arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۴۴۳۸
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۰ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۵

وزارت ورزش و جوانان بیکاری جوانان را جدی نگرفته است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : یک کارشناس مسائل اجتماعی با انتقاد از بی توجهی وزارت ورزش و جوانان به بیکاری جوانان گفت: اگر دغدغه اصلی وزارت ورزش و جوانان حل مشکل بیکاری باشد بسیاری از معضلات حل خواهد شد.

به گزارش فارس، مریم ورزدار گفت: برخی مسئولان آمارهایی در مورد کاهش آمار بیکاری در کشور ارائه می‌دهند اما چیزی که در بطن جامعه وجود دارد خلاف این است، بستن کارخانه‌ها و کارخانجات تولیدی پیامدهایی را به دنبال دارد که یکی از این پیامدها افزایش آمار بیکاری در جامعه است.

وی ادامه داد: اینکه کدام سازمان‌ها باید در زمینه اشتغال جوانان اقدامات مفیدی را انجام دهند هم سازمان‌های اقتصادی و هم سازمان‌های فرهنگی باید برای حل مشکل بیکاری جوانان وارد عمل شوند بحث اشتغال و بیکاری جوانان این است که اشتغال را مرادف با کارمند شدن و حقوق بگیر دولت شدن تلقی می‌کنند در این حوزه ما باید در عرصه فرهنگ و مقوله فرهنگ اشتغال بیشتر در بین جوانان کار فرهنگی انجام شود و این ذهنیت را از ذهن آنها دور کنیم که اشتغال مرادف با حقوق بگیر شدن از دولت است بلکه باید کارآفرینی به صورت جدی پیگیری شود و در بحث اقتصاد مقاومتی در زمینه کارآفرینی باید بیشترین فعالیت را انجام دهیم.

این کارشناس مسائل اجتماعی اظهار داشت: بنابراین ابتدا ذهنیت جوانان را در مورد اشتغال باید تصحیح کنیم که این موضوع بر عهده تمام سازمان‌های فرهنگی و سازمان‌های متولی امور جوانان مانند وزارت ورزش و جوانان است، متأسفانه هنوز نتوانسته‌ایم یارانه‌ها را در بحث تولید فعال کنیم اگر یارانه‌ها به امر تولید اختصاص داده شود می‌تواند افزایش اشتغال را به دنبال داشته باشد، یکی از محل‌های جبران بیکاری جوانان اعطای یارانه‌ها به مراکز تولیدی است که در این زمینه بازهم با معضل فرهنگی مواجه هستیم.

ورزدار اظهار داشت: در جامعه ما اقتصاد و فرهنگ با هم گره خورده‌اند و نمی‌توانیم یک حوزه را فعال کنیم و به حوزه‌های دیگر بی توجه باشیم وقتی در حوزه فرهنگ اقتصاد مقاومتی و استفاده از کالاهای ایرانی مشکل داریم هر چقدر که محصولات ایرانی افزایش پیدا کند وقتی تقاضایی در جامعه وجود نداشته باشد این عرضه مفید نخواهد بود و منجر به ورشکستگی تولیدات ایرانی خواهد بود.

وی ادامه داد: هم سازمان‌های فرهنگی و هم سازمان‌های اقتصادی باید با هم و به صورت توأمان وارد فعالیت شوند تا مشکل بیکاری در جامعه حل شود.

این کارشناس مسائل اجتماعی درمورد فعالیت‌های وزارت ورزش و جوانان گفت: معضلی که ما داریم قرار گرفتن موضوع ورزش در کنار جوانان است که بیشترین تمرکز حمایتی و سیاست گذاری در حوزه ورزش صورت گرفته اگر چه ورزش امر مهمی است اما بحث اشتغال بحث بسیار جدی است که زمینه ساز ازدواج جوانان است و در صورت حل مشکل اشتغال و ازدواج جوانان آمار آسیب‌های اجتماعی کاهش پیدا می‌کند که تا کنون مورد توجه این وزارت‌خانه نبوده است معضل اصلی در وزارت ورزش و جوانان این است که تمرکز اصلی خود را بر موضوع ورزش قرار داده‌اند که حتی حوزه‌های ورزشی کشور نیز از عملکرد آنها رضایت چندانی ندارند.

ورزدار افزود: آیا سیاست‌هایی که تنظیم می‌شود نباید با ضمانت‌های اجرایی باشد و به گونه‌ای باشد که به مرحله سیاست‌گذاری و اجرا برسد؟ به نظر بنده اگر دغدغه اصلی وزارت ورزش و جوانان حل مشکل بیکاری جوانان باشد بسیاری از معضلات حل خواهد شد.
نظرات بینندگان