arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۴۳۸۶
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۲۱ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۵

نعمت زاده: انتظار داشتیم آلمان سریع‌تر از بقیه به ایران بازگردد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محمدرضانعمت زاده، وزیر صنعت،معدن و تجارت در گفت و گو با روزنامه اقتصادی "هندلس بلات " آلمان به تشریح روابط اقتصادی تهران-برلین پرداخت.

به گزارش انتخاب، در ابتدای این مطلب آمده است که با خاتمه یافتن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران همه چیز سرعت گرفت.

وزیر اقتصاد، زیگمار گابریل درصدد بود در اوایل ماه مه با یک هیات اقتصادی به تهران پرواز کند، کشوری که نوید امکانات تجاری را می‌داد. اما او بیمار شد و به ناچار سفرش را اندکی قبل از پرواز لغو کرد. اما این واقعه باعث نشد تا معاون صدراعظم در این زمینه دست از فعالیت بردارد و در دیدار اخیر وزیر صنایع و تجارت ایران، نعمت زاده مذاکرات اساسی و موفقیت آمیزی را انجام داد.

دراین رابطه قرار است بزودی تضمین‌های اعتباری هرمس از جانب دولت فدرال برای معاملات با ایران از سر گرفته شوند. بدین ترتیب تجارت آلمان با ایران مجدداً مسیر شکوفایی خود را طی کند.

نعمت زاده در این گفت و گو و درپاسخ به اینکه ایران می‌خواهد با خاتمه یافتن تحریم‌ها جهش بزرگی را در زمینه اقتصادی  انجام دهد. حوزه هایی که ایران قرار است بطور خاص بر روی آنها سرمایه‌گذاری‌ ‌کند، کدامند؟ توضیح داد که، ما در دوران تحریم سخت کوشش کردیم و بسیاری از چیزهایی را جانشین اقلامی کردیم که قبلاً به کشورمان وارد می شدند.

وی ادامه داد: ما امروز خود ظرفیت گسترده‌ای در بخش تولید داریم. اما ضمن آن به همکاری درازمدت با کشورهای صنعتی مانند آلمان نیز علاقمند هستیم. در اینجا پروژه‌های زیرساختی، به خصوص در بخش حمل و نقل،  نفت و گاز، در معدن و در بخش مواد غذایی در اولویت قرار دارند.
وزیرصنعت،معدن و تجارت کشورمان خاطرنشان کرد: ما در این موارد با صدها شرکت از کشورهای مختلف پیرامون قراردادهای میلیارد دلاری مذاکره می‌کنیم. آنچه در اینجا برای ما در درجه اول اهمیت دارد، سرمایه‌گذاری‌های مشترک و شرکت‌های مشترک هستند. پروژه‌هایی از ارجحیت برخوردارند که راه حل‌های تامین مالی لازم را هم ارائه دهند. در ضمن ما در تلاشیم تا بخش بانکی خود را مجدداً در سطح بین‌المللی فعال و روابط با موسسات اعتباری را دوباره  برقرار سازیم.

وی تاکید کرد: یقینا این مشکل بزرگی محسوب می‌شود. دولت آلمان از بدهی‌های سابق ایران نزد بیمه اعتباری هرمس شکایت دارد.

نعمت زاده بابیان اینکه ما خوشبختانه بزرگترین مشکلات را حل کرده‌ایم افزود: تنها مشکلات جزیی مانده‌اند که باید بر آنها نیز فائق آییم. امیدواریم که اینها هم هرچه زودتر برطرف شوند. با ایتالیا، فرانسه و کره جنوبی این معضل را حل کرده‌ایم. در واقع انتظار داشتیم آلمان سریع‌تر از بقیه به ایران بازگردد .  اکنون پس از دیدار انجام گرفته با گابریل، وزیر اقتصاد فدرال چنین به نظر می‌رسد که آخرین مشکلات هم بزودی برطرف ‌شوند و وی هم بزودی به ایران سفر خواهد کرد.

وی همچنین در رابطه بااینکه سفر  وزیر اقتصاد فدرال آلمان به ایران چه زمانی انجام خواهد شد؟( او در اوایل ماه مه ناچار شد سفر خود به تهران را به علت بیماری لغو کند)گفت: فکر می کنم در ماه اکتبر این سفر تحقق یابد. امیدواریم که تا آن تاریخ مابقی مسایل را هم حل کرده باشیم. آرزو می‌کنیم که کارها سریع‌تر به پایان برسند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان