arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۷۴۶۴۴
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۰ - ۲۲ خرداد ۱۳۹۵

طلای جهانی هفته جاری گران‌تر می‌شود

طبق جدیدترین نظرسنجی هفتگی کیتکو نیوز، کارشناسان بازار و سرمایه گذاران خرد نسبت به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین هستند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
طبق جدیدترین نظرسنجی هفتگی کیتکو نیوز، کارشناسان بازار و سرمایه گذاران خرد نسبت به افزایش قیمت طلا در هفته جاری خوش بین هستند.

به گزارش انتخاب،  در میان ۲۱ معامله‌گر و تحلیلگر بازار که در نظرسنجی کارشناسان بازار کیتکو شرکت کردند، ۱۳ نفر یا ۶۲ درصد افزایش قیمت و سه نفر یا ۱۴ درصد کاهش قیمت را پیش‌بینی کردند در حالیکه پنج نفر یا ۲۴ درصد نظری نداشتند. فعالان بازار شامل معامله گران طلا، بانکهای سرمایه گذاری، معامله گران معاملات آتی و تحلیلگران چارت فنی هستند.

در این بین در نظرسنجی آنلاین و توییتری کیتکو برای این هفته، ۸۵۲ سرمایه گذار خرد شرکت کردند که از میان آنها ۶۳۳ نفر یا ۷۴ درصد افزایش قیمت طلا در هفته جاری را پیش بینی کردند در حالیکه ۱۳۸ نفر یا ۱۶ درصد انتظار داشتند طلا با کاهش قیمت روبرو شود و ۸۱ نفر یا ۱۰ درصد هم نظری نداشتند.

در نظرسنجی هفته قبل ۵۷ درصد از کارشناسان بازار و ۵۱ درصد از سرمایه گذاران خرد خوش بین بودند که نظر کاملا درستی داشتند. هر اونس طلا برای تحویل در اوت در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۳.۲۰ دلار یا ۰.۳ درصد افزایش یافت و در ۱۲۷۵.۹۰ دلار بسته شد.

طلا روز جمعه تحت تاثیر ضعف بازارهای سهام آمریکا و ابهام پیرامون همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا که تقاضا برای این فلز ارزشمند به عنوان دارایی امن را تقویت کرد، صعود کرد و برای کل هفته ۲.۷ درصد رشد کرد که دومین رشد هفتگی متوالی بود و در دو هفته اخیر مجموعا بیش از ۵۰ دلار رشد قیمت داشته است.

این فلز ارزشمند همچنین از پایین ماندن انتظارات برای افزایش نرخهای بهره آمریکا سود برده است. احتمال افزایش نرخهای بهره در نشست سیاستگذاری هفته جاری بانک مرکزی آمریکا پس از انتشار آمار مایوس کننده اشتغال ماه مه که نشان داد اقتصاد این کشور ممکن است به اندازه کافی قوی نباشد تا از عادی سازی نرخهای بهره ضربه نخورد، ضعیف شد.

طلا به افزایش نرخهای بهره حساس است زیرا نرخهای بالاتر تقاضا برای دارایی‌های بدون بازده مانند طلا را محدودتر می‌کند و در مقابل از ارزش دلار حمایت می‌کند. سرمایه گذاران برای ارزیابی روند افزایش نرخها، هفته جاری به نظاره نشست بانک مرکزی آمریکا خواهند پرداخت که از روز سه شنبه آغاز می شود و بعدازظهر روز چهارشنبه با یک بیانیه سیاست پولی، پیش بینی های اقتصادی بازبینی شده و کنفرانس مطبوعاتی رئیس بانک مرکزی به پایان می رسد.

قیمت طلا از ابتدای امسال تاکنون به دلیل نگرانی‌ها نسبت به سلامت اقتصاد جهان و نرخهای بهره پایین که تقاضای سرمایه گذاری برای این فلز به عنوان دارایی امن را افزایش داد، بیش از ۲۰ درصد رشد کرد است با ای نهمه تحلیلگران عنوان کرده‌اند که قیمت طلا تا حدود زیادی تحت تاثیر انتظارات برای افزایش نرخهای بهره آمریکا قرار دارد و احتمال افزایش نرخها در نشست ماه آینده بانک مرکزی آمریکا را بعید نمی دانند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان