arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۴۲۲۹
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۰۸ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۵

اوحدی: عربستان با اقدامات ظالمانه، ایرانی‌هایی که ۱۵ سال در انتظار حج واجب بودند را محروم کرد

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: عربستان از ابتدا اراده ای بر پذیرش زائر ما نداشت اما به دنبال این بود که با فضاسازی تبلیغاتی هزینه این عدم پذیرش زائر را به ما تحمیل کند که با مقاومت هیات سازمان حج و زیارت دست آنان رو شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 رئیس سازمان حج و زیارت گفت: عربستان از ابتدا اراده ای بر پذیرش زائر ما نداشت اما به دنبال این بود که با فضاسازی تبلیغاتی هزینه این عدم پذیرش زائر را به ما تحمیل کند که با مقاومت هیات سازمان حج و زیارت دست آنان رو شد.

به گزارش انتخاب، سعید اوحدی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری در مدیریت حج و زیارت استان کرمان افزود: یکی از دلایل اصلی که عربستان حاضر نبود زائران ایران را بپذیرد موضوع فاجعه منا بود چرا که تنها کشوری که توانست اجساد و پیکر پاک شهدای خود را به کشور برگرداند، جمهوری اسلامی ایران بود.

وی بیان کرد: سعودی ها به دنبال این بودند که بدون پذیرش هیچ کدام از خواسته های جمهوری اسلامی ایران این قرارداد یکطرفه را به ما تحمیل کنند.

وی گفت: سعودی ها وحشت داشتند از این که زائران ایرانی در عربستان باشند و به زائران کشورهای دیگر منتقل کنند تنها کشوری که پیکرهای شهدای خود را برگرداند، ایران بود.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به مذاکرات متعددی که با عربستان صورت گرفت، افزود: وزیر حج عربستان طی نامه ای اعلام کرد، لازم است به مدت 2 ماه این جلسه به تعویق بیفتد و 19 اسفند ماه را در این خصوص پیشنهاد دادند.

وی گفت: این مدت زمان مصادف شد با قطع رابطه سیاسی بین دو کشور و تا مدتی هیچ خبری از کشور عربستان نشد.

اوحدی اظهار کرد: تقریبا یک هفته قبل از تاریخی که برای ملاقات قطعی شده بود و برای این که معلوم شود چه محلی برای صدور ویزا انتخاب شود نامه ای را برخلاف عرف دیپلماتیک به عربستان فرستادیم.

وی گفت: چون می خواستیم عزم جدی خود را نشان دهیم که جمهوری اسلامی همه تلاش خود را در جهت اقامه حکم شرعی انجام خواهد داد طی این نامه به وزیر حج عربستان اعلام کردیم که با توجه به دعوت نامه ای که ارائه کردید، ویزای هیات را کجا می خواهید صادر کنید. وزیر حج عربستان اعلام کرد ویزای هیات در دبی باید صادر شود.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: یکی از بداخلاقی های سعودی ها که بیانگر این است هیچ اراده ای ندارند و فقط به دنبال مانع تراشی هستند، این بود که آن ها با شیطنت تلاش کردند که هزینه محرومیت زائران ما را به دوش حج و زیارت جمهوری اسلامی بیندازند.

وی با اشاره به این که سعودی ها درصدد برخورد سیاسی با موضوع حج بودند، افزود: همان گونه که حدس می زدیم سرکنسولگری عربستان اعلام کرد، نامه وزیر حج عربستان آمده اما از سوی وزارت خارجه هنوز هیچ گونه هماهنگی صورت نگرفته است و لذا ویزای هیات را صادر نکردند.

اوحدی گفت: مجددا این موضوع 45 روز دیگر به تاخیر افتاد و بعد از سه ماه تاخیر، وزیر حج عربستان اعلام کرد هیات ایرانی برای ملاقات به جده بروند و از هشت نفر هیات با بد اخلاقی سیاسی فقط برای پنج نفر ویزا صادر کردند.

وی خاطرنشان کرد: رفتار سعودی ها در تمامی مذاکرات بسیار بی ادبانه بود، اگر سعودی ها براساس تبلیغات خود، خودشان را میزبان حج می دانند و اگر واقعا اعتقاد داشتند حج از سیاست جدا است چه دلیلی داشت که این برخوردهای بی ادبانه را با یک هیات رسمی داشته باشند.

وی گفت: دور اول مذاکرات کارشکنی و اعلام کردند هیچ راه حلی برای صدور ویزای زائران ایرانی ندارند و همچنین هیچ راه حلی هم برای پرواز زائران وجود ندارد.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: متاسفانه وزیر حج سعودی در همان جلسه با جسارت و بی ادبی سیاسی اعلام کرد، زائران ایرانی باید توسط یک شرکت کشور ثالث وارد عربستان شوند و حق ندارند با پروازهای داخلی ایران به عربستان منتقل شوند و ویزاهای ایرانی را هم در یک کشور دیگری صادر می کنیم.

وی بیان کرد: ما هم در پاسخ به اظهارات وزیر حج سعودی اعلام کردیم که به هیچ وجه چنین رفتاری قابل پذیرش نیست و با عزت، حرمت و کرامت زائر ما منافات دارد و زائر ما باید همچون گذشته حج خودش را به جا بیاورد و قطع رابطه سیاسی هیچ ربطی به ویزا و پرواز ندارد.

وی گفت: در همان جلسه به وزیر حج عربستان گفتیم که مردم ما دغدغه دارند و هنوز نگرانند و شما به جای راه اندازی این بحث های سیاسی باید بگویید در خصوص فاجعه منا چه کردید.

اوحدی افزود: اعلام کردیم، مردم ما از عربستان سئوال دارند که بعد از به شهادت رسیدن عزیزان ما در منا چه تمهیداتی را فراهم کردید که دیگر از این اتفاقات رخ ندهد.

وی گفت در مذاکرات به دنبال تضمین امنیت زائران بودیم، ما در جلسات آسیب شناسی خودمان 20 راهکار اجرایی را تهیه و طی یک نامه به وزیر حج سعودی اعلام کردیم و گفتیم این راهکارها را مطالعه و اگر نقدی هم دارید به ما اعلام کنید.

وی بیان کرد: با همان رفتاری که معمولا در کشور عربستان شاهد هستیم که روحیه مشورت پذیری و کار اجرایی را قبول ندارند، اعلام کردند واژه امنیت در داخل عربستان یک واژه سیاسی است و ما اصلا نمی توانیم چنین چیزی را در قرارداد بنویسیم.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: به دلیل کارشکنی های طرف سعودی و این که هیچ راهکاری نداشتند و برای راهکارهای تامین امنیت ما هم هیچ بهایی قائل نبودند، مذاکرات به بن بست رسید.

وی با اشاره به اینکه در دور بعدی مذاکرات، وزیر حج عربستان عوض شد، اظهار کرد: در این مذاکرات با سناریوی جدیدی وارد شدند و سعی کردند از راه تعامل وارد مذاکره شوند. قبل از سفر به عربستان با ارائه 11 راهکار طی نامه ای به وزیر حج اعلام کردیم، به دلیل تاخیر پنج ماهه ای که اتفاق افتاده شما متن تفاهم نامه سال گذشته را که 20 سال امضا می شد را برای امضا در جلسه مذاکره ارائه کنید.

اوحدی گفت: وزیر جدید عربستان هم در جلسه اعلام کرد، من در حوزه مسائل امنیتی باید با وزارت کشور صحبت کنم و در حوزه خدمات ویزا و خدمات کنسولی (که اصلا آمادگی نداشتند) باید با وزارت خارجه صحبت کنم و وزیر خارجه ما هم الان در مسکو است.

وی با بیان اینکه در آن مذاکرات قراردادی امضا نشد عنوان کرد: یک روز که در هتل بودیم متوجه شدیم معاونان وزارت حج عربستان در نشستی مطبوعاتی و با ناپختگی تمام در تلویزیون عربستان مصاحبه دارند و اعلام کردند هیات ایرانی قرارداد را امضا کرد و ما گردن ایرانی ها را مقابل خواسته عربستان خم و بعد از 35 سال ایرانی ها را مجبور به عقب نشینی کردیم.

رئیس سازمان حج و زیارت  افزود: سعودی ها به دنبال یک سناریوی تبلیغاتی قوی بودند که در کشورهای عربی به راه بیندازند و بعد از آن هم زائران ما را به حج راه ندهند. بعد از آن سعودی ها با بی صداقتی تمام اعلام کردند طرف ایرانی قرارداد را امضا نکرد و این در حالی بود که در کنفرانس مطبوعاتی 2 روز قبل اعلام کردند ما امضا کردیم.

وی گفت: ما هم تا مدتی که قول داده بودیم صبر و بعد با صدور بیانیه اعلام کردیم، به دلیل دخالت وزارت کشور عربستان و به دلیل دخالت های بی مورد وزارت امور خارجه عربستان در امور حج و در تنظیم متن قرارداد با ایران، ما قرارداد را امضا نکردیم.

اوحدی اضافه کرد: عربستان دست به اقدام ظالمانه ای زد و زائران خانه خدا را که 15 سال در انتظار بودند از سفر حج واجب و اقامه حکم شرعی خداوند، محروم کرد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان