است، این در حالی است که زندانی شدن وی‌وی سروصدای تمامی اهالی هنر سراسر دنیا را بلند کرده بود. طرفداران این هنرمند دلیل به زندان افتادن او را اعتراض‌هایش به دولت می‌دانند اما دولت چین دلیل بازداشت او را «جرم‌های اقتصادی» خوانده است.

این هنرمند 54 ساله آثار متعددی در بریتانیا به نمایش گذاشته است، یکی از معروف‌ترین آثار مفهومی او در گالری «تِیت مدرن» در لندن «بذر گل‌های آفتابگردان» نام داشت که در آن سطح سالن تربین را با میلیون‌ها بذر مصنوعی گل آفتابگردان پوشاند.

کرکبی نیز سال 2009 در همین گالری نمایشگاهی از نقاشی‌های خود برپا کرد. این هنرمند شهرت خود را بیشتر مدیون آثار کاغذی، مجسمه‌های کوچک و بزرگ از جنس برنز و معماری و طراحی با آجر است.
نظرات بینندگان