arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۴۳۸۸
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۲۱ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۵

جزییات پیشنهاد ایرانی ها به مارسی/ رقابت با قطر در لاشامپیونه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
آیا دربی پاری سن ژرمن-الپیک مارسی تبدیل به صحنه رقابت دیپلماتیک بین قطر و ایران خواهد شد؟

خبر روز سه شنبه هفته نامه قدیمی و معتبر فرانس فوتبال  مثل بمب در فرانسه سر و صدا کرد: "یک گروه سرمایه داری در ایران پیشنهاد خرید باشگاه المپیک مارسی را داده است". در ایران نیز خبرگزاری ایسنا با تیتر "یک ایرانی باشگاه المپیک مارسی را می خرد" اقدام به درج این خبر کرد که سایت های دیگر نیز با عناوینی چون "میلیاردر ایرانی به دنبال خرید المپیک مارسی" یا "پیشنهاد بسیار بالای یک ایرانی برای خرید مارسی" به استقبال آن رفتند. این در حالی است که هیچگاه شخص یا فرد خاصی مورد نظر نبوده است بلکه طبق اصل خبر، مجموعه ای از یک گروه سرمایه گذاری در قالب یک شرکت خواستار خرید سهام باشگاه شده اند.

المپیک مارسی با ویژگی های جغرافیایی، بومی و اجتماعی خاص خود در فرانسه همواره در مرکز حواشی و جنجال های رسانه ای این کشور قرار داشته است. از فروردین ماه امسال وقتی خانم دریفوس مالک باشگاه رسما اعلام کرد که به خاطر میزان بدهی و مشکلات مالی، ناچار به واگذاری سهام این باشگاه شده است، هر روز شایعاتی در باره نامزدی جدید برای خریداری این باشگاه پرهوادار در محافل خبری انتشار یافته است و البته تعداد زیادی متقاضی بی اعتبار با سوء سابقه مالی یا قضایی. در واقع آنهایی که با وضعیت استثنایی این خطه در جنوب فرانسه آشنا هستند می دانند که مارسی به دلیل موقعیت بندری از گذشته های دور میزبان مهاجران، پناهندگان و رانده شده گان از چهار سوی دریای مدیترانه بوده است و حکومت های مرکزی فرانسه دردسرهای زیادی برای تحمیل حاکمیت قانونی در نهادهای تحت نفوذ باندها و مافیای ایتالیایی، الجزایری، مراکشی، ارمنی، کولی ... در مارسی داشته اند. لذا جامعه این کشور با نوعی بدبینی و تردید اخبار مربوط به خریداران بالقوه المپیک مارسی را دنبال می کند. خصوصا اینکه با وجود جو فوق العاده آشفته در این باشگاه، هیچ سود مالی نصیب مالکین گذشته نشده است و تنها انگیزه های سیاسی و غیر ورزشی، متقاضیان را ترغیب به ورود به این ماجراجویی کرده است.

با این حال ظاهر امر نشان می دهد فرانس فوتبال و شخص ونسان لابرون، خبرنگار این هفته نامه، "پیست ایران" را بسیار جدی گرفته اند و با استناد به منابع باشگاه، اعتبار طرف ایرانی را "محکم" توصیف کرده اند. لابرون دوباره روز پنج شنبه در گزارشی نوشته است که مذاکرات بین نمایندگان این گروه سرمایه گذاری ایرانی با مدیران مارسی بصورت فشرده در حال انجام است، چرا که فرصت زیادی برای تعیین بودجه، ورود به بازار نقل و انتقالات تابستانی و بستن تیم برای فصل آینده باقی نمانده است. در توضیح فرانس فوتبال آمده است که این گروه زیر مجموعه ای از ایران ایر است و تحت قالب شرکتی از اردیبهشت ماه امسال در لوکزامبورگ رسما به ثبت رسیده است.

باز هم بنا به ادعای این هفته نامه، پیشنهاد مالی ایران، تنها به پرداخت 100 میلیون یورو برای خرید سهام باشگاه محدود نمی شود بلکه این گروه در نظر دارد 500 میلیون یوروی دیگر درساختار و همچنین خرید ستاره های بزرگ هزینه کند! لازم به ذکر است بودجه پاری سن ژرمن که قابل قیاس با هیچ باشگاهی در فرانسه نیست 450 میلیون یورو است و از حالا تعداد زیادی از سایت ها و منابع ورزشی و سیاسی در فرانسه شروع به گمانه زنی از ورود ایران به رقابت با قطر در فوتبال فرانسه و همچنین حرکتی در جهت بسط دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی بعد از حصول توافق در پرونده هسته ای حرف می زنند.  

شبکه خبری فرانس 24 با پی گیری موضوع فرستاده ویژه اش در ایران را مورد سوال قرار داده و یک روزنامه نگار إیرانی به این شبکه گفته است: "اگر پیشنهاد ایرانی مورد قبول واقع شود، برای اولین بار است که چنین اتفاقی می افتد. در ایران از المپیک مارسی به عنوان یک باشگاه اسطوره ای یاد می شود. اگر چه امروز اکثریت ایرانی ها طرفدار پاری سن ژرمن هستند ولی در دهه نود مارسی هواداران زیادی داشت. اگر ایران المپیک مارسی را بخرد، همه ایران پشتیبان این باشگاه خواهد شد، 70 میلیون هوادار رقم کوچکی نیست"
نظرات بینندگان